Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(тропты метафора, кейіптеу, метонимия, гипербала, литота, аллегория, аниттеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын кейіпкер бейнесін сипаттап жазу;
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: шығармадағы көркем ауыстыруларды(тропты: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербала, литота, аллегория, аниттеза, градация, арнау) анықтайды,
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығармадағы көркем ауыстыруларды(тропты метафора, кейіптеу, метонимия, гипербала, литота, аллегория, аниттеза, градация, арнау) анықтайды,
Кейбір оқушылар орындай алады: әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын кейіпкер бейнесін сипаттап жаза алады
Бағалау критерийі
Шығармадағы көркем ауыстыруларды айта алады.
шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын кейіпкер бейнесін сипаттап жаза алады
Оқушылар орындай алады: Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын кейіпкер бейнесін сипаттап жазады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жарау, болдыру, күллісі,
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті өлең тақырыбы «Қашықтасың туған жер» деп аталады.
Құндылықтарға баулу
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу шығарманың көркемдік және тарихи құндылығына баға беру арқылы іске асырылады.
Пәнаралық байланыс
Тарих, химия
Алдыңғы оқу
Әл-Фараби өмірі мен шығармалары
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
7 минут Қызығушылықты ояту кезеңі
«Пазл» әдісі арқылы топқа бөлу.
Әбу-Насыр Әл-Фараби есімімен топқа бөлу, Әбу Насыр Мұхаммед ибн Мұхаммед ибн Тархан ибн Ұзлақ әл-Фараби ат-Турки.
«Фасоль салынған қапшық» әдісімен сұрақ қою арқылы миға шабуыл:
Әл-Фараби кім?
Әл-Фараби қайда туды?
Білімін жетілдіру үшін қайда барды?
Әл-Фараби қай салаларда еңбектер жазды?
Трактат деген не?
Қанша трактат жазған
Бағалау критерийлері: 1.Сұрақтарға толық жауап бере алды
2. Дәлелді пікірлер келтірді
Бағалау смайликтер арқылы
Сабақтың ортасы
20 минут
Т«Минуттық шешім» Өлеңнен көркемдегіш тәсілдерді табу
№
Көркемдік құрал
Өлеңнен мысал
1
Ауыстыру (метафора)
Шаршадым мен, қанатым талды менің,
2
Кейіптеу
Кері оралмай жылдарым жатыр ағып, Қасіреттің жасына көз жуынар.ә
3
Теңеу
О, жаратқан, көп неткен ақымағың, Құм сықылды тез ысып, тез суынар.
4
Эпитет
Шаңыт жолға сарылып қарауменен, Қалың елім,
Синоним
Күллі, болдыру, жарау
Арнау
Туған жеріне арнау
5
Литота
Бір тұтам
Бағалау критерийлері
Өлеңнен көркем ауыстыруларды таба алады .
Анықтамаларын айта алады
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Т 1-топ Өлең мазмұны бойынша түсініктеме сөздер. қашықтасың – алыстасың
жанарым – көзім
кері оралмай – кейін қайтпай
жылдарым жатыр ағып – жылдарым өтіп жатыр
2-топ Өлеңді құрылысына қарай талдау
Қашықтасың туған жер - қалың елім,
Не бір жүйрік болдырып жарау деген.
Шаршадым мен, қанатым талды менің,
Шаңқыт жолға сарылып қарауменен.
3-топ Сатылай кешенді талдау жасау.
Әл- Фараби «Қашықтасың туған жер»өлеңін мәнерлеп оқып, өлеңге
4-топ Венн диағраммасы Мағжан Жұмабаевтың өлеңімен салыстыру
«Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалау
ЖЖ Өрге жүзген өнегелі ісімен, Таңда адал дос өз теңіңнің ішінен. 3-тапсырма. Өлеңді оқып, оқиға орны мен табиғатты сипаттайтын жолдарды анықта, мағынасын түсіндіріп жаз. 4-тапсырма. Туған жеріңді өлеңдегідей сипаттап жаз. Көркемдегіш құралдарды пайдалан. Бағалау критерийі 1.Оқиға орыны мен табиғатты сипаттап жазды.
2. Көркемдегіш құралдарды қолданды
Теңгелер арқылы бағалау
А3 Маркерлер
Сабақтың соңы 5 минут
Ж Қалыптастырушы бағалау
Кері байланыс
5 минут
Ә
Үйге тапсырмасы:
Шығармашылық тапсырма:
1.«Менің туған жерім» тақырыбына шағын эссе жазу
2.«Фараби- біздің бабамыз...» (арнау шығару)
3.«Атымды Адам қойған соң...»(Әл-Фарабидің тегінің шығу тарихы турасында)
Қосымша мәлімет
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
Графикалық органайзер тапсырмасы арқылы оқушыға жеңіл тапсырма беру арқылы қолдау көрсетіледі.
Қолдауды аз өажет ететін, қолдауды қажет етпейтін оқушыларға венн диаграммасы, тарихи құндылығына сыни көзқараспен баға беру, «Қар кесегі» сияқты тапсырмалармен күрделендіріледі.
Әр берілген тапсырмаға бағалау критерийлерін бере отырып бағалату және қалыптастырушы бағалауға смайлик арқылы, «Бас бармақ», «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау жоспарланды.
Тарих және география пәндерімен байланыс, тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылықтарымен байланыс.