Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулер арқылы шығарылатын есептер Сыныбы: 8 "А"



Дата10.06.2017
өлшемі24,33 Kb.
#18946
түріСабақ

Қызылорда облысы,Қызылорда қаласы №101 орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі Құлжанова Сәуле Акрамқызы

  • №101 орта мектеп
  • Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулер
  • арқылы шығарылатын есептер
  • Сыныбы: 8 “А”
  • Пән мұғалімі: Құлжанова Сәуле
  • Қызылорда,2013 жыл
  • Сабақ саны: 1 сабақ (3 сағатқа берілген)
  • Күні: 14/01/2013 жыл
  • Сыныбы: 8 “А” сыныбы
  • Пәні: Алгебра
  • Тақырыбы: § 11. Квадрат теңдеулер арқылы шығарылатын есептер
  • Сабақтың мақсаты:
  • а) білімділік: Теңдеу арқылы шығарылатын кез келген мәтінді есептің шешу
  • алгоритмін білу.
  • ә) дамытушылық: Оқушылардың жан жақты болуын, есеп шығарудағы икем
  • дағдыларын дамыту, мәтінді есептерге теңдеу қуруға, сабақтағы
  • шығарылатын есептердің барлығының да өмірмен
  • байланысты екендігін ұғындыру.
  • б) тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жинақылыққа, тез ойлауға,
  • ойларын ашық айтуға тәрбиелеу.
  • Түрі: Аралас сабақ
  • Типі: Жаңа оқу материалын меңгерту
  • Әдісі: Ассоциация әдісі, иллюстрациялау әдісі, сұрақ-жауап әдісі, іздену әдісі
  • Көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар, суреттер, компьютер, бейнепроектор
  • І. Ұйымдастыру кезеңі
  • Оқушылармен сәлемдесу, сыныптың тазалығына көңіл бөлу,
  • оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
  • ІІ. Үй тапсырмаларын тексеру
  • Сабақ барысы:
  • x+1
  • x-3
  • 2x+5
  • x-3
  • ІІІ. Өткен материалдарға шолу жасау үшін тірек
  • ұғымдарын пайдаланып, пысықтау сұрақтарына жауаптар алу
  • Сызықтық теңдеу
  • Квадрат теңдеу
  • Рационал теңдеу
  • Биквадрат теңдеу
  • Теңдеу
  • a x + b=0, a=0
  • ax + bx + c = 0, a = 0
  • 2
  • ax + bx + c = 0, a = 0
  • 4
  • 2
  • 2
  • Квадрат теңдеу
  • түрлері
  • ax2 + bx +c =0
  • b жұп
  • b=2n
  • b тақ
  • жалпы түрі
  • D =
  • D>0; x =
  • D = 0; x =
  • D <0; x =
  • D=
  • D>0; x =
  • D = 0; x =
  • D <0; x =
  • 1;2
  • 1;2
  • Толымды
  • Толымсыз
  • x + x = -p;
  • 1
  • 2
  • x * x = q
  • 1
  • 2
  • Толымды
  • Виет теоремасы: х +px+q=0
  • 2
  • 13.01.2010 жыл
  • § 11. Квадрат теңдеулер арқылы
  • шығарылатын есептер
  • IV кезең. Жаңа сабақты түсіндіру
  • Теңдеу арқылы шығарылатын кез
  • келген мәтінді есепті шешу үшін мына алгоритмді басшылыққа алған жөн.
  • Есептің мәтінінде берілген шамалардың арасындағы
  • тәуелділікті анықтау үшін есептің шартын білу қажет.
  • Бастапқы шаманы әріппен белгілеу.
  • Бастапқы белгісіз айнымалыны берілген және
  • әріппен белгіленген қосымша шамалар арқылы өрнектеу.
  • Теңдеу құру, яғни бір шаманы беретін екі
  • өрнекті жазып, оларды теңестіру.
  • Құрылған теңдеулердің түбірлерін табу.
  • 200 орынға арналған қалалық емхана
  • Бұл тақырыпты түсіндіру үшін ең ыңғайлы да, бірегей тәсілі әр түрлі
  • мысалдар келтіре отырып түсіндіру .
  • 1 мысалымызда Жібек жолы даңғылында салынып жатқан бірнеше
  • құрылыс нысандары бой көтеруде. Бұл әсем ғимараттар біздің қаламызға
  • әдемі көрік береді. Олай болса Сырдария мөлтек ауданында жаңадан
  • салынып жатқан тұрғын үй ғимаратына тоқталайық. Көп пәтерлі
  • үйдің екібөлмелі пәтеріне келіп тоқтайық.
  • 1 мысал. Пәтерде ендері бірдей екі бөлме жасау жобаланған(11 сурет).
  • Бірінші бөлменің ұзындығы енінен
  • 1,5 есе артық, ал екінші бөлменің
  • ұзындығы 7,2 м. Егер пәтердің
  • ауданы 56,7 м болса,онда бөлме –
  • лердің енін табыңдар.
  • 2
  • х
  • х
  • 1,5 х
  • 7,2
  • 1;2
  • -7.2 + 392.04
  • -7.2 + 19.8
  • 3
  • x = 4.2; x = -9
  • Шешуі: есептің шарты бойынша
  • 1,5 х +7,2 х = 56.7
  • 1,5 х +7,2 х -56.7=0
  • D=(7.2) +4 * 1.5 * 56.7 = 392.04
  • 2
  • 2
  • 2
  • =
  • 2 * 1.5
  • X
  • 1
  • 2
  • Есептің шешімі тек 4,2 саны
  • болады, себебі бөлменің ені әр
  • уақытта оң сан. х=-9 бөгде түбірі
  • Жауабы: в=4.2 м.
  • "Қалалық жағажай"
  • “Қалалық жағажайдағы ” моторлы қайықтың
  • өзен ағысымен жүргендегі
  • жылдамдығы,өзеннің ағысына қарсы жылдамдығы
  • бойынша мысал қарастырайық
  • жылдамдық
  • жол
  • уақыт
  • Моторлы қайық
  • 15 км/сағ
  • Ағыс жылдамдығы
  • Х км/сағ
  • Өзен ағысымен
  • 15+х
  • 17км
  • 2 сағат
  • Ағысқа қарсы
  • 15-х
  • 13 км
  • 2 мысал. Сырдария өзенінде моторлы қайық өзен ағысымен 17 км
  • және өзен ағысына қарсы 13 км жүріп,барлық жолға 2 сағат жіберді.
  • Егер моторлы қайықтың жылдамдығы 15 км/сағ болса, өзен
  • ағысының жылдамдығы неге тең?
  • Есепті шығару үшін алдымен иллюстрация әдісін пайдаланып кесте толтырамыз.
  • s
  • S=vt,
  • осыдан уақыттың t= пайдаланып, теңдеу құрамыз.
  • v
  • 17
  • 15 + х
  • 13
  • 15 - х
  • 2
  • 17
  • 15 + х
  • 13
  • 15 - х
  • 2
  • (15 – х)
  • (15 + х)
  • Бөлшек рационал теңдеу.
  • Х 15 ; х = -15
  • 255 – 17х + 195 + 13х = 450 -2x
  • 2x - 4x = 0
  • 2x (x – 2) = 0
  • X=0; X=2
  • 2
  • 2
  • Бөгде түбір
  • Жауабы: 2 км/сағ
  • 17
  • 15 + 2
  • 13
  • 15 - 2
  • 2
  • Тексеру:
  • (15 – х)
  • (15 + х)
  • V. Проблемалық жағдаят
  • Екі санның айырмасы 120-ға тең, осы сандардың
  • квадраттарының айырмасы 31200 –ге тең.
  • Шыққан нәтиже Қызылорда қаласының тарихи маңызды
  • жылдарын білдіреді. Осы сандарды табыңдар.
  • (a-b)(a+b)=31200
  • 120(a+b)=31200
  • a+b=260
  • a+b=260
  • a-b=120
  • 2a=380
  • a=190; b=260-190=70
  • :120
  • +
  • Шешуі:
  • а-b=120
  • a - b = 31200
  • Теңдеуі:
  • 2
  • 2
  • Жауабы: а=190; b=70.
  • VІ. Оқулықпен жұмыс
  • №202 есеп
  • Бірінші сан екінші саннан 10-ға артық және олардың
  • көбейтіндісі 56 - ға тең. Осы сандарды табыңдар.
  • Тексеру:
  • 4(4+10)=56 -14 (-14+10)=56
  • 4*14=56 -14(-4)=56
  • Жауабы: 4;-14
  • Шарты:
  • І сан – х+10
  • ІІ сан – х
  • Теңдеу: х(х+10)=56
  • x +10x-56=0
  • D=100+4*56=100+224=324
  • 2
  • X = =
  • 1/2
  • 10±√324
  • 2
  • x =4; x = -14
  • 1
  • 2
  • -5±9
  • №206 есеп
  • Екі жұмысшы бірігіп жұмысты 12 күнде орындайды. Егер осы
  • жұмысты бірінші жұмысшы екінші жұмысшыға қарағанда 10 күн артық жіберсе, онда әрбір жұмысшыға жұмысты жеке орындау үшін неше күн керек?
  • Шешуі:
  • Барлық жұмысты
  • Барлық жұмысты
  • 1 күнде
  • Екі жұмысшы бірігіп 1 күнде
  • І жұмысшы
  • х + 10
  • 12
  • 1
  • Х+10
  • 1
  • х
  • 1
  • 12
  • ІІ жұмысшы
  • х
  • Теңдеу:
  • 1
  • Х+10
  • + =
  • 1
  • Х 12
  • Тексеру:
  • 1 1 1
  • 30 20 12
  • 2
  • 3
  • 5 1
  • 60 12
  • =
  • 1 1
  • 12 12
  • =
  • + =
  • Жауабы: 30 күн; 20 күн.
  • Шешуі:
  • 1
  • Х+10
  • + =
  • 1
  • Х 12
  • 12х+12х+120=x +10x
  • x +10x-24x-120=0
  • X -14-120=0
  • D=196+4*120=196+480=676
  • X = = =7±13
  • X =20 ; x = -6
  • 2
  • 2
  • 1/2
  • 14±√676
  • 2
  • 14±26
  • 2
  • 2
  • 1
  • 12х
  • 12(х+10)
  • х(х+10)
  • 2
  • 1) Екі санның қосындысы 70- ке тең.Осы сандардың
  • квадраттарының айырмасы
  • 190-ға тең. Осы сандарды табыңдар.
  • VІІІ. Сабақты бекіту
  • Жауабы:
  • a=36 ; b=33 .
  • 5
  • 14
  • 9
  • 14
  • Теңдеуі:
  • а+b=70
  • a - b = 190
  • 2
  • 2
  • (a-b)(a+b)=190
  • (a-b)70=190
  • a-b= =
  • 190
  • 70
  • 19
  • 7
  • а-b=
  • a + b = 70
  • 19
  • 7
  • 2a=70
  • Шешуі:
  • 19
  • 7
  • 5
  • 14
  • 9
  • 14
  • a=36 b=33
  • +
  • 2) Мәтінді есепті шығару үшін қандай
  • алгоритмді орындаймыз?
  • Мәтінді есептің шартын білу керек
  • Бастапқы шаманы әріппен белгілеу.
  • Теңдеу құру
  • Құрылған теңдеулердің түбірлерін табу.
  • Табылған түбірлердің қайсысы теңдеуді
  • қанағаттандыратынын тексеру.
  • ІХ. Үйге тапсырма
  • №202 2)
  • №206 2)
  • Теңдеу құру алгоритмін жаттау.
  • Осымен, балалар, біз жоғарыда келтірілген мысалдар сияқты
  • әртүрлі физикалық, химиялық, экономикалық, геометриялық
  • және т.б. есептерді шығара аламыз.
  • Х. Оқушыларды бағалау


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет