Сыныбы, пәні: ., қазақ тілі
4сынып
|
КММ « №9 орта мектеп» Мейрамгалиева А.К
Күні: 27 қараша 2015ж
|
Сабақтың тақырыбы
|
Менің елім- Қазақстан . Нәтиже сабақ
|
Мақсаты
|
Оқушылардың Қазақстан туралы білімдерін пысықтау, ақпаратты өз бетінше меңгеруге ықпал ету, сыни тұрғыда ойлануға төселдіру, өз бетімен іздену дағдысын дамыту. Өз еліне,жеріне деген мақтаныш сезіміне тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Оқушылардың Отан туралы білімдері қалыптасады, өз бетімен білім алады, ізденеді, сыни ойлануға төселеді, АКТ-мен, топпен, жеке жұмыс,ұжымдық жұмыс жасайды. Дүниетанымы кеңейеді, пәнге деген қызығушылығы артады, шығармашылық қабілеттері дамиды.
|
Түйінді идеялар:
|
Өзінің мемлекеті туралы өз ойларын жеткізу
Өз идеяларын ұсыну ( топтық жұмыс барысында)
Өзінің іс әрекетіне талдау жасау білу
Сабақ бойынша рефлексия жаза білу
|
Керекті жабдықтар
|
Интербелсенді тақта, смайликтер, суреттер, , маркерлер,плакат, рефлексия парағы.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
Жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар арқылы білімдерін тексеру, топтық жұмыс,жеке жұмыс,ұжымдық жұмыс: ой бөлісу, бағалау әдістері, сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары
|
С а б а қ б а р ы с ы :
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
Психологиялық дайындық:
2мин
Сөзжұмбақ
шешу:5мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын құру, оқушы зейінін аударып, сабақты бастауға жағдай жасау
«Шаттық шеңбері» стратегиясы
Сәлеметсіз бе,алтын күн!
Сәлеметсіз бе,жер-ана!
Сәлеметсіз бе,туған жер!
Сәлеметсізбе, сіз,!
Сәлеметсіз бе ,біз.!
2. Бірге ойлаймыз.
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету модулі:
Миға шабуыл стратегиясы:
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі.
2. «Мама» сөзі қазақшаға қалай аударылады?
3. «Закон» сөзі қазақшаға қалай аударылады?
4. «Дедушка» сөзі қазақшаға қалай аударылады?
5. Қазақстанның қай қаласы көмірге бай?
6. Біздің облысымыз Қазақстанның қай жерінде орналасқан?
7. Қазақстан Республикасының валютасы.
8. «Село» сөзі қазақшаға қалай аударылады?
9. Қазақстанның Елбасы кім?
Қ
|
а
|
з
|
а
|
қ
|
т
|
і
|
л
|
і
|
т
|
і
|
л
|
і
|
А
|
н
|
а
|
|
|
|
З
|
а
|
ң
|
|
А
|
т
|
а
|
|
Қ
|
а
|
р
|
а
|
ғ
|
а
|
н
|
д
|
ы
|
а
|
н
|
д
|
ы
|
С
|
о
|
л
|
т
|
ү с т і к
|
с
|
т
|
і
|
к
|
Т
|
е
|
ң
|
г
|
е
|
|
А
|
у
|
ы
|
л
|
|
Н
|
а
|
з
|
а
|
р б а е в
|
б
|
а
|
е
|
в
|
|
Мұғаліммен,қонақтармен амандасады.
Оқушылар әр түрлі фишка арқылы 3 топқа бөлінеді.
Әр топтың бақылаушысы сайланады. (ол сабақтың соңында анализ жасайды)
топтық жұмыс:
Оқушылар сөзжұмбақты бірігіп шешеді,интертақтада көрсетіледі.
Мақсаты:ойлау қабілеттерін арттыру,пәнге деген қызығушылық таныту.
|
Тұсаукесер
|
-Бүгін сонымен біздің тақырыбымыз қалай аталады деп ойлайсыңдар.?.
-Дұрыс.
-Сонымен бүгін біз сабақта не істейміз?
-Қазақстан туралы әңгімелейміз.
|
Оқушылар сөзжұмбақты бірігіп шешеді,қорғайды интертақтада жауабы көрсетіледі.
Сабақтың мақсатын оқушылар айтады.
|
Негізгі бөлім
30мин
Шығармашылық жұмыс:
«Кім алғыр» ойыны:
.
Ребус шешу:
|
Оқыту және Оқудағы жаңа тәсілдер, қалай оқу керетігін үйрету:
Коллаж, кластер, стратегиясы:
1топ:»Менің туған жерім» туралы кластер құрастырады.
2топ: 2015жылдың атаулы күндері.суреттердің мағынасын түсіндіреді:Мысалы: (550 жыл –қазақ хандығы,70жыл Жеңіс күніне, 20 жыл Ата заңына,20 жыл Ассамблеяға)
3топ: Тәуелсіз Қазақстан туралы коллаж құрастырады.(мемлекеттік рәміздер туралы мәлімет)
Бағалау:Смайлик
Презентация қорғау: «Маған ұнаған қала».
Бағалау : Бағдаршам
Сергіту сәті. Қамажай
Мақал-мәтелдерді толықтыру.
Сағат тілімен сөздер шығады:
1.Қазақстан- Отан - Жер
2.Астана- Қала- Елбасы
|
Топтық жұмыс:
Оқушылар өткен тақырып бойынша жұмыс жасайды.Өз ойларын, білімдерін жеткізуге тырысады.,қорғайды.
Әр топ өз пікірлерін айтып смайлик жапсырады.Әр топтың спикерлері ұсыныс жасайды,толықтырады.
Жеке жұмыс:
Оқушылар өздерінің қазақстанның қай жерінде болғанын слайд арқылы көрсетіп айтады.
Мақсаты:оқушының сөйлеу мәдениеті қалыптасады,дүниетанымы кеңейеді,сөздік қоры молаяды.
Жеке жұмыс:Оқушылардың қандай мақал-мәтелдерді білетінін тексеру.Өздерінің дайындап әкелген мақалдарын қосымша толықтырады .
(жауабы:оттан,туын,күні,түні)
Ұжымдық жұмыс:
Сағаттың тілімен оқыса сөздер шығады.Мақсаты:Оқушылардың білімдері арта түседі.
|
Қорытынды
8мин
|
Ыстық орындық:
Әр оқушы сұрақтар қояды.
Әр топтың бақылаушысы қысқаша қорытынды жасайды .
2)Бағалау: Сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сабақ критерийлеріне сәйкес оқушыларды сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.
3)Үйге тапсырма: деңгейлік тапсырма
А- «Қазақстанның болашағы» туралы эссе.
В- Отан туралы өлең,мақал-мәтелдер жинақтау.
С- Өзінің туған жері туралы сурет салу.
4)Рефлексия:
1. Бүгінгі сабақта маған____________________
_______________ қызықты болды.
2.Маған________________________________________________қиындық туғызды.
3. Менің көңіл-күйім___________________
(рефлексия парақтарына түсіреді)
- Сабақ аяқталды!
- Сау болыңыздар!
|
Жоғары,төмен дәрежелі сұрақтар қойылады.
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды. Оқушылар өздері сұрақты қалаған оқушыға қояды.Әсіресе, сұрақ бойынша толық жауап алыну керек.
Оқушылар бағаланады. белсенді қатысқан оқушыға мадақтау беріледі.
Үй тапсырмасын түсіріп алады.
Оқушылар сабақтан алған әсерін баяндайды. Кейбір оқушы сыныпқа оқып береді.
|