Сабақтың Қазақ тілі 10 Б сынып
реті№
Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқанов
Сан есімді қайталау.
Мақсаты:
Қазақстандық академиктер туралы танымдық білімдерін тереңдетеді.Ауызша, жазбаша тілдерін жаттықтырады.
Білімділік:
Сөздік қорларын толықтырады;
С.Мұқановтың өмірбаяны мен шығармашылығы туралы білімдерін тереңдетеді;
Сан есім бойынша білімдерін толықтырады.
Дамытушылық:
1.Жаңа сөздерді танымдық қабілеттері бойынша қабылдап, ауызша, жазбаша тілдерін жаттықтырады.
2.Өз беттерімен мәтін бойынша жұмыс істеу;
3.Сан есім түрлерін өмірде қолдана білу дағдыларын дамытады;
4.Қисынды ойлау қабілеттерін дамытады.
Тәрбиелік:
а/ сөйлеу мәдениетін;
ә/ өнерге, ғылымға, туған жерге деген көзқарастарын қалыптастырады.
Көрнекілік:
Семантикалық карта, ой қозғау таблицасы, мәтін, мәтін бөліктері.Слайдтар мен видеороликтер, интерактивті тақта.Солтүстік Қазақстанның картасы.
Пән аралық байланыс:
Орыс тілі,қазақ әдебиеті, математика
Сабақтың түрі: Аралас
Әдісі:
Топтық, жұптық жұмыстар;Мұғалімнің бағыт беруі, кластермен жұмыс
Сабақтың айдары:
«Бейнетте - береке» «Человек - славится трудом»
(Қаныш Сәтпаев)
«Жақсының өзі өлсе де аты өлмейді» «Имя хорошего человека бессмертно. Труд ученого бессмертен»
(Сәбит Мұқанов)
Сабақты бағалау:
Бағалау парағы бойынша жүргізіледі. Қызыл,сары,көк жетондар таратылады, параққа жапсырып отырамыз.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру. Кезекшімен сұхбат.
II.Сабақтың айдарымен таныстыру. / слайд
III. Сабақтың тақырыбын ашу. / слайд
IV.Үй тапсырмасын пысықтау. (Семантикалық карта толтыру)
а/ Жазылым әрекеті .(интерактивті тақтада орындалады)
Ғылым академиясының тұңғыш президенті …
|
Қаныш Сәтпаев қашан, қайда дүниеге келген?
|
1946 жылы бірінші маусымда ...
|
Қаныш Сәтпаев атындағы мұздақ пен шың қайда орналасқан?
|
1964 жылы 31 қаңтарда қандай жағдай болды?
|
Қаныш Сәтпаев атында не бар?
|
|
|
|
|
|
|
ә/ Толықтыру жұмысы орындалады.
V.Өткен сабақты қорытындылау.
Қаныш туралы өлеңдер оқу. /слайд жүреді
VI. Жаңа сабақ. Кеспеде берілген сұрақтар арқылы оқушылар жаңа сабақ тақырыбын ашады.
Миға шабуыл стратегиясы бойынша.
Ой қозғау
Сұрақтар
|
Ия
|
Жоқ
|
1.Сізге жазушы болған ұнай ма?
|
|
|
2. Сіздің жазушы болғыңыз келе ме?
|
|
|
3. Сәбит Мұқановты білесің бе?
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқанов.Сан есімді қайталау.
Дәптерлеріне сабақтың тақырыбы мен С.Мұқановтың сөзін жазады.
Сөздік жұмысы:( слайд бойынша)
Оқыңыз. Есте сақтаңыз.
Атақты- знаменитый
Біздің жерлесіміз –наш земляк
Мемлекеттік сыйлықтың иегері- лауреат государственной премий
Жарияланады-было напечатано
Әдебиет бөлімін-отделение литературы
Аударылған –были переведены
VII.Жазылым.
Осы сөздермен Болжау стратегиясы бойынша жаңа мәтін не туралы болады деген сұраққа жауап құрастырамыз.
(әр оқушы бір сөйлемнен дәптерлеріне жазады)
VIII.Оқылым, аудару.
Кластерде берілген мәліметтерді оқып, орысшаға аударамыз.
IX.Қисынды ойлау:Сөйлеу әрекеті.
Салыстыру стратегиясы бойынша: Болжам дұрыс па?
X.Сәбит Мұқановтың өмірі, шығармашылығы туралы видеороликті тамашалаймыз.
XI . Мәтінмен жұмыс. «Мәтін бөліктері» ойыны арқылы жұппен жұмыс.
а/ оқу
ә/аудару
б/ әңгіменің мазмұны бойынша сөйлемдердің ретін белгілеу
в/ оқып тексеру
г/Жазылым:
Мәтіннен сан есімдерді теріп жазып, түрін ажырату.
XII.Сұрақ-жауап.
1.Сан есім дегеніміз не?
2. Сан есімнің түрлерін ата.
XIII. Қызықты математика.
1/ 1,2,3,4,5,6,7- сан дары туралы не білесің?
2/ 7саны- киелі сан
7- септік
7-күн
7- ғашық
3. Логикалық есеп.
1/Ағаштың бұтағында 5 құс отыр. Екеуі ұшып кетті. Неше құс қалды?
2/ 2жылқы,3 қой,5 сиыр барлығы неше мал? Олардың барлық аяғы нешеу?
3.Интерактивті тақта бойынша есеп шығарамыз. Нені білдік? деген сұраққа жауап береміз.
1964-1899=
1973-1900=
2010-1899=
2010-1900=
Биыл Сәбит Мұқановтың туғанына 110 жыл! (слайд)
XIV.Поэзия минуты. С.Мұқанов «Жетім қыз» үзінді оқу.
XV.Сабақты қорытындылау.
Ой қозғау парағына оралу. Енді Сәбит Мұқановты білеміз бе?
Біздің облыста С.Мұқановқа байланысты қандай жаңалықтарды білесіңдер?
Бұрынғы Темирязев ауданы Сәбит Мұқанов ауданы болып өзгерді.
Бағалау парағының нәтижесімен таныстыру,бағалау.
Аты-жөні
|
I
|
II
|
III
|
IV
|
V
|
VI
|
VII
|
VIII
|
IX
|
X
|
XI
|
XII
|
XIII
|
XIV
|
XV
|
Вероника
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Уалихан
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Зарип
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Таня
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Гүлден
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Алексей
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Шолпан
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Максим
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы:
Жаңа сөздерді, сөз тіркестерін жаттау;
Өз сөздерімен мазмұндауға дайындалу;
С.Мұқанов туралы эссе жазу.
Сабақтың соңы.
Сау болыңыздар.
Рахмет!
Достарыңызбен бөлісу: |