Алгебра пәні
8 “А” сынып
Пән мұғалімі:Сүлейменова Гүлмира
Практикант:Жұмаділла Жансая
21.02.2017
Сабақтың тақырыбы: квадраттық функциясы,оның графигі мен қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
Квадраттық функция тарауы бойынша оқушылар білімдерін пысықтайды, жүйелейді, тиянақтайды және толықтырады. Теориялық білімдерін шыңдап, графиктерді салуда, есептер шығаруда іскерлікпен қолдана білуге үйренеді.
Білімділік
Оқушылар танымдық ізденістерін, логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой - өрісін кеңейтуге, шығармашылықпен жұмыс жасауға мүмкіндік алады,топпен жұмыс жасау бейімдері қалыптасады.
Дамытушылық
Топ ішінде шығармашылық атмосфера қалыптастырып, адамгершілікке үйренеді.
Тәрбиелік
Сабақтың жоспары
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасы,қайталау сұрақтары
Жаңа материалды түсіндіру
Жаңа материалды бекіту
Топпен жұмыс
Логикалық есептер,сұрақтар
Қорытындылау
Үй тапсырмасы
Оқушыларды бағалау
Функциялардың графиктері бойынша формулаларын жазыңдар
1) а>0 және а<0болғанда парабола тармақтары қалай бағытталады?
Өткен тақырыпты қайталау сұрақтары 1) а>0 және а<0болғанда парабола тармақтары қалай бағытталады?
а>0 болғанда, парабола тармақтары жоғары, a<0 жағдайында төмен бағытталады
2) m>0 немесе m<0 болғанда парабола қай ось бойынша қалай жылжиды?
2) m>0 немесе m<0 болғанда парабола қай ось бойынша қалай жылжиды?
m>0 болғанда ОХ осі бойынша оңға қарай,
m<0 болған кезде солға қарай |m| бірлікке жылжиды.
3) n>0 және n<0 болған кезде график қалай жылжиды?
3) n>0 және n<0 болған кезде график қалай жылжиды?
n>0 болғанда график ОУ осі бойынша жоғары,
n<0 жағдайында төмен қарай |n| бірлікке жылжиды.
Жаңа тақырыпты баяндау I әдіс-толық квадратты айыру:
II әдіс-формула бойынша:
демек,
функциясының графигі,
параболасын 2 рет параллель жылжыту
арқылы алуға болатын парабола. .
Парабола төбесі- О`(m;n) нүктесі.
Симметрия осі- x=m түзуі.
Мәндер жиыны- a>0 болса[n;+∞) аралығы, a<0 болса
(-∞;n] аралығы болады.
a>0 жағдайында ең кіші мәнді,a<0 болса ең үлкен мәнді қабылдайды.
функциясы:
aкоэффициенті мен Dдискриминантына байланысты квадраттық функция графигі
1
парабола төбесі арқылы ордината осіне параллель түзу-симметрия осін жүргіземіз;
3
функция графигінің координаталық осьтермен қиылысу нүктелерін табамыз;
4
оське қарағанда симметриялы қандай да бір екі нүктені белгілейміз.Ол үшін Ох осінен m нүктесіне қарағанда симметриялы екі нүктені алып,функцияның сәйкес мәндерін есептейміз(ол мәндер тең).
5
Белгіленген нүктелер арқылы параболаны саламыз.
квадраттық функциясының графигін салу үшін мына алгортим қолданылады: №265 есеп Қазақтың қара есептері.
1.Салт аттылар. Айдала.Көзге түртсе көрінбейтін айсыз түн.Суыт жүрістілер аяң жүріспен келеді.Екі ауыл арасы ет пісірім жер.Жаппадан жылт еткен сәуле сөніп-өшті.Үй иесі бұрын көре ме,әлде салт аттылар бұрын көре ме?
2.Екі қарға. Екі қарғаның біреуі солтүстікке,екіншісі оңтүстікке қарап отыр.олар бір-біріне:
-Достым,мен сені көріп отырмын,-дейді.Олар бір-бірін қалай көреді?
3.Жыл қайыру. -Нешедесің?-деді ақсақалға,жігіт ағасы.
-4жылқы,тоқтымын,-деді Тәттімбет күйші.
Тәттімбет нешеде?
4.Қыңырдың жасы Есепке құмар бір кісі қыңырдан жасың нешеде?-деп сұрапты.Сонда ол:
-Менің 3жылдан кейінгі жасымды үш еселеңіз,содан соң 3жыл бұрынғы жасымды үш еселеңіз.Алғашқы көбейтіндіден соңғы нәтижені шегеріңіз.Сонда менің жасымды табасыз.Ол кісі нешеде?
Логикалық сұрақтар 1) РІБ,ІКЕ,ШҮ,ТРӨТ,.... 2)Суды елекпен қалай тасуға болады?
3) Мысық-3,әтеш-8,есек-2,бақа-3,көкек-4,ит-?
4)Үш ат жегілген шана бір сағатта 15км жүріп өткен.Әрбір аттың жылдамдығы қандай еді?
5)Есікті жабу үшін не керек?
6)Сен қараңғы бөлмеге кірдің,бірінші май шамды жағасың ба?керосин майды жағасың ба?
7)Көшеде екі папасы,екі баласы,бір атасы,бір немересі кетіп барады.Көшеде қанша адам кетіп бара жатыр?
Қорытындылау 1) D>0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады?
D>0 болғанда, парабола
абсцисса осімен
екі нүктеде қиылысады
2)D=0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады?
D=0 болғанда, парабола абсцисса осімен бір нүктеде қиылысады
3)D<0 болғанда , параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады?
D<0 болғанда, парабола абсцисса осімен қиылыспайды
Оқушыларды бағалау Үйге тапсырма №266,267 Назар аударғаныңызға рахмет Назарларыңызға рахмет!0>0>0>0>0>0>0>0>0>0>