Сабақтың тақырыбы:
Мұхтар Әуезов
“Көксерек”
(хикаяттан үзінді)
Шығарманың ой -түйінін жан-жақты аша отырып, идеясына көз жеткізеді, жазушының қозғап отырған көкейкесті мәселесін талдап, мазмұнын ашады.
Сабақтың мақсаты
Сабақта қолданылатын
әдістер
Кластер, қос жазба күнделігі, Т кестесі, Жалпақ және жіңішке сұрақтар стратегиясы, Венн диаграммасы.
Көрнекіліктер
Жазушы портреті, слайд, тақырыптық суреттер
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу, түгендеу;
Сынып ішінде жағымды атмосфера орнату;
Оқушыларды 2 топқа бөліп,
топтық жұмысқа даярлау (сөздер арқылы)
2. Түсіну (орта деңгей)
«Көксерек» әңгімесін өз сөздерімен композициялық құрылымы бойынша талдайды
6. Шешімі.
Құрмаштың қазасы және әже зары. Көксеректің жазасын тартуы
5. Шарықтау шегі.
Көксеректің ауылдан кетуі және жойқын күшке айналуы
4. Шиеленісуі.
Көксерек пен Құрмаш. Сәбидің таза көңілі
3. Дамуы.
Бөлтіріктің Көксерек атануы. Оның адамдардан көрген жәбірі
2. Байланысуы
Адамдар шабуылы.Бөлтіріктер тағдыры. Қаталдық
3. Қолдану (орта деңгей)
(оқу материалын жаңа ситуацияда қолдану)
Әңгімеден маған әсер еткен үзінді
|
Менің ойым
| | |
1-тапсырма
«Қос жазба күнделік» әдісі арқылы
2-тапсырма (мәтіннен жағымды/жағымсыз
сәттерді «Т» кестесі арқылы теріп шығады)
4. Талдау (жоғарғы деңгей)
(жасырын жәйттерді ашады)
Әңгіме желісі бойынша жалпақ-жіңішке сұрақтар қою, өмірмен байланыстыру
Жіңішке сұрақтар
|
Жауабы
|
Жалпақ сұрақтар
|
Жауабы
| | | | | | | | | |
| | |
5. Синтез (жинақтау)
(жоғарғы деңгей) Кластер әдісі арқылы
Көксеректің дүлей күшке айналу
себептері
6. Бағалау (жоғарғы деңгей)
(өзіндік пікір келтіру, ойын білдіру)
Эссе жазу
“Табиғат және адам”
тақырыбында эссе жазу.
ІІІ. Рефлексия
(кері байланыс)
Әңгіме бойынша Көксеректің ауылдағы өмірі мен тағылық өмірін салыстыр
V. Үй тапсырмасы
Қасқыр туралы тағы қандай
шығармалар бар?
Сабақтан көріністер
Нәтиже
Оқушылар жазған эсселер
Сабақтан кейінгі кері байланыс
Достарыңызбен бөлісу: |