Білім беру ұйымының атауы
|
«Еркін ауылдық округіндегі мектепке дейінгі шағын орталығы бар №26 орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Бөлім
|
5.3 Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
|
Педагогтің Т.А.Ә
|
Кунбосынова Алтынай Толебаевна
|
Күні
|
|
Сынып
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Өлі табиғаттағы үдерістер
|
Оқу бағдарламасының сәйкес оқыту мақсаттары
|
5.4.1.1 – өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер);
|
Сабақтың мақсаты
|
Өлі табиғатта болатын үдерістерді атайды (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер);
Өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіреді;
Өлі табиғатта болатын үдерістерінің байланысын анықтайды, қорытынды жасайды.
ЕҚБ: өлі табиғатта болатын үдерістерді сипаттайды
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
(5-7 мин)
мақсатта)
|
І.Ұйымдастыру кезеңі.
1.Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеу
Үй тапсырмасын тексеру:
Бонус әдісі арқылы – сұрақтар қойылады
|
Оқушылардың өткен тақырыптарды бонус арқылы тексеріледі.
|
|
стакан
|
Сабақтың ортасы:
8-15 мин
|
Топтық жұмыс:
Тапсырма 1
Суреттен үлкен және кіші айналымды табыңыздар?
|
|
Дескриптор:
1. Өлі табиғатта болатын үдерістерді атай алады.
2. Су айналымның сызбасынан үлкен су айналымын табады.
3. Су айналымның сызбасынан кіші су айналымын табады.
|
|
Топтық жұмыс
Тапсырма 2
«Қарлы кесек»әдісі
Оқушылар табиғатта болатын үдерістер туралы білімдерін ортаға салады.
Ол үшін «Түрткі сұрақтар» қойылады:
Табиғатта қандай өзгерістер болады?
Қандай табиғат құбылыстарын білесіздер?
Жер сілкінісі, су тасқыны туралы білесің бе?
Олардың табиғатқа зардабы қандай?
Таулар қалай пайда болады?
Үгілу дегеніміз не?
Зат айналымы дегенді қалай түсіндіресіңдер?
|
Оқушылар қарлы кесек әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.
|
Жарайсың! Жақсы!
Тамаша!
Бәрекелді!
|
Түрлі-түсті қарандаш,а4 формат
|
Тапсырма 3
Топтық жұмыс
Білетін факторларды ескер» әдісі
«Тау жасалу» «Тау мүжілу» моделін жасауды үйренеді.
|
Оқушылар білетін факторларды ескер әдісі арқылы макеттер құрастырады.
|
Жарайсың! Жақсы!
Тамаша!
Бәрекелді!
|
|
Жеке жұмыс
ЕБҚ
Қазақстанның физикалық картасының көмегімен кескін картаға таулардың орналасқан жерін тауып,орындайды.
|
Оқушы Қазақстанның физикалық картасының көмегімен кескін картаға тауларды анықтайды.
|
|
карта
|
Сабақтың соңы:
(3 мин)
|
Рефлексия:
«Жапондық бағалау»
Жұдырық – ұнады – НЕГЕ? Cұқ caуcaқ – cұрaғым бaр – ҚАНДАЙ? Екi caуcaқ – ұнaмaды – ҚАЙ СӘТІ ҰНАМАДЫ?
|
|
|
|