Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Компьютерлік графика
|
Мектеп: Ю.Гагарин атындағы орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Хидуллина Г.И.
|
Сынып: 6
|
Сабақтың тақырыбы
|
Paстрлық және векторлық бейнелерді сaлыстыру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.2.3 Рaстрлық және векторлық грaфика aртықшылықтары мен кемшіліктерін бaғалау
|
Сабақтың мақсаты
|
Рaстрлық және вeкторлық кeскіндерді ажырату;
Растрлық және векторлық кескіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру;
Артықшылығы мен кемшілігін ажырату.
|
Бағалау критерийі
|
- Растрлық және векторлық ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады;
- Артықшылығы мен кемшілігін ажыратады;
- Растрлық және векторлық кескіндерді ажыратады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика және терминология:
- Векторлық кескін-Векторное изображение- Vector image
-Растрлық кескін-Растровое изображение-Raster image
Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
1. Графикалық редактордың түрлерін біледі.
2. Компьютерлік графиканың бірінші түрі – растрлық графика. Растрлық графикада кескіндер түрлі-түсті нүктелердің жиынтығынан тұрады.
3. Векторлық графикада кескіндер айқын және анық контурларды сақтауды қажет ететін маңызды графикалық обьектілерді (сызбалар, сұлбалар және т.с.с) сақтаудың тиімді құралы болып табылады.
|
Құндылықтарға баулу
|
Топтық жұмыстарға бөлу арқылы ынтымақтастық құндылықтарын дамыту;
Бір-бірін бағалау арқылы жауапкершілік құндылықтарға баулу;
Практикалық жұмыста қарым-қатынас жасауға, шығармашылыққа және сыни тұрғыдан ойлауға, оқуға дайын болуға баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Бейнелеу, сызу, ағылшын, орыс тілі
|
Алдыңғы білім
|
Scratch программалау ортасында нысандарды енгізе алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
|
Ұйымдастыру. .
“Шаттық шеңбері” оқушылар қол ұстасып, әр халықтың тілінде амандасады.
Таңдап алынған суреттер бойынша оқушылар 3 топқа бөлінеді. «Графика», «Растрлық» және «Векторлық».
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут
|
Жаңа тақырып бойынша терминдерді пайдаланып, олардың мағнасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы олардың маңызы туралы айтылады. Осылайша сабақтың мазмұны ашылады.
«Интелект карта» әдісі:
(постер арқылы әр топ өз жұмысын талдайды)
Әр топқа тақырыпшаларды беру:
І-топ. Растрлық графиканың элементтері.
ІІ-топ. Векторлық графиканың кескіндері.
ІІІ-топ. Растрлық кескіндерді құратын программалар.
Әр топтан бір адам шығып басқа топтан ақпарат жинайды.
Алған ақпаратты өз тобына түсіндіреді.
Басқа топтарға сұрақтар қояды.
Дескриптор:
- Растрлық графиканың элементтерін біледі.
- Векторлық графиканың кескіндерін анықтайды.
- Растрлық кескіндерді құратын программаларды біледі.
ҚБ. Бір-бірін бағалау «Бас бармақ» әдісі.
|
Интер
белсенді тақта,
презентация
|
7 минут
|
|