Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Жарық құбылыстары
Күні: 14.05.2020.
Сынып: 8 ә
|
Мектеп: №29
Мұғалімнің аты-жөні: Серікбаева Ж.Б.
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Сауле шығару түрлері. Люминесценция. Жарық құбылыстарына есептер шығару
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):
|
Жарық құбылыстары жайлы мағлұмат беру
Жарық құбылыстары жайында күнделікті өмірде және есептер шығаруда қолдана білуге үйрету
|
Бағалау критерийі:
|
Жарық құбылыстары жайында күнделікті өмірде және есептер шығаруда қолдана біледі.
|
Тілдік мақсаттары:
|
Арнайы пәндік лексика және терминология:
Негізгі ұғымдар және терминдер: Жарық құбылыстары
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:
Жарық құбылыстары: шағылу, сыну, сауле шығару түрлері.
|
Құндылыққа баулу
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу бойынша:техникалық және кәсіби мамандарды даярлау құндылықтарға баулу.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Биология география
|
Алдыңғы білім:
|
Жарық құбылыстары
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
Сабақтың ортасы:
|
І. Ұйымдacтыpу кeзeңi:
Амандасу, түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасы бойынша қайталау
Жарық құбылыстарының формулаларына шолу жасау
ІІІ. Жаңа білім
Теориялық материал
Жарық көзін шайба дөңгелегінің бойымен орын ауыстыру жолымен сыну бұрышын арттыруға болады. Сонда түсу бұрышына қарағанда сыну бұрышы тез артады, шағылған шоқтың жарықтығы артады, ал сынған шоқтың жарықтығы кемиді. Түсу бұрышын сыну бұрышы 900-қа тең болатындай етіп аламыз. Мұнда сынған шоқтың жарықтығы жойылады, ал шағылған шоқтың жарықтығы түскен шоқтың жарықтығына тең болады. Түсу бұршының одан әрі артуы –екі ортаны бөлетін шекарада сынудың болмауына алып келеді. Бұл құбылысты толық ішкі шағылу деп, ал толық шағылу болатын бұрышты сындық немесе αш шектік бұрыш деп атайды.
.
Дисперсия құбылысын түсіндіру. (Видеокассетадағы тәжірибелер арқылы түсіндіріледі).
Негізгі жеті түсті шоқтар жай, монохроматты шоқтар деп аталады.
Күн жарығының құрама бөліктерге жіктелу құбылысы дисперсия деп аталады. Кемпірқосақ –жарықтың жаңбыр тамшыларында призмадағыдай жіктелуі нәтижесінде пайда болған күрделі күн жарығының үздіксіз спектрі.
Ақ жарықпен жарықтандырылған дененің түсі, ол дене жарықтың қандай түсін шағылдыратынына тәуелді.
ІV. Есептер шығару
1. Күн сәулесі айна бетіне 300 бұрышпен түседі. Шағылу бұрышы неге тең?
2. Жарық сәулесі тегіс айналық бетіне түсіп одан шағылады. Түсу бұрышы 300 болса, шағылу бұрышы қаншаға тең?
3. Түскен сәуле мен екі орта арасындағы бұрыш 150, ал сынған сәуле мен шағылған сәуле арасындағы бұрыш 550
1 Есептің берілгені бойынша сызбасын сызыңыз
2 Жарықтың түсу бұрышы___________________________________
3 Жарықтың шағылу бұрышы _______________________________
4 Жарықтың сыну бұрышы _________________________________
|
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/optikalyq-qural-koz
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау. Оқушылардың рефлекциясы «Соңғы бес минут» әдісі:
Сабақтың соңғы бес минутында бірнеше оқушы сабақтан нені түсінгенін айтып береді.
Үйге тапсырма : қайталау
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
«Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары сақталады.
|
Сабақбойынша рефлексия
|
|
Жалпы бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|