Сабақ жоспары
Сынып : 7
Сабақтың тақырыбы: Құрманғазы Сағырбаев.
Сабақтың мақсаты:
-қазақ композиторы Құрманғазы Сағырбаевтың өмір-шығармашылығын таныту;
-грамматикалық тапсырмалар арқылы ойлау, сөйлеу дағдыларын арттыру;
-өнер саласындағы еңбек еткен адамдарына бас июге тәрбиелеу.
Ұйымдастыру кезеңі:
-Сәлеметсіз бе, құрметті 7 сынып оқушылары.
-Мен сендерді бүгінгі қазақ тілі сабағында қарсы алуға өте ризамын!
-Ал сендердің халіңдарың қалай?
-Оқушылар жауап береді
-Жақсы болса, кәдімгідей сабақты бастайық!
-Менің сұрақтарына жауап бересіңдер ме?
-Оқушылар жауап береді
І кезең.
СҰРАҚ-ЖАУАП КЕЗЕҢІ:
-балалар, бүгін аптаның қай күні?
-бүгін қай мерзімі?
-бүгінгі күніне мінездеме беріңдерші.
-оқушылар жауап береді
-өте жақсы!
-біз қай мемелекетте тұрамыз?
- балалар жауап береді.
-біздің мемлекетте өнер және музыка саласы өте дамыған.
-балалар музыканы шығарған адамды қалай атаймыз?
-/композитор/
-Ал композитор нені шығарып орындайды?
-/күйді/
-балалар айтыңдаршы маған, күй дегеніміз не?
-/күй-қазақтың ертеден келе жатқан аспаптық музыкалық жанры/
-керемет!
-Күй қай ғасырда жанр болып қалыптасқан?
-/күй XIV ғасырда жанр болып қалыптасқан/
-күйді шығарған адамды қалай атаямыз?
-/күйші/
-қазіргі уақытына біз талай қазақ тілі мен әдебиет пәнінен күйшілерді өтеміз. Кім маған атақты күйшілерді атайды?
- оқушылар жауап береді
-соңғы күйшінің атын қайталап жіберші№
- /Құрманғазы/
-дәл сондай, бұл нағыз қазықтың ұлы композиторы, әрине бұл композитор сендерге таныс. Құрманғазы Сағырбаев.
-Ол біздің бүгінгі сабақтың тақырыбы.
-ал сабақтың мақсатына келетін болсақ, Құрманғазының өмірі, күйлерді тану; Құрманғазы сияқты композиторларымен қосымша танысу, олардың бір-бірімен байланысын ашу.
ІІ кезең.
Жаңа сабаққа көшу.
-енді балалар сабақтың тақырыбын, мақсатын білдік.
-енді не істейміз?
-балалар жоспар құраймыз, - дейді.
ЖОСПАР ҚҰРУ.
Құрманғазы кім? 3. Құрманғазының күйлері.
Оның өмірі. 4. Құрманғазы туралы.
-балалар, әрі қарай не істейміз?
- оқушылар жауап береді
-1-ші сұраққа жауап беру үшін, біз қандай сұрақ пайдаланамыз?
- оқушылар жауап береді
-бұл сұраққа жауапты қайдан іздейміз?
-/КІТАПТАН/
- оқушылар жауап береді
-балалар, әрі қарай не істейміз?
- оқушылар жауап береді
-2-ші сұраққа жауап беру үшін, біз қандай сұрақты пайдаланамыз?
- оқушылар жауап береді
-керемет, балалар! Келесі сұраққа жауап беру үшін, біз не істейміз?
-/не істеді?/ сұраққа жауап береміз.
-бұл сұраққа жауап бергеннен кейін, күйлерді атап айтайық.
-/«Алатау», «Сарыарка», «Адай», «Ақсақ киік», «Түрмеден қашқан», «Балбырауын»/
-енді Құрманғазы ата күйлермен не істеді?
Кесте толтырамыз:
-кесте бойынша әңгіме құрып, Құрманғазы Сағырбаев туралы мәлімет бекіту.
-балалар, біз Құрманғазы С. туралы ой бөлістік, ал басқа композиторлар, күйшілер туралы білгіңіз келе ме?
3 кезең.
-жақсы балалар, 2-тап. диалог бір-бірімен оқып, аудару жасайық. Содан ғана сендер тағы бір композитормен таныс боласыздар.
-балалар, ең негізгі 2 сұраққа жауап беріңдерші:
1. Ахмет Жұбанов кім?
2.Оның зерттеу еңбектері қандай?
4 кезең.
-Балалар, сендер бұл жаттығуды орындалған кезде, тағы бір ұлы кісімен таныс боласыздар.
- Жаттығу. Мәтін құру. Көп нүктенің орнына көптік жалғауларын қою.
5 кезең.
Бекіту кезеңі: кестені толтыру.
Үй тапсырма: «Қазақ сазгерлері» туралы әңгіме құру.
Қорытынды. Сұрақтар арқылы қорытындылау (5 сұрақ)
Бағалау.
№
|
Қазақ сазгерлері
|
Өмір сүру жылдары
|
Шығармалар, еңбектер, күйлер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критериясы:
4-5 кезеңіне қатыстым – 5 баға
2-3 кезеңіне қатыстым – 4 баға
1 кезеңіне қатыстым – 3 баға
Үй тапсырмасын тексеру кезеңінде сұраққа жауап бердім бе?
|
Сабаққа жоспар құруға қатыстың бе?
|
Диалог бойынша жұмыс атқардың ба?
|
Көп нүктенің орнына көптік жалғауларын дұрыс қойдың ба?
|
Кестені толтыру кезеңіне қатыстың ба?
|
Иә
Жоқ
|
Иә
Жоқ
|
Иә
Жоқ
|
Иә
Жоқ
|
Иә
Жоқ
|
Бағалау критериясы:
4-5 кезеңіне қатыстым – 5 баға
2-3 кезеңіне қатыстым – 4 баға
1 кезеңіне қатыстым – 3 баға
Үй тапсырмасын тексеру кезеңінде сұраққа жауап бердім бе?
|
Сабаққа жоспар құруға қатыстың бе?
|
Диалог бойынша жұмыс атқардың ба?
|
Көп нүктенің орнына көптік жалғауларын дұрыс қойдың ба?
|
Кестені толтыру кезеңіне қатыстың ба?
|
Иә
Жоқ
|
Иә
Жоқ
|
Иә
Жоқ
|
Иә
Жоқ
|
Иә
Жоқ
|
Достарыңызбен бөлісу: |