Тексерілді: _______________
«____»______________________
Бөлім
|
Таным қуанышы
|
Педагогтың аты – жөні
|
|
Күні
|
Адамның ішкі әлемі
|
Сынып: 5
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
№
|
1
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мен өзімді танимын
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
Өмір мектебі арқылы адамгершіліктің шыңына шығу
|
Құндылығы
|
Ақиқат
|
Қасиеттері
|
қарапайымдылық, шыншылдық, өз-өзіне адал болу
|
Сабақтың мақсаты
|
оқушыларға адамның өзін - өзі тануының маңыздылығын ұғындыру арқылы, ақиқат құндылығының мәнін ашу
|
Міндеттері
|
Білімділік: оқушыларға өзін тани білудің мәнін түсіндіре отырып, қарапайымдылық қасиеті туралы түсінік беру.
Дамытушылық: оқушылардағы шыншылдық қасиеттерін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды өз – өзіне адал болуға тәрбиелеу
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Жағымды көңіл – күй
|
5 Т – ережесі:
Тәртіп.
Талап.
Тыныштық.
Тазалық.
Татулық.
«Нұрға бөлену» мәтінін оқу
|
5Т ережесін еске түсіреді
Көздерін жұмып отырады.
Алған әсерлерімен бөліседі.
|
«Хрустальная грусть» композициясы
|
Сабақтың дәйексөзі.
|
«Өзіңді өзің танысаң – істің басы»
Шәкәрім Құдайбердіұлы
Шәкәрім Құдайбердіұлы (1858-1931) – ақын, жазушы, философ, тарихшы, композитор. Ш. Құдайбердіұлы қазіргі Семей облысында 1858 жылы, 11 шілде күні дүниеге келеді.
Сұрақтар:
1. Өзіңді өзің тану деген не?
2. «Өзіңді өзің танысаң – істің басы» дегенді қалай түсінесің?
3. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз?
|
Үш рет қайталап, дәптерге жазып алады. Талдау сұрақтарына жауап береді.
|
Оқулық.
wikipedia.org
|
Оқиға айту (Әңгіме)
|
Жалпыадамзаттық құндылықтар барлық адами қасиеттердің өзегі болып табылады. Құндылықтар – адам үшін аса маңызды заттар, құбылыстар, қасиеттер мен жай-күйлер. Құндылықтар: Ақиқат, Сүйіспеншілік, Дұрыс әрекет, Ішкі тыныштық, Қиянат жасамау
Ақиқат – бұл өзгермейтін, өмірдің негізгі қағидасы: барлық жаратылыстан өтетін рухани бастау, барлық жаратылысқа тән, бірыңғай мән. Ол уақытқа: өткенге, бүгінге және болашаққа тәуелді емес.
Дұрыс – әрекет – бұл борыш пен жауакершілікке, ішкі ар – ұждан дауысына сәйкес мінез – құлық.
Сүйіспеншілік – бұл таза, риясыз және шүбәсіз сүйіспеншілік, өмірге тірек болатын жасампаз қуат.
Ішкі тыныштық – ақылдың толықтай тынышталуы.
Қиянат жасамау – ешкімге оймен, сөзбен, әрекетпен қиянат жасамау. Өз бойында адамгершілік құндылықтарды дамытудың өзі білім болып саналады. Ақиқат, Дұрыс әрекет, Тыныштық, Сүйіспеншілік, Қиянат жасамау сияқты адамгершілік құндылықтарды жете түсінгісі келетін кез келген адам, осы құндылықтарды іс жүзінде қолданып, оларды адал ниетпен және ақ пейілмен таратса, сол адамды нағыз КЕМЕЛ АДАМ деп атауға болады.
Сұрақтар:
1. Жалпыадамзаттық құндылықтар дегеніміз не екен?
2. Ақиқат дегенміз не?
3. Риясыз сүйіспеншілікті қалай түсіндіңіздер?
4. Дұрыс әрекет құндылығына тән әрекеттер?
5. Ішкі тыныштықтың мәні?
6. Қиянат жасамау құндылығының мәні?
|
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
|
Шығармашылық жұмыс.
|
Тапсырма: «Шындық шыңы - ақиқат» тақырыбында жоба қорғау. (нақыл сөздер, өлең, сурет)
|
Оқушылар 3 топқа бөлінеді:
1 – топ: «Әділдік»; 2 – топ: «Ақиқат»; 3 – топ: «Шыншылдық»
|
|
Жобалау қызметі
|
|
|
|
Топпен ән айту
|
Біз өмірдің гүліміз
Сөзі Ә Дүйсенбиевтікі
Әні Б.Ғизатовтікі
Зеңгір көктен
Нұрын төккен
Ортақ біздің күніміз.
Жайдары өскен,
Жайнап өскен
біз өмірдің гүліміз.
Бал достыққа,
Жолдастыққа
Шақырады әніміз,
Тыныштықта,
Нұр құшақта
Бақыттымыз бәріміз!
|
|
https://xminus.me
|
Үйге тапсырма
|
Василий Сухомлинский «Сенің өзің» әңгімесін оқып келу.
|
«Абай жолы» романынан үзінді «Қайтқанда» мәтінін оқып келеді
|
|
Сабақтың қорытынды сәті.
|
Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық.
|
|
|
Тексерілді: _______________
«____»______________________
Бөлім
|
Таным қуанышы
|
Педагогтың аты – жөні
|
|
Күні
|
Адамның ішкі әлемі
|
Сынып: 5
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
№
|
2
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мен өзімді танимын
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
Өмір мектебі арқылы адамгершіліктің шыңына шығу
|
Құндылығы
|
Ақиқат
|
Қасиеттері
|
қарапайымдылық, шыншылдық, өз-өзіне адал болу
|
Сабақтың мақсаты
|
оқушыларға адамның өзін - өзі тануының маңыздылығын ұғындыру арқылы, ақиқат құндылығының мәнін ашу
|
Міндеттері
|
Білімділік: оқушыларға өзін тани білудің мәнін түсіндіре отырып, қарапайымдылық қасиеті туралы түсінік беру.
Дамытушылық: оқушылардағы шыншылдық қасиеттерін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды өз – өзіне адал болуға тәрбиелеу
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Жағымды көңіл – күй
|
5 Т – ережесі:
Тәртіп.
Талап.
Тыныштық.
Тазалық.
Татулық.
«Нұрға бөлену» мәтінін оқу
|
5Т ережесін еске түсіреді
Көздерін жұмып отырады.
Алған әсерлерімен бөліседі.
|
«Хрустальная грусть» композициясы
|
Үйге тапсырманы тексеру
|
Василий Сухомлинский «Сенің өзің» әңгімесін оқып келу.
Сұрақтар:
1. Өзіңе өзің қызмет ету дегенді қалай түсінесіңдер?
2. Қанағатшыл болуға үйренудің маңызы қандай?
3. Жақсы қасиеттерді шыңдаудың қандай пайдасы бар?
4. Өзің күнделікті немен шұғылданасың?
|
|
|
Сабақтың дәйексөзі.
|
“Адамзаттың бәрін сүй, бауырым деп”.
Абай Құнанбайұлы.
Сұрақтар:
1. Сүйіспеншілік энергиясы қалай беріледі?
- Сөзбен, көзқараспен, күлімсіреумен, жанасумен, іспен, түсінісумен, оймен.
2. Жүрегіміздегі сүйіспеншілік гүлінің ашуына не ықпал етеді?
- Біз тек риясыз қызмет еткенде ғана жүрегіміздегі риясыз сүйіспеншілік гүл жарады.
3. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз?
|
Үш рет қайталап, дәптерге жазып алады. Талдау сұрақтарына жауап береді.
|
Оқулық.
wikipedia.org
|
Оқиға айту (Әңгіме)
|
Жаратылыс табиғаты.
Бір адам судан бір құлап-бір тұрып шыға алмай тұрған шаянды көреді. Шаянды құтқару ниетімен адам қолын созғанда шаян оны шағып алады. Адам шаянды сонда да судан құтқаруға тырысады, бірақ шаян қайта шағады. Мұны көрген біреу жақындап қайта-қайта шаққан шаянды несіне құтқарасың деп ақыл айтады. Сонда жаңағы кісі: “Шағу шаянның табиғатында бар нәрсе. Менің табиғатымда болса сүю бар. Неге шаянның табиғатында шағу бар деп мен өзімнің сүю табиғатымнан бас тартайын?” дейді.
Сұрақтар:
1. Әңгіме ұнады ма?
2. Адам баласының бойында қандай құндылықтар мен қасиеттер болу керек деп ойлайсыңдар?
3. Әңгіме қай құндылық туралы айтылған?
4. Өздеріңнің өмірлеріңде осындай жағдайлар кездесті ме? Әңгімелеп беріңдер.
|
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
|
Шығармашылық жұмыс.
|
Тапсырма: Берілген сұрақтар бойынша ой – толғау жазыңдар.
Мен кіммін?
Менің мақсатым қандай?
Менің арманым не?
|
Оқушылар тапсырманы дәптерге орындайды
|
|
Жобалау қызметі
|
|
|
|
Топпен ән айту
|
Біз өмірдің гүліміз
Сөзі Ә Дүйсенбиевтікі
Әні Б.Ғизатовтікі
Зеңгір көктен
Нұрын төккен
Ортақ біздің күніміз.
Жайдары өскен,
Жайнап өскен
біз өмірдің гүліміз.
Бал достыққа,
Жолдастыққа
Шақырады әніміз,
Тыныштықта,
Нұр құшақта
Бақыттымыз бәріміз!
|
|
https://xminus.me
|
Үйге тапсырма
|
«Ағаштағы ұлу» аңызын оқып келу.
|
«Абай жолы» романынан үзінді «Қайтқанда» мәтінін оқып келеді
|
|
Сабақтың қорытынды сәті.
|
Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық.
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |