Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
Бүтін теріс көрсеткішті дәреженің қасиеттерін біледі.
Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолданып,
алгебралық өрнектерді ықшамдайды.
Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіруді
дәлелдейді
|
Бағалау критерийі
|
бүтін теріс көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдана алады;
дәреженің қасиеттерін қолданып, алгебралық өрнектерді ықшамдай алады;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың пәндік және тілдік мақсаттары: Оқушыларалгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолданады
Пәндік лексика және терминология: «дәрежелерді көбейту»,«дәрежелерді бөлу»,«дәрежелерді дәрежеге шығару»,«көбейтіндіні дәрежелеу», «бөлшекті дәрежелеу»
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: «Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту үшін...»,«Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу үшін...» ,«дәрежені дәрежелеу үшін...»
|
Құндылықтарға баулу
|
Топта жұмыс істеуге оқушылардың қарым-қатынас жасау қабілетін дамыту шығармашылық, жауапкершілік, сын тұрғысынан ойлау құндылықтарын қалыптастыру қажет.
|
Пәнаралық
байланыс
|
|
Алдыңғы білім
|
7.2.1.1санды өрнектердің мәндерін табуда бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Өткен сабақтағы білімдерін еске түсіру және кері байланыс орнату үшін«Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар беріледі.
1.Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту ережесі;
2.Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу ережесі;
3.Дәрежені дәрежеге шығару ережесі;
4. Көбейтіндіні дәрежеге шығару ережесі;
5.Бөлшекті дәрежеге шығару ережесі.
|
|
Сабақтың ортасы
|
(Т) 1-тапсырма
«Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісін пайдаланып, оқушылардың идеялары мен ойларын дамыту үшінбүтін теріс көрсеткішті дәреженің қасиеттері бойыншасәйкестендіру кестесінқұруғаберілген тапсырма.
Берілген ережелерге сәйкес формуланы тап:
1
|
Негіздері бірдей дәреже-лерді көбейту ережесі
|
(ab)n= an.bm
|
2
|
Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу ережесі
|
(a/b)n=an/bm
|
3
|
Дәрежені дәрежеге шығару ережесі
|
an.bm=an+m
|
4
|
Көбейтіндіні дәрежеге шығару ережесі
|
an bm=an-m
|
5
|
Бөлшекті дәрежеге шығару ережесі
|
(an)m=anm
|
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Бүтін теріс көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдана алады
|
бүтін теріс көрсеткішті дәреженің қасиеттерінің ережелерін біледі
|
ережелерге сәйкес формулаларды табады
|
Өрнектерді ықшамдаңыз:
a) ;
b) ;
с) ;
d) .
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Бүтін теріс көр-сеткішті дәреже-нің қасиеттерін қолдана алады
|
бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін біледі
|
формулаларды есептеулерде тиімді қолданады
|
1. Қыры 10 см боялған кубты қыры 1 см болатын кішкене кубшелерге бөлшектеп кесті. Олардың ішінде бір жағы 2 см боялған қанша кубшелер болуы мүмкін?
2.Теңдеуді шеш:
3.Мына өрнектердің ішінен мәндері өзара тең болатын 3 өрнекті тап:
1)(2-1+32)-1; 2)19,32-2 19,3 8,3+8,32;
3) )4 )4; 4)((-2)3)2+ )-1
5) )5 5 6) )2 )2
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |