Сабақтың тақырыбы Мен және менің досым «Көптік жалғау »
Сабақтың мақсаттары:
* а) Білімділік – оқушыларға кесте арқылы көптік жалғауын түсіндіру. Менің досым туралы әңгіме, мысал арқылы түсінік беру, жасалу жолына тоқталу.
* ә) Тәрбиелік - пәнге деген қызығушылығын арттыру. Есте сақтау, ойлау, тыңдай білу қабілеттерін дамыту.
* б) Дамытушылық - оқушылардың өз ойын еркі жеткізуге , тіл байлығын дамытуға,
Жаңа сөздер арқылы сөйлем құрап өзара сұқбатасуға баулу.
Сабақтың көрнекілігі: Кесте, оқу құралдары, кеспе қағаздар.
Сабақтың түрі: Тіл дамыту сабағы:
Сабақтың барысы:Сәлемдесу, түгелдеу, оқу-құралдарын даярлау, сабаққа назарларын аудару.
С А Б А Қ Т Ы Ң Ж О С П А Р Ы :
1) Ұйымдастыру кезеңі.
2) Үй тапсырмасын тексеру.
3)Жаңа сабақты түсіндіру.
4)Кестемен жұмыс.
5)Кітаппен жұмыс.
6) Қортындылау.
7) Үйге тапсырма.
8) Бағалау.
2.Үй тапсырмасын қайтала. Сұрақ-жауап.
Сұрақтар:
1. Түбір нешеге бөлінеді және ата?
2. Сөздерді аудар:
гранат –
слива –
клубника –
малина –
3.Жидектер,жемістер ,көкөністерді ата.
4. Күз айларын ата;
а) наурыз, сәуір, мамыр
ә)қыркүйек, қазан, қараша
б)көктем, күз, жаз
4. Сөздерді құрамына қарай талда;
3. Жаңа сабақ: Мен және менің досым «Көптік жалғау »
Кестенің көмегімен түсіндіру.
Көптік жалғауы (Окончание множетвенного числа)
-Барлығымыз кестеге назар аударайық.
-Түбір сөзге көптік жалғауы жалғанады. –лар, -лер жалғауы, дауысты және үнді р, й, у дыбыстарынан кейін жалғанады. Мысалы: бала+лар, кісі+лер, қар+лар, үй+лер, тау+лар.
-дар, -дер жалғауы, ұяң з, ж және үнді л, м, н, ң дыбыстарынан кейін жалғанады. Мысалы: үлкен+дер, қалам+дар, үстел+дер, қағаз+дар, аң+дар.
-тар, -тер жалғауы, қатаң және ұяң б, в, г, ғ, д дыбыстардан кейін жалғанады. Мысалы: сынып+тар, мектеп+тер, дос+тар.
4. Кітаппен жұмыс.
-Төмендегі сөздерге көптік жалғауын жалғандар.
Дос+тар, құрбы+лар, бала+лар, қыз+дар, кітап+тар, мұғалім+дер, мектеп+тер.
-Кім тақтаға шығып жазады?
-Жазғанынды оқи ғой
-Өте жақсы.
3 – тарсырмадағы мәтінді оқып, мазмұның айтындар. Көптік жалғауы бар сөздерді теріп жазындар.
-Енді, мәтінді түсіну үшін жаңа сөздерді оқуымыз керек.
-Кім оқиды?
-Өте жақсы.
-Мәтінді мен оқып беремін, сендер мұқият тыңдандар.
-Кім оқиды және орыс тіліне аударады?
-Бірінші сөйлемді оқып аудара ғой.
-Мәтіннің ішінен көптік жалғауы бар сөздерді теріп жазындар.
-Кім тақтаға шығып жазады?
-Жазғанынды оқи ғой
-Өте жақсы.
Қортынды:
-Бүгін сабақта қандай тақырыпты өттік?
-лар, -лер жалғаулары, қандай дыбыстардан кейін жалғанады?
-тар, -тер, жалғаулары, қандай дыбыстардан кейін жалғанады?
-дар, -дер, жалғаулары, қандай дыбыстардан кейін жалғанады?
-Өте жақсы.
Үй тапсырмасы:
40 бет 1 тапсырма. Сызба бойынша әңгіме құра.
Оқушыларды мадақтау, білімдерін бағалау. Бағаларын журналға, күнделіктеріне қою.
Достарыңызбен бөлісу: |