Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мәліметтер пішімі
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.3.3.1 -деректердің типін жіктеу
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Деректер типтерін атайды.
Деректердің типтерін жіктейді.
Оқушылардың басым бөлігі: Деректердің типтерін ажырата алады, типтерді дұрыс сиапттайды.
Кейбір оқушылар: Программалау барысында типтермен жұмыс жасай алады. Мысал келтіре алады.
|
Бағалау критерийі
|
Деректер типін атайды және сипаттайды
Типтерді жіктейді
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз.
Деректердің типтерін ажырата алады, типтерді дұрыс сиапттай біледі.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдерді.
Real, integer, begin, date, string, boolean
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Меншіктеу, айнымалы, символдық типтер
Тип дегенімізі:.........................
Типтердің ............... түрлері бар
Бүтін және нақты типті сипаттау үшін .......... және ........... командаларды қолданады.
|
Құндылықтарға баулу
|
Сыни тұрғыдан ойлану, Достық қарым қатынас орнату
Өзгелердің пікіріне құрметпен қарау. Жауапкершілік.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика- ағылшын тілі, қазақ тілі, геометрия
|
Алдыңғы білім
|
Ойын программалау ортасында тармақталу және цикл командаларын қолдана алады, қателерді тауып жөндей алады.
|
сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
1 мин
7 мин
|
1.Сабақтың барысы: Оқушыларды сабаққа ынталандыру .
1. Тренинг «Сөйлегіш қолдар» - Бірлескен ынтымақстастық құру.
Оқушылар екіге бөлініп, ішкі және сыртқы шеңберге тұрады. Ішкі шеңбер оңға, сыртқы шеңбер солға қозғалады да жүргізушінің айтқанын орындайды, мысалы: амандасамыз, қолымызбен күресеміз, шапалақ ұрып ойнау, қош айтысу, достасу, жанашырлық көрсету, арқасынан қағу, құшақтасу, екі қолмен амандасу т.б.
2. Топқа бөлу. «Түйінделген жіп» әдісі арқылы. Оқушылар түйінделген жіптерден біреуін таңдау арқылы топқа бөлінеді.
1 топ – Мәліметтер типі.
2 топ – Өрнек
3. Ой қозғау сұрақтары.– Сын тұрғысында ойлауды дамыту .
Өткен тақырыптар бойынша оқушыларға жеке таратпалар беріледі, онда бірінші бағандағы тақырыпқа сай, екінші бағандағы дұрыс анықтаманы сызып көрсету керек. Оқушылардың сабаққа дайындығын нақтылап алу.
1. Компьютерлік графика дегеніміз?
|
Компьютердің көмегімен жасалатын барлық суреттер, аним-р, видеолар, диог-ды, кестелерді айтады
|
2. Растрлық графика көбіне қайда қолданылады?
|
Графика көбіне интернетте қолданылады
|
3. Векторлық графика?
|
Негізгі элементі сызық болатын графиканың екі өлшемді түрі
|
4.Фракталды графика өлшемі немен анықталады?
|
Графика өлшемі математикалық формулалармен анықталады.
|
5. 3Д (үшөлшемді графика)?
|
ғылыми есептеулер, инженерлік жобалау және физикалық объектілерді компьютерде үлгілеу облыстарында кең таралған графика
|
Жұлдызша арқылы бағалау. Әр дұрыс жауапқа 1жұлдыз беріледі.
|
оқулық, дереккөздері, электронды оқулық, презентация.
Жіп
Таратпалар
смайликтер
|
Сабақтың ортасы
15 мин
5 мин
5 мин
|
4. Жобаны қорғау - әр топқа
«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі.
(Ойлан). Оқушылар өздеріне берілген тақырыпшаларды оқып шығады.
(Жұптас). Өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді Топпен келісіп дұрыс деп тапқан 1 идеяны ұсынады.
(Бөліс). Оқуышылар өз ойларын постерге қорғайды.
1 топ оқушылары мәліметтер типін
2 топ өрнек
Топтық жұмыс бойынша топтардың бірін-бірі бағалауы «Екі жұлдыз бір ұсыныс» арқылы бағалайды.
5. Жұптық жұмыс.
Тапсырмалар
1. Алмас бағдарламалауды бірінші жылы үйреніп жатыр. Алмасқа келесі есептерге бағдарлама құратын болса, шығарылатын берілгендерге қандай берілгендер типін таңдау керек, ұсыныс беріңіз:
1) Үшбұрыштың қабырғалары 3 см, 4 см, 5 см, периметрін табу: _______________________ 2) Үш санның арифметикалық ортасы: ________________________
3) Өлшемдерін енгізген кезде бағдарлама енгізген санның 5-тен үлкен немесе жоқ екенін анықтайды Мысалы, ввод x y=x>5 вывод y ________________________
4) Ағылшын әліпбиінің кіші әріпін енгізген кезде, сол әріптің үлкенін шығарып береді: ___________________ 5) «Hello, World!» мәтінін енгізген кезде, үтірден бастап 7 символды өшіреді және «Hello!» сөзін шығарып береді: ________________
Өзара бағалау. Бағдаршам арқылы жақсы, өте жақсы, толықтыру қажет.
Жеке жұмыс.
2. Тапсырма. Берілгендер типіне мысал келтіріңіз.
Бағдаршам арқылы бағалау. Барлық дұрыс жауапқа жасыл бағдаршам, орташа сары, мүлде дұрыс емес болса қызыл бағадаршам.
integer
|
DATE
|
STRING
|
BOOLEAN
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Плакат, стикерлер, маркерлер
Таратпалар
Маркер
Қалыптастырушы бағалауға арналған нұсқаулықтан
|
Сабақтың соңы
5мин
2 мин
1 мин
|
6. Бекіту. Тақырыпты меңгерудің тиімділігін көтерумен қатар, білімнің бірізді логикалық құрылымның қалыптасуына мүмкіндік береді.
«Үш қадамды сұхбат» әдісі
2 топ бир біріне үш сұрақтан бере отырып сабақты қорытындылаймыз.
Жұлдыз арқылы
7. Кері байланыс.
«Бәрін түсіндім, Әлі де көп білгім келеді» стикерге өз ойларын жазып, тақтаға іледі.
Үйге деректер типтерін қайталап келу.
|
Интернеттен
Ресурустардан
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Оқушыларға қолдау көрсету мақсатында оқушыларға өткен алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін.
Оқулықтан және қосымша нұсқаулықтардан алынған дерек-көздерді ұсынамын
Диалогқа тaрту немесе қолдау көрсету мaқсaтындa оқушылaрды ойлaну үшін жетелеуші, түсіндірме сұрaқтaр қоямын
Қалыптастырушы бағалаудың түрлерін қолдану арқылы әрбір тапсырмадан соң оқушы жұмыстары бағаланып отырады
|
Тапсырмадан соң ҚБ жүргізіліп отырды
Топпен жұмыс барысында
«Ой қозғау» белсенді оқыту әдістерінде әрбір оқушының пікірі «Ойлан, жұптас, бөліс» оқыту әдісінде оқушылардың өздерінің оқытуы туралы ойланатынына көз жеткізу.
Жұптық жұмыс барысында
«Кестемен жұмыс» Бағдаршам арқылы бағалау. Барлық дұрыс жауапқа жасыл бағдаршам, орташа сары, мүлде дұрыс емес болса қызыл бағадаршам.
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Оқушыларға қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіледі
Белсенді оқыту әдістерін қолдану барысында оқушылар бір- бірін топта тыңдау, бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу ,сыйластық таныту, құндылықтарын назарда ұстаймын
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
Достарыңызбен бөлісу: |