Кұні: Пән: Қазақ тілі
Сынып: 10
Сабақтың тақырыбы: Медицина саласындағы технологиялар
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың мақсаты: Оқушылар медицина саласындағы технологиялар туралы мәліметпен танысады, сол бойынша сұхбаттаса біледі. Оқушыларға тақырыпқа байланысты мағлұмат бере отырып, олардың бос уақыттарын дұрыс өткізу деген көзқарасын қалыптастыру. Алған білімін өмірде қолдануына ықпал ету.
Міндеттері: Шығармашылық қабілеттерін дамыту; Сыни тұрғыдан ойлай отырып, алған білімін өмірде қолдануына жетелеу.
Әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, ассоциация әдісі, ізденушілік әдіс, ой қозғау, шығармашылық, жұппен, топпен жұмыс, АКТ.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, тарих
Күтілетін нәтиже:
Өз бетімен ойлау, сөйлеу дағдысы дамиды.
Өзара сұхбаттаса алады.
Топтық жұмысқа үйренеді.
Сыни ойлай біледі.
Сабақ барысында алған мағлұматты өмірде пайдалануға дайын болады.
Ресурстар: Интерактивті тақта, маркер, флипчарт, аудио материалдар, таратпа қағаздар, стикерлер, маркелрлер, бағалау парағы.
Сабақтың барысы:
Деңгейлер
|
Уақыт
|
Модуль
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Білу
Психологиял. ахуал тудыру.
Үй тапсырмасын сұрау
|
5 мин
|
ОЖТ, ОЖЕС
ОЖТ,
СТО, АКТ.
Диалог
ОүБжОБ
|
Психологиялық ахуал орнату.Топқа бөлу. Қызығушылықты ояту.
Интерактивті тақта арқылы медициналық құрылғылар туралы бейнеролик көрсету. Сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.
Бүгінгі сабақта медицина саласындағы құрылғылар туралы білетін боламыз.
|
Оқушылар топқа бөлінеді. Оқушылар бір-бірінің қолдарын ұстап, сәттілік тілейді.
Сабаққа дайындықтарын көрсетеді.
Сабақтың тақырыбын анықтайды
|
Бағалау парағы беріледі.
Вербальды бағалау.
|
Түсіну
|
5 мин.
|
ОБжК,ОүБжОБ
|
Медицина саласындағы құрылғылар туралы мәлімет беру. Әр топ қысқаша түсінгенін айтады.
|
Берілген мәтінді оқып, медициналық құрылғылардың түрлерімен танысады.
|
Формативті бағалау.
|
Қолдану
|
15 мин
|
Диалогтық О
ОүБжОБ
|
1-топ. Мәтінді түсініп оқып, мазмұны туралы пікірлесіңдер. Төменде берілген сұрақтарға жауап беріңдер.
2-топ. 4-тапсырма. Сөйлемді оқып, рентген суреттерінің адамға беретін мүмкіндігі туралы әңгіме құрастырыңдар. Рентгеннен жыл сайын өтудің себебі неде? (интернеттен қосымша мәлімет алуға болады). 3-топ. 5-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, әңгімелеңдер. Ашық райда тұрған етістіктерді талдаңдар.
Әр топ мәтінді өзіне берілген тапсырманы орындайды. Ресурстарды пайдаланады.
-жұпта,топта талдайды.
- постерге түсіреді, қорғайды
|
Бағдаршам
|
|
1мин
|
Сергіту сәті .
|
Талдау
|
6 мин
|
СТО,ТжДБо
|
Сөйлемдерді түсініп оқып, көшіріңдер. Ашық райда тұрған етістіктердің жасалу жолдарын анықтаңдар.
Дәрігерлер көшіргіштердің сан қилы түрлерін пайдаланып немесе эндоскоптың көмегімен дененің ішін көре алады. Эндоскоп жеңіл операциялар деп аталатын лазерлі сәуле көмегімен жарақатты емдейтін операциялар өткізуге мүмкіндік береді.
|
Етістіктің райларын қайталайды.
|
«Бағдаршам» арқылы бағалау.
|
Синтездеу
|
5мин
|
ОБжК,СТО,ТжДБо
|
Сұрақтарға жауап бере отырып, өзара диалог құру.
Эндоскоп деген не?
Эндоскоп неге көмектеседі?
Эндоскоп жақсы көру үшін немен жабдықталған?
Эндоскоп ненің көмегімен жарақатты емдейді?
Рентген деген не?
Вильгельм Конрад Рентген деген кім?
Ол қай жылы докторлық дәреже алды?
Ол кімнің ассистенті болды?
Ол қандай салалар бойынша жұмыстар жазған?
Рентген қай жылы «Х сәуле» деп аталатын сәулені ашты?
Оған не үшін Нобель сыйлығы берілді?
|
Сабақты қорытындылайды. Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өзара сөйлеседі.
|
Вербалды бағалау
|
Бағалау
|
2мин
|
|
Бағалау парақшасын жинап алады.
|
Бағалау парақшасын толтырады
|
Бағалау парағы
|
Үй тапсырмасы
|
2 мин
|
|
1-тапсырма. 104-бет. Диалогті толықтырып, өзара сөйлесіңдер.
|
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
|
|
Рефлексия
|
2мин
|
|
«Екі жұлдыз, бір тілек». Бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы өз ойларын стикерге жазады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |