Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Сөз артынды сөз (жақсы деген не, жаман деген не)
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімніңаты-жөні:
|
Сынып: 3 А
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Практикум «Мәтінмен жұмыс»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
3.2.1.1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру
3.2.1.2 қаріпті пішімдеу
3.2.1.3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар: мәтіндік редакторда қарапайым сөйлемдерді тереді
Көпшілігі: құжат құру, сақтау, файлдарды ашу, командаларын қолданады
Кейбірі: мәтіндік редактордың қомандаларын практика барысында қолданып, командалар қызметін пайдаланады
|
Бағалау критерийлері:
|
мәтіндік редакторда қарапайым сөйлемдерді теруді біледі
мәтіндік редактордың қомандаларын практика барысында қолданып, командалар қызметін біледі
|
Тілдік мақсаттар:
|
Пәндік лексика және терминалогия:
Мәтінмен жұмыс – работа с текстом – working with text
Микрофон- Микрофон – microphone
Жазба - Запись – record
Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:
Редакторда мәтіндермен жұмыс жасау................................
Редактор мүмкіндіктерін пайдалану........................................
|
Құндылықтарға баулу
|
Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, жауапкершілікке, елжандылық, отансүйгіштік қасиетке, денсаулық сақтауға, сын тұрғысынан ойлауға, шығармашылыққа баулу
|
АКТ –ны қолдану
|
Интернет желісі арқылы қосымша материалды меңгереді, компьютерлерді пайдалану, Презентациялар
|
Пәнаралық байланыс
|
Орыс тілі (жаңа термин сөздерді өмірде қолдану).
Ағылшын тілі (жаңа термин сөздерді өмірде қолдану).
|
Алдыңғы білім
|
Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық көпір құру. Абзац деген не? Құжатта тізімдер мен нөмірленген жолдар деген не?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақ басы –
8 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Бес саусақ» әдісін қолданамыз
Бас бармақ – Бүгінгі
Балаң үйрек – сабақта
Ортан терек – көтеріңкі
Шылдыр шүмек – көңіл күй
Кішкентай бөбек – тілеймін!
Сыныпты топка бөлемін. (принтер мен пернетеқта суреттері арқылы топ устеліне отырады)
1 «пернетақта»
2 «принтер»
Оқушылар, біз бүгін компьютерде практикалық тапсырмаларды орындаймыз. Алдымен үй тапсырмасын еске түсірейік. Ол үшін алдымыздағы берілген терезенің элементтерінің атауларын жазып шығалық
(топтық жұмыс)
Терезе дегеніміз не?
Терезенің қандай түрлері бар?
Не себепті терезе батырмаларының қызметін толық білу маңызды?
Терезенің төменгі жақтауларында орналасқан қарау жолақтары не үшін қажет?
Бағалау: Мұғалімнің мадақтауы
|
Қимақағаздар
Ақ қағаз, маркер
смайликтер
|
Сабақтың ортасы – 25 минут
«Миға шабуыл»
Қолдану
Практикалық жұмыс
|
(жеке дәптермен жұмыс)
Әр оқушыға 3 сурет үлестіріледі. 3 суретті пайдаланып дәптерге 3 сөйлем жазу.
Оқушылар қалай ойлайсыздар бұл сөйлемдерді не үшін жаздық? Осы үш сөйлем арқылы бізде не пайда болды?
(оқушылар өз жауаптарын ұсынады)
Яғңи бүгінгі сабағымыздың тақырыбы
«Конверттегі тапсырма»
/ Деңгейлік тапсырмалар/
І-деңгей
Мақалды толықтырып, тер.
1.Жақсы сөз - .........................
2. Жақсыдан үйрен, --------------------------
3.......................... от басынан басталады,
4. ............................... түбі -- береке
ІІ-деңгей
Мәтіннен өзіңе ұнаған бір абзацты теріп, құжатқа атау қой және сақта. Толағай қандай жан?
ІІІ-деңгей
Суретке қарап әңгіме құрастыр. Абзац батырмаларының қызметтерін пайдаланып, мәтінді тер. Тақырып атауын ерекшелеп, қаріптерін әртүрлі түске өзгерт.
Сергіту жаттығулары «Көз жаттығуы»
Өзін-өзі бағалау
|
Қима қағаздар, дәптер
Суреттер
Магнит тақтасы
|
Сабақтың соңы -
5 мин
Жинақтау
2 мин
Бағалау
|
«Ойымды жалғастыр» әдісі арқылы сабақта қандай практикалық тапсырмалар орындалғандығын талдау, жинақтау, ойларымен бөлісу.
Қалай ойлайсың, компьютерлік программаларды қажеттілігіне қарай қолдана аласың ба?
Мадақтау арқылы қорытынды жасау
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» арқылы жүргізіледі.
Әр оқушыны алған білімдерін стикерге жазып, жетістік баспалдағына жапсырады.
Үйге тапсырма: оқулық (39-40 беттер)
№10.Практикум. «Мәтінмен жұмыс»
|
суреттер
оқулық
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
«Конверттегі тапсырма» әдісі бойынша
деңгейлеп тапсырмалар барысында оқушының әлеуметтік-психологиялық танымы, оқушының ынтасы теориялық дайындығын есепке аламын. Дарынды оқушыларға – деңгейлік тапсырмалардың үш сатысын орындаған оқушыларға төртінші шығармашылық деңгейдегі тапсырмалар беремін. Тапсырмаларды мезгілінде орындаған оқушылар үлгермей жатқан оқушыларға көмектеседі. Нәтижесінде оқушылардың табиғи қабілеттерінің ашылуына жағдай жасаймын.
Саралауды іске асыру үшін бағалауды қолданамын. Оқушыларымның қай деңгейде екенін анықтап және оларға оқуындағы олқылықтарды жою үшін не істеу керектігін анықтауда саралауды қолданамын.
|
Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы магниттік тақтадан оқушының қай деңгейде тұрғанын білемін.
Мұғалімнің бағалауы
смайликтер
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасынын сақтау. Компьтерде отырғанда ток көздерінен абай болу. Жанында ешқандай артық зат болмауы керек.Техникалық қауіпсіздік ережесін сабақ барысында естеріне салып отыру.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?
Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
Бұрынға өткен заманда үлкен өзен бойында Саржан деген аңшы өмір сүреді. Бір күні аңшы ұлды болады. Балаға толағай деген ат қойылады. Толағай жыл санап емес, күн санап өседі. Төрт жасында нағыз батырға айналып, жетіге келгенде онымен белдесетін адам табылмайды.Әкесімен бірге аңға шығып, атақты аңшыға айналады.
Бірде олар тұрған жерде жаңбыр жаумай, қуаңшылық басталады. Шөлден адам да, мал да қиналады. Толағай анасынан таулары аспан тіреген жер жаннаты Тарбағатай жайлы әңгіме естіген еді.
Толағай ұзақ жол жүріп, шыңдарын қар басқан асқар тауларды тауып алады. Олардың ішінен биік тоғайлы, құстары сайрап, төбесін бұлт жапқан бір ғана тау ұнайды. Толағай осы тауды құшағына алып, қатты ырғап, бөліп алады. Тауды арқасына салып, еліне қарай кері қайтады. Халық алыста жылжып келе жатқан үлкен тауды көріп, оны көтеріп келе жатқан Толағай екенін біледі. («Қазақ ертегілері»)
1.Мәтінді қалай пішімдеуге болады?
2.Мәтін бөліктерін ерекшелеу әдістері қандай?
3.Алмасу буферінің қызметі қандай?
1.Абзац батырмаларының қызметтері қандай?
2.Абзац батырмаларының мәтінде қалай пайдаланымыз?
3.Тізімдер мен нөмірленген жолдарлы қалай жазуға болады?
Достарыңызбен бөлісу: |