|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Айдана Қырғызбаева
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.1.3.21
Пифагор теоремасын пайдаланып ,sin^2 a+cos^2 a=1 формуласын қорытып шығару және есептер шешуде қолдану;
|
Сабақтың мақсаты
|
- sin^2 a+cos^2 a=1 формуласын Пифагор теоремасын қолданып қорытып шығару
-негізгі тригонометриялық тепе-теңдік формуласын sin^2 a+
cos^2 a=1 есептер шешуде қолдану ;
|
Бағалау критерийі
|
- тригонометриялық тепе-теңдік формуласын Пифагор теоремасын қолданып қорытып шығара алады ;
- тригонометриялық тепе-теңдік формуласын sin^2 a+cos^2 a=1 есеп шешуде қолдануды біледі ;
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер:
-квадрат дәреже, тригонометриялық тепе-теңдік,тік бұрышты үшбұрыш,катет,гипотенуза;
- сүйір бұрыштың синусы,косинусы, қатынас;
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихтың,мәдениеттің ,тілдің біртұтастығы құндылығы бойынша ұжымдық қарым-қатынас орнатып ,жауапкершілікке үйретемін.
|
Пәнаралық байланыс
|
- Сызу сабағымен байланыстырып жеке және топтық,жұптық тапсырмалар орындағанда қолданамын
|
Алдыңғы білім
|
- Пифагор теоремасы
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру :Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу.
Шаттық шеңберін құрып «Математикалық тілек» жаттығуын орындату арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнатамын.
Топқа біріктіру: Тригонометриялық функция атауларын стикерлерге жазып ,тақтаға жабыстырып қоямын. Осы арқылы оқушыларды шағын төрт топқа бөлемін. ( синустар,косинустар,тангенстер,котангенстер )
Үй тапсырмасын тексеру. «Допты лақтыру» әдісімен тілдік мақсаттарды ашу үшін сұрақтар қоямын.
-Пифагор теоремасы
-Тік бұрышты үшбұрыш
-Катет,гипотенуза
-Сүйір бұрыштың синусы,косинусы
|
Тақта,
стикерлер
|
Сабақтың ортасы
10мин
|
Топтық жұмыс. « Ideal» әдісін қолданамын. Мұнда оқушылар топтасып орындайды.Тапсырма жалпы беріледі,қалай орындау керектігін түсіндіріп өтемін.
D-формуланы қорыту үшін қажетти формуланы қолдану
Е- sin^2 a+cos^2 a=1 формуласын қорыту үшін Пифагор теоремасын алу
A- Пифагор теоремасын түрлендіру арқылы ,формуланы пайдалану
L- sin^2 a+cos^2 a=1 формуласын қорытып,рефлексия жасау.
1-тапсырма: sin^2 a+cos^2 a=1 формуласын Пифагор теоремасын қолданып қорытып шығару
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
Пифагор теоремасын жаза алады
|
1. sin^2 a+cos^2 a=1 формуласын
қорыту үшін Пифагор теоремасын
алады
2. Пифагор теоремасын түрлендіруді біледі
3. Пифагор теоремасын қолданып sin^2 a+cos^2 a=1 формуласын
қорытып шығарады
|
Оқушыларды « Мен саған,сен маған» әдісімен жұмыстарын келесі топпен алмасу арқылы тексеріп бағалаймын.Уақытылы кері байланыс беріп отырамын.
Жұптық жұмыс.
« Серіктесті оқыту» тәсілі арқылы жұмыс жасаймыз. Мұнда әр топтағы отырған жоғары мен орта деңгей ,жоғары мен төмен деңгей деп білген оқушыларымды жұптастырып отырғызамын да екеуіне бір тапсырмадан беремін.Екеуі де есептің шығару жолын жазып шығарады,бирлесип түсіндіреді.
2-тапсырма. sina = 0,6 cosa-?
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
sin^2 a+cos^2 a=1 формуласын пайдаланып мәнін таба алады
|
1. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік формуласын жазады
2.Формуланы түрлендіреді
3.Берілген мәнді орнына қойып есептейді
4.Есептің мәнін табады,
жауабын жазады
|
Оқушыларды бағалауда мақтау, мадақтау арқылы қолдау көрсетемін.
Саралау тапсырмасы
«Ойлан, жұптас, бөліс» тәсілі арқылы жеке тапсырма орындайды.
3-тапсырма.Деңгейлік есептер
1. sin^2 a+7+cos^2 a
2. cos^2 a=0,8 sina -?
3.( sin^4 х-cos^4х)/( sin х-cosх)
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
Негізгі тепе-теңдік формуласы мен қысқаша көбейту формуласын пайдаланып есептерді шығара алады
|
1.Негізгі тепе-теңдік формуласын жазады.
2 .Негізгі тепе-теңдік формуласын түрлендіреді.
3.Өрнектің мәнін табады.
4 .Қысқаша көбейту формуласын қолданады.
5.Өрнектерді қысқартады
6.Өрнекті ықшамдайды.
|
Көршісімен дәптер алмасу арқылы бірін-бірі тексеріп, «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
Геометрия оқулық
|
Сабақтыңсоңы
|
Сабақты бекіту:
Кері байланыс. Оқушыларға «БББ» кестесін беріп, сол арқылы сабақты қорытындылаймын.
Үйге тапсырма :№149, 49-бет
|
Кеспе қағаз
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Оқушылармен «Доп лақтыру» әдісін үй тапсырмасын сұрағанда және тілдік мақсатты ашу үшін қолданамын. « Ideal» әдісін қолдану арқылы проблемалық ситуациялардан шығуды үйретемін.
«Серіктесті оқыту» тәсілі арқылы баланың өзін және өзгені дамыту үшін қолданамын.
«Ойлан, жұптас, бөліс» тәсілінде деңгейлік тапсырмалар арқылы саралап, деңгейлеріне қарай үнемі қолдау көрсетіп отырамын.«БББ» әдісі арқылы білімдерін саралап аламын.
|
Оқушыларды бағалау критериилері, дескрипторлар, «Басбармақ»,
«Мен саған,сен маған» әдістері арқылы бағалап отырамын.Бұл әдістер арқылы оқушы-
лардың сабаққа деген қызығушылығын арттыра отырып,бірін-бірі бағалауға үйретемін,Мақтау,
мадақтау арқылы қолдау көрсетемін.Уақытылы кері байланыс беріп отырамын.
|
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. Топтық жұмыста өзара әрекет жасауды топ ережесін сақтауына назар аударамын. АКТ ны дұрыс және тиімді пайдалануды қадағалаймын.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|