Байханосова Акмарал Карабаевна,
А.Әлімбетов атындағы жалпы орта мектебінің тарих пәні мұғалімі
ОҚО, Шардара қаласы
Сабақтың тақырыбы: Сақтардың мәдениеті мен өнері
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: Әр түрлі елдер мен халықтардың өзара мәдени байланысы нәтижесінде қалыптасқан сақ мәдени мұраларының өзіндік орнын оқушылардың жете түсінулеріне жағдай жасау.
Сақтардың қазақ халқының ататегі болған тайпалар екендігін айта отырып, бейнелеу өнерінің дамуы туралы түсіндіру.
б) дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөйлеу мәдениетін дамыту,жаңа заман талабына сай теориялық білімді игеру және зерттеу қабілеттерін дамыту.
в) тәрбиелік: туған халқына, Отанына, тарихи тұлғаларға, тілінің тарихи даму кезеңіне құрмет сезімін қалыптастыру, саяси-тарихи көзқарасын дұрыс қалыптастыру, патриоттық тәрбие беру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: ассосация, кластерлеу.
көрнекілігі: карта, интерактивті тақта,слайд.
электрондық оқулық.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, Ежелгі дүние тарихы.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеп, ретке келтіру,топқабөлу .
Үй тапсырмасын сұрау;
Топпен жұмыс жасау
1-топ: Томиристің ерлігі
2-топ: Шырақтың ерлігі.
3-топ: Спитоменнің ерлігі.
2) Тарихи жыл санау есептері.
1 уақыт санағына түзу.
3) «Тарих шашуы» Жұмбағын шешу
Кир --------------------------------- Тәуелсіздік үшін жанын пида еткен
Томирис ---------------------------- бақташы.
Шырақ ----------------------------- «Тарихтың атасы»
Спаргапис ------------------------- Сақ тайпаларының патшайымы.
Дарий ------------------------------- Рим тарихшысы.
Александр Македонский -------- Томиристің ұлы.
Помпей Трог ---------------------- Парсы патшасы.
Спитамен --------------------------- Македония патшасы.
Аррлан ------------------------------ Грек-Македон басқыншыларына
Скунха ------------------------------ қарсы күрес жүргізген.
Геродот тарихтың атасы
4) Үй тапсырмасын қорытындылау.
«Македонский» сөзжұмбағын шешу.
1.Сақ патшайымының бірі. (Томирис)
2.Өз отанының тәуелсіздігі үшін жанын пида еткен бақташы.(шырақ)
3.Сақ жеріне б.з.б. 530 жылы басып кірген парсы патшасы (Кир)
4.Грек-Македон басқыншыларына қарсы күресті бастаған сақтың есімі.(Спитамен)
5.Ежелгі гірек тарихшысы, «Тарихтың атасы».(Геродот)
6.Сақ патшайымы туралы жазған рим тарихшысы.
7.Македонскийдің сақтарға жасаған шабуылы туралы жазған ежелгі грек тарихшысы.
8.Томиристің ұлы.(Спаргапис)
9. Дари патшаға қарсы шабуылды басқарған сақ көсемі.(Скунха)
10. Даридың сақтарға жасаған жорығы туралы айтылған ежелгі
жазба.(Бихитуc)
11. Сақ жеріне б.з.б. 519 жылы басып кірген парсы патшасы.(Дарий)
3. Жаңа сабақ. Сақтардың мәдениеті мен өнері.
Жоспары:
1. Сақтардың мәдени мұралары.
2. Зергерлік өнері.
3. Діни нанымдары.
Сақ ескерткіштері:
Талас, Шу, Іле өзендері жағалауында.
Қырғыз, Іле және Жоңғар Алатауының баурайында.
Кеген Нарынқол таулы аймақтарында.
Арал өңірінде:
Шірік-Рабат Апасиактардың астанасы.
Бәбіш молда.
Зергерлік өнері:
Суретші, мүсінші, шеберлер
Ағаштан ойылып жасалған бейнелер
Әр түрлі құрбандық заттары, қару-жарақтары
Діни нанымдары:
Жерді киелі деп білген
Ата-баба әруағына табынды
От пен күнге табынды
құрбандық заттар
Қоршаған дүние:
Жер асты әлемі
Орта жер әлемі
Көк аспан әлемі
Әлемнің төрт бұрышы:
Оң жағы
Сол жағы
Алдынғы жағы
Артқы жағы
Электрондық оқулықпен жұмыс
Қорытындылау: Электрондық тестпен қорытындылау
Үйге тапсырма: & 12 оқу
«Есік қорғанына саяхат» эссе жазу
Достарыңызбен бөлісу: |