Мәртөк ауданы
Қаратоғай орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Бекзат Әліпбаева
6-класс
Сабақтың тақырыбы:М.Мағауин «Бір атаның балалары»
Сабақтың мақсаты: білімділік: әңгіменің мазмұнын,идиясын таныстыра отырып, білімдерін кеңейту,қазақ отбасындағы ер баланың орнын ұғындыру,
Дамытушылық:жазушының жанр шеберлігінде жеткен жетістіктерін таныту,ізденімпаздық қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік мақсаты:ынтымақтастыққа, адамгершілікке,достыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: Қорытынды сабақ..
Сабақтың әдіс- тәсілдері: СТО технологиясы
Пәнаралық байланыс: тарих,әдебиет, қазақ тілі
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық.Оқушылар қол ұстасып бір-біріне жақсы тілек тілейді.
Үй тапсырмасы. Блум сұрақ қою әдісі.
.1.-Ал ,ағайын тегіс жиналсаң, сөзіме құлақ сал,-деген кімнін сөзі. 2.Қара галифе шалбар,әскери гимнастеркалы жігіт кім? 3.Ауылға неше жетім бала келді.? 4.Ахмет ақсақал Сейітбек қожаны не үшін шақырды? 5.Кеште айтылған әндер.
ІІ.Жаңа сабақ. (Слайдтан Ұлы Отан соғысы туралы мәліметтер көрсетіледі.)
«Тірек сөздер» стратегиясы. Әрбір бөлім бойынша түйінді сөздер жазылған сол бойынша сөйлейді.
І бөлім Бастау
1.Басқарма сөзі.
2.Екі жарты – бір бүтін
3.Мен осы мықтының өзін аламын.
ІІ бөлім Зигфрид Ахметұлы
1.Тілін кәлимаға келтіру.
2.Көбінесе жалғыз ойнайды.
3.Әкесінің тапсырмасы.
Миға шабуыл стратегиясы. Бауырмалдық Достық Қайырымдылық
Оқулықпен жұмыс. Әңгіменің көркемдік тіліне талдау.
Дәптермен жұмыс. 1.Сөздікпен жұмыс .Гиманстерка,протез ,лобогрейка,раса,детдом,галифе сөздерінің мағынасын ашуып жазу.
2.Әңгімеде қазақ халқының қандай салт –дәстүрлері, ұлттық ойындары көрсетілген?
Салт дәстүр
|
Ұлттық ойын
|
Тілін кәлимаға келтіру
|
Көкпар
|
Сүндетке отырғызу
|
Күрес
|
Асық жілік ұстар тойы
|
Асық ойыны
|
3.Әңгімеде қазақ халқына тән қандай қасиетті байқадыңдар?
Ой толғаныс сртатегиясы.Мына тақырыптарды таңдау керек. «Жетім көрсең,жебей жүр», «Шет елдегі қазақ балалары»
Сабақты бекіту: INSEPT стратегиясы бойынша оқушылар қорытындылайды.
М.Мақатаевтың Қайырлы түн өлеңі оқылады.
Үй тапсырмасы: «Біз - бейбіт елдің ұландарымыз» деген тақырыпқа шығарма жазу.
Бағалау.
8. Шығармашылық жұмыс
1-топ Зигфридтің Ахметке алғыс арнауы
2-топ Зигфридтің Дәуренбекке түсінбеушілік хаты
3-топ Зигфридтің соғысқа қарсылық жолдауы
4-топ Адам баласын бауырым деу- жүрек ісі.
9. Бүгінгі бейбіт заманда өз отбасында тәрбиеленбей, шетелге асып жатқан балалар туралы не айтуға болады? (Видео «Жетім», статистикаға сүйену)
Себептері: (оқушылар жауабы)
1.
2.
Қаратоғай орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Б.Әліпбаева
Мәртөк ауданы
Сабақтың тақырыбы:М.Мағауин «Бір атаның балалары»
Сабақтың мақсаты: білімділік: әңгіменің мазмұнын,идиясын таныстыра отырып білімдерін кеңейту,қазақ отбасындағы ер баланың орнын ұғындыру,
Дамытушылық:жазушының жанр шеберлігінде жеткен жетістіктерін таныту,әзденәмпаздық қабәлеттерән даиыту;
Тәрбиелік- ынтымақтастыққа, адамгершілікке,достыққа.
Сабақтың түрі: Қорытынды сабақ..
Сабақтың әдіс- тәсілдері: топтық жұмыс,проблемалық ситуация тудыру,дамыту
Пәнаралық байланыс: тарих,әдебиет, қазақ тілі
Көрнекілігі:
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық.Оқушылар қол ұстасып бір-біріне жақсы тілек тілейді.
Үй тапсырмасын Блум сұрақтары арқылы тексеріледі.
.1.-Ал ,ағайын тегіс жиналсаң, сөзіме құлақ сал,-деген кімнін сөзі. 2.Қара галифе шалбар,әскери гимнастикалы жігіт кім?
3.Ауылға неше жетім бала келді.?
4.Ахмет ақсақал Сейітбек қожаны не үшін шақырды?
А)Тілін кәлимаға келтіру үшін Ә)қазақша ат қою үшін? Б)сүндетке отырғызу үшін? В)Оқыту үшін
5.Кеште айтылған әндер.
А) «Маңмаңгер» Ә)«Ақ босаға» Б) «Бір бала» В) «Жеті арал жерім-ай»
Түсініктеме күнделігі:
ІІ.Жаңа сабақ.
Ой шақыру (Слайдтан Ұлы Отан соғысы туралы мәліметтер көрсетіледі.)
Бауырмалдық Достық Қайырымдылық
Сұрақ –жауап әдісі:
«Мені түсін» әрбір бөлім бойынша түйінді сөздер жазылған сол бойынша сөйлейді. І Бастау тобы
І.Басқарма сөзі.
ІІ.Екі жарты – бір бүтін
ІІІ.Мен осы мықтының өзін аламын.
ІІ,Зигфрид Ахметұлы
І.Тілін кәлимаға келтіру.
ІІ,Көбінесе жалғыз ойнайды.
ІІІ.Әкесінің тапсырмасы.
Тест тапсырмасы .-Ал ,ағайын тегіс жиналсаң, сөзіме құлақ сал,-деген кімнін сөзі. А)Берден Ә)Дәуренбек Б) басқарма Г)Бегімбетов
2.Қара галифе шалбар,әскери гимнастикалы жігіт кім?
А)Берден Ә)Дәуренбек Б)Тілеубай Г)Бегімбетов
3.Ауылға неше жетім бала келді.? А)Алты Ә) жеті Б) бес В) төрт
4.Ахмет ақсақал Сейітбек қожаны не үшін шақырды?
А)Тілін кәлимаға келтіру үшін Ә)қазақша ат қою үшін? Б)сүндетке отырғызу үшін? В)Оқыту үшін
5.Кеште айтылған әндер.
А) «Маңмаңгер» Ә)«Ақ босаға» Б) «Бір бала» В) «Жеті арал жерім-ай»
Түсініктеме күнделігі:
Модуль құру:
Дәптермен жұмыс. 1.Сөздікпен жұмыс .Гиманстерка,протез ,лобогрейка,раса,детдом,галифе сөздерінің мағынасын ашу.
2.Әңгімеде қазақ халқының қандай салт –дәстүрлері, ұлттық ойындары көрсетілген?
Салт дәстүр
|
Ұлттық ойын
|
Тілін кәлимаға келтіру
|
Көкпар
|
Сүндетке отырғызу
|
Күрес
|
Асық жілік ұстар тойы
|
Асық ойыны
|
Ой толғау:
Слайд
Сабақты бекіту:
Үй тапсырмасы: «Біз - бейбіт елдің ұландарымыз» деген тақырыпқа шығарма жазу.
Бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |