Сабақтың тақырыбы
|
Өсімдіктің көбеюі
|
Сабақтың мақсаты
|
Өсімдік түрлері,өсімдік тіршілігі,өсімдіктердің көбеюі туралы жалпы ұғымдары бекиді,түрлеріне қарай ажырата біледі,оқушының білім-біліктілігі арта түседі.
|
Сілтеме
|
Дүниетану «Атамұра»2013
|
Күтілетін нәтиже
|
Топтық жұмысқа төселеді,сын тұрғысынан өсімдіктер әлемі туралы ой қорыта алады, олардың көбею жолдарымен танысады,зерттеу жасауды үйренеді.Өсімдіктің өмір сүру ұзақтығынан хабардар болады.
|
Көрнекілік
|
|
Өсімдіктер тобы (судағы),құрғақ тұқым,гүл күлтелері
|
Әдіс-тәсіл
|
Сын тұрғысынан ойлау, Кластер,постер құру «Он сұрақ» әдісі,блум таксономиясы,топтық жұмыс,талдаулар
|
Ақпарат көздері
|
Оқулық,электронды оқулық «Атамұра» тақырыпқа сәйкес
|
кезең
|
Сабақ бөлімдерінің мақсаты
|
Мұғалімнің әс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Білу (10 мин)
|
Бастапқы рефлексиялық кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау
Топқа бөліну
|
Психологиялық ахуал туғызу
Оқулықтың 69-70 беті бойынша оқып,түсіну.
Дәптермен жұмысты аяқтау.
«Құрастырмалар» ойыны
|
Оқушылар бір-біріне жылы лебіз білдіреді.
Сұрақтар қою арқылы үй тапсырмасын қорытындылайды.
Өсімдіктің тіршілігіне қажеттілікті талдап айту.
Оқушының қолына берілген қималар арқылы құрастыру жұмыстарын жүргізеді.Нәтижесіндегі сурет бойынша топқа бөлінеді.
|
Түсіну (10 мин)
|
Жаңа сабақты терең түсіндіру
Оқулықпен жұмыс
|
Өсімдіктердің көбеюі
Суретпен жұмыс жүргізу
|
Тақырыпты анықтап,оқушы өзіндік мақсат қояды, өсімдік құрылымына қайталау жүргізе отырып,өсімдіктің көбеюі туралы ұғымдары қалыптасады.
Өсімдіктердің мекен ортасы,қажеттілігі,төзімділігі,
өміршеңдігі жайында танысады,
1.Бір жылдық
2.Екі жылдық
3.Көп жылдық өсімдіктер туралы толық мағлұмат алады
|
Қолдану (10мин)
|
Топтық жұмыс
|
Тәжірибелік жұмыстар,
Салыстырулар
Постер,кластер құру
Таныстыру,дәлелдеу.
|
І-топ:
Постер құрайды,
практика арқылы ұғынады.
ІІ-топ:
Кластер құрайды,теориялық ұғым алады.
ІІІ-топ: «Сәйкестендіру» ой түйіндейді
|
Талдау (5мин)
|
Ашық сұрақтарды қою арқылы тақырыпқа талдау жүргізу
|
«Түймедақ» әдісі
(10 сұрақ)
|
1) Өсімдіктің жер асты мүшесін ата
2) Сабақ қандай қызмет атқарады?
3) Жапырақ туралы не айтар едің?
4) Жапырақ күзде неге түседі?
5) Өсімдіктің жемісі деген не?
6) Ал тұқымды қайдан аламыз?
7) Өсімдіктердің қандай түрлерін
білесің?
8) Өсімдік тіршілігіне не қажет деп
ойлайсың?
9) Өсімдіктердің өмір сүру
ұзақтығы туралы білесің бе?
10) Өсімдіктердің қалай көбейеді
деп ойлайсың?
|
Жинақтау (5 мин)
|
Алған білімдерін жинақтау
|
Өсімдіктерді тіршілік ету мезгіліне (уақытына) қарай сәйкестендіру
|
1 жыл бақбақ
бидай
2жыл үйеңкі
сәбіз
Көп жыл итмұрын
қияр
|
Бағалау (2 мин)
|
Сабақ барысында оқушы пікірін ескеру
|
Өзін-өзі бағалау,топтық бағалау.
|
Қорыту.Топ жұмыстарына баға беру,
Оқушы тарапынан бағалауды нақтылаулар
|
Үйге тапсырма(2мин)
|
|
Оқулықтың 71-73 беті бойынша оқып,түсіну.
Дәптермен жұмысты аяқтау.
|
Күнделікке жазып алу.
|
Рефлексия (1мин)
|
Кері байланыс
|
Стикер таратылады.
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін айтып,ойларын білдіреді.
|