Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2С Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
|
Пәні:Химия
Күні:
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Металдар және бейметалдар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.2.1.7-химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжай алады
Көпшілік оқушылар: Элементтердің металдық және бейметалдық қасиеттерін салыстырып, периодтық жүйедегі орны бойынша сыртқы қабатындағы электрон санын анықтай алады
Кейбір оқушылар: Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі s-p-d- элементтерге мысалдар келтіре отырып олардың электрондық және графикалық формулаларын жаза алады.
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Бағалау критерийі
|
Химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі топша металдары, қосымша топша металдары, бейметалдар.
|
Құндылықтарға баулу
|
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Физика- металдардың және бейметалдардың физикалық қасиеттері.
|
Алдынғы білім
|
8.2.1.5- химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;
8.2.1.6- химиялық элементтің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
5мин
6 минут
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлемдесу
- Оқушыларды түгелдеу
- Психологиялық ахуал тудыру
Бір-біріне жағымды сөздер айтып, сәттілік тілейді.
Сыныпты үш топқа «Почта» әдісі арқылы бөлеміз. Конверт ішінен шыққан сөздердің жауабы бірдей оқушылар бір топ болады.
Топбасшылары сайланады.
І топ «Металдар»
ІІ топ « Бейметалдар»
III топ «Металлоидтер»
|