Құрастырушы мұғалім: Молдахметова Айнұр Шалабайқызы
Сынып: 5
Пән: қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы:С.Мәуленов «Менің Республикам»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға С.Мәуленов өмірі мен шығармашылығы туралы әдеби білім бее отырып «Менің Республикам»
өлеңнің сюжетін меңгерту.
Дамытушылық: оқушылардың әдеби дүниетанымдарын кеңейту, ауызша және жазбаша тіл мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік:оқушыларды елін, жерін, Отанын сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: мәнерлеп оқу,сұрақ-жауап, түсіндіру, сын тұрғысынан ойлау(ой қозғау,топтастыру,
салыстыру,сипаттау),жүптық жұмыс.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: ән-күй.
Сабақтың көрнекілігі: ақынның суреті, интербелсенді тақта, ақ қағаз, оқулық, таратылымды тапсырмалар.
Сілтеме:Ә.Дайыр,Қ.Айтқалиев,Ш.Беркімбаева,Г.Құрманбай «Әдебиет» 5 сынып,Алматы «Атамұра»2015,177-178 беттер
Күтілетін нәтиже: өлеңнің тақырыбы мен идеясын аша білуі;
өлеңге сатылай кешенді талдау жасай алуы;
шығармашылық қабілеттерінің дамуы.
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
1.Ұйымдастыру
|
2 минут
|
Амандасу ұйымдастырылады
|
Адамның қасиеттерін бір-бірлеріне тілеу
|
|
1 минут
|
Бағалау парағын таратып беру,түсіндіру.
|
|
|
|
Жұпқа бөлу
(математикалық фигуралар арқылы)
|
|
2.Үй тапсырмасын тексеру.
|
3 минут
|
|
Ар-ұят туралы өлеңнен үзінді айту.
Ар-ұят туралы мақал-мәтелдер жаттау, мағынасын ашу.
|
3.Жаңа сабақ:
А)Қызығушылықты ояту
|
5 минут
|
Бекболат Тілеухановтың орындалуында «Мені елім» әнінен үзінді тыңдату
-Балалар тыңдаған әндерің не туралы? (Отан)
-Отан дегеніміз не? (адамның туып-өскен жері)
-Біздің Отанымыз қалай аталады?
(Қазақстан Республикасы)
Көптеген ақын-жазушыларымыз Республика туралы өлеңдер шығарған.Қандай өлеңдер білесіңдер?
Соның бірі С.Мәуленов ағамыз.
|
Оқушылар оқулықтағы ақынның өмірі мен шығармашылығына байланысты мәліметті түсініп оқиды, сызба арқылы қысқаша конспект жазып алады.
|
Ә) Мағынаны тану
|
|
Ақынның өмірі мен шығармашылығына тоқтала жинақтап айтып кету.
|
Өз ойларын қосады.
|
4.Негізгі бөлім
|
минут
|
1-тапсырма.
Оқулықпен жұмыс.
Өлеңді мәнерлеп оқыту.
Өлеңге сатылай кешенді талдау жасату.
|
(Жұппен жұмыс)
Оқушылар өлеңді дауыстап, тізбектеп мәнерлеп оқиды.
Өлеңді мәнерлеп оқыту.
Өлеңге сатылай кешенді талдау жасайды.(ватманға)
Тақтаға шығып,қорғайды.
|
|
минут
|
2-тапсырма.
Шығармашылық жұмыс.
|
Жұппен жұмыс.
1 жұп: Отан,туған жер туралы мақал-мәтелдер табу.
Мағынасын түсіндіру.
2 жұп: Отан, туған жер туралы білетін өлеңдерді атап
шығу,біреуін жатқа айту.
|
|
3 минут
|
Сергіту сәті.Би билету.
|
«Қара жорға» биін билеу
|
5. Жинақтау, қорытындылау.
|
8 минут
|
3-тапсырма.
Ой-толғаныс.
|
«Еркін жазу» тірек сөздерді пайдаланып эссе жазу.
Ұланымын ұлы елдің.Туған өлке.Таулы жер.Хош иісті гүлдер.Елім.Тіршілік.Отан.Болашақ.Өзен.Қазақстан.
Республика.Кең.Халық.
|
6.Рефлексия
|
3 минут
|
|
|
7.Бағалау.
|
4 минут
|
Таратылған бағалау парағы басшылыққа алынады.
|
Бір-бірін бағалайды.
|
8.Үй тапсырмасы
|
1 минут
|
Үй тапсырмасын түсіндіру
|
«Менің Республикам» өлеңін жаттау.
Тақырыпқа сурет салу.
|
Достарыңызбен бөлісу: |