Сыныбы: 9
|
Күні:
|
Пәні: Информатика
Тексерген:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мәліметтердің айнымалы типтері
|
Сілтеме
|
Оқулық Информатика 9 сынып, Сапарғалиева Б.Қ, Маслимова Н.Е. Алматы «Арман ПВ» 2014 жыл
Информатикадан электронды оқулық 9-сынып
|
Мақсаты:
|
Мәліметтердің айнымалы типтері туралы мәлімет беріп, түсінік қалыптастыру, сипаттауды үйрету;
Паскаль тілінде мәліметтердің айнымалы типтерімен істеу жолдарын түсіндіру, оларға қолданатын функциялар жайлы меңгерту;
Ойлау, есте сақтау, қызығушылық қабілеттерін дамытады, топта жұмыс істеу дағдыларын мен өзара және өзін бағалауға дағдыланды;
|
Күтілетін нәтиже:
|
Мәліметтердің айнымалы типтері жайлы біледі, түсінік қалыптасады, сипаттауды үйренеді;
Мәліметтердің айнымалы типтеріне қолданатын функцияларды біледі, қолдана алады;
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас сабақ
|
Негізгі дереккөздер:
|
Оқулық, компьютер, электронды оқулық, слайдтар, интернет материалдары, таратпа материалдар, плакат, маркерлер.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Диалог; жеке, жұптық, топтық жұмыстар; сын тұрғысынан ойлау, Венн диаграммасы
|
Кезеңдер
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
Сабақтың барысы:
|
|
Ұйымдастыру
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, назарларын сабаққа аудару
|
Оқушылар оқу-құралдарын түгелдеп, зейіндерін сабаққа аударады.
|
Білу
|
Сұрақтар: (үлестірмелер тарату)
Алгоритм дегеніміз не?
Алгоритмнің неше түрі бар?
Алгоритмді ұсыну (жазу) тәсілдері?
Паскаль программалау тілін кім ұсынды?
Паскаль тілінде программа неше бөліктен тұрады?
Паскальда мәліметтің қандай типтері бар?
Паскаль тілінде қандай қарапайым операторлар бар?
Паскаль тілінде қандай шартты операторлар бар?
Паскаль тілінде қандай қайталау операторлары бар?
Паскаль тілінде графикалық режимді іске қосу
Геометриялық фигураларды салу процедуралары
Графикалық режимде мәтін жазу тәсілі
Символдық шама дегеніміз не?
Жолдық шама дегеніміз не?
Әр сұраққа жауап берген оқушы сұрақтың реттік нөміріне сәйкес жаңа тақырыптағы әріпті ашады, осылай жаңа тақырып ашылады.
|
Оқушылар үлестірмедегі сұрақтарға жауап бере отырып, өткенді қорытындылайды, сонымен қатар жаңа тақырыпты ашады.
|
Түсіну
|
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
1. Паскаль тілінің типтерінің сызбанұсқасын сызыңыз.
2. Паскаль тілінде қолданылатын кез-келген бес типті сипаттаңыз.
3. Келесі типтердің қайсысы Паскаль тілінде бүтін сандарды сипаттауға қолданылмайды?
a) WORD; b) INTEGER; c) SINGLE; d)LONGINT; e)SHORTINT.
4. Келесі типтердің қайсысы сандарды сипаттауға қолданылмайды?
a) COMP; b)BYTE; c) WORD; d)EXTENDED; e)CHAR.
5. Паскаль тілінде 100 және 100.0 сандарының айырмашылығы қандай?
Топтық жұмыс.
Сынып оқушылары 3 топқа бөлінуі тиіс.
1-топ:
Нақты сандық типке бес мысал жазып, сипаттау бөліміндегі сипаттамасын жазыңыз.
2-топ:
Бүтін сандық типке бес мысал жазып, сипаттау бөліміндегі сипаттамасын жазыңыз.
3-топ:
Символдық типке бес мысал жазып, сипаттау бөліміндегі сипаттамасын жазыңыз.
|
Сұрақтардағы мәтіннің түстері бойынша топқа бөлінеді.
Оқушылар кеспелердің артқы бетіндегі әріптерді біріктіріп, сөз құрастырады, сол шыққан тақырыпша бойынша жұмыс жүргізеді. Оқушылар мәтінмен жеке танысады, жұппен ортаға салады, топта талқылап, постер дайындайды, оны сынып оқушыларына таныстырады
|
Қолдану
|
Оқушыларға үлестірмедегі берілген тапсырмаларды таратады, орындауды тапсырады
1-тапсырма. Программадағы берілген айнымалы типке сипаттама беріңдер. Программаның нәтижесі N1, N2 үшін қандай болады?
PROGRAM JANUAR;
TYPE AA= (tyshkan, sijr, barys, koуan, ulу, zhylan, zhylky, koy, meshin, tauk, it,dongyz);
VAR P1,P2: AA; N1,N2: INTEGER;
BEGIN
P1:=barys;
P2:=SUCC(koy);
N1:=ORD(P1)+1;
N2:=ORD(P2)+1;
WRITELN ( ' N1= ',N1);
WRITELN( ' N2= ', N2) ;
END.
2-тапсырма. Программадағы берілген айнымалы типке сипаттама беріңдер. Программаның нәтижесі қандай болады?
PROGRAM ASTANA;
TYPE AA= (Orinbor, Akmesit, Almaty, Astana);
VAR P1,P2: AA; N1,N2: INTEGER;
BEGIN
P1:=Orinbor;
P2:=PRED(Astana);
N1:=ORD(P1)+1;
N2:=ORD(P2)+1;
WRITELN ( ' N1= ',N1);
WRITELN( ' N2= ', N2) ;
END.
|
Оқушылар үлестірмедегі тапсырмаларды орындайды
|
Талдау
|
Оқушыларға тапсырма беріледі. Оқушылар тапсырмаға топта программа құрып, компьютерде жеке орындауы керек
1-тапсырма
Жыл мезгілдері берілген айнымалы типке программа құрып, ағымдағы жыл мезгілінің реттік нөмірін анықтап, нәтижесінде ағымдағы жыл мезгілінің аты мен реттік нөмірін шығару керек.
2-тапсырма
Апта күндері берілген айнымалы типке программа құрып, ағымдағы апта күнінің реттік нөмірін анықтап, нәтижесінде ағымдағы апта күнінің аты мен реттік нөмірін шығару керек.
|
Оқушылар тапсырманы орындайды. Оқушылар тапсырмаға топта программа құрады, компьютерде жеке орындайды, нәтижесін көрсетеді.
|
Жинақтау
|
Оқушыларға Венн диаграммасында айнымалы типтің екі түрін салыстыруды ұсынады
|
Оқушылар Венн диаграммасын толтырады, айнымалы типтің екі түрін салыстырады
|
Бағалау
|
Критерийлер арқылы бағалау оқушыларды өздеріне бағалату мақсатында бағалау парағын тарқатады
|
Оқушылар өздерін өздері бағалау парағына бағалайды
|
Рефлексия
|
Оқушыларға кері байланыс жасау үшін «Шығу парағын» тарқатады
|
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын «Шығу парағына» толтырады
|
Үйге тапсырма.
|
§11. оқу
Қосымша тапсырма: Келесі тақырыпқа шолу жасап, дайындалып келу
|
Күнделікке жазып алу
|