Павлодар қаласы.
Баймульдинова А.И
Пәні:әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфиллин Ақсақ киік
Сынып: «3»Б
Мақсаты:Жаңа тақырыптың идеясын ашу, мазмұнын түсіну
Міндеттері:
оқиға желісін ажырату
оқиғаға өзінің көзқарасы мен пікірін білдіру
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: музыка, дүниетану.
Құралдар: түсті қарындаштар мен фломастер, маркерлер, өшіргіш, А4 қағазы, А3 қағазы, смайликтер, дәптер, қалам, компьютер.
Әдіс-тәсілдер: өрмекшінің өрмегі,тұжырымдамалық карта,БББ ,
Оқыту нәтижесі:
шығарманы өздігінен іштей, шапшаң мәнерлеп оқиды
шығармадағы негізгі ойды табады
шығарма кейіпкерлерінің іс- әрекетіне баға бере алады
Сілтеме: Ақсақ киік С.Сейфуллин бейнеролик, Қазақстан картасы
Сабақ кезең дері
|
Уа қыт
|
Кірікті
рілген модуль
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білу
|
5мин
|
|
- Психалогиялық ахуал
Ән шырқау.
Әр топқа, музыка сабағында үйренген әндерінің бір шумағы мен қайырмасы жазылған карточкалар таратылып беріледі.Оқушылардың әр әнді тез арада еске түсіріп, кезекпен карточкалардағы әндерді бірлесе орындауы керек.
- Өрмекшінің өрмегі әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
|
Өздеріне ұнаған түстерді таңдап, топқа бөлінеді
|
Түсіну
|
5мин
|
АКТ
|
- Ақсақ киік күйін тыңдату.
-Қазақстан картасынан бетпақ даланы көрсету.
|
Тыңдағанда қандай сезімде болды?
|
|
3мин
|
СТО
|
Сәкен Сейфуллин (1894 - 1938)Қазіргі Қарағанды облысының Жаңаарқа ауданында, Нілді станциясында туған.Қазақтың аса көрнекті ақыны,жазушысы, белгілі қоғам қайраткері, ағартушы, зерттеуші, композитор.Халқына қалтқысыз қызмет еткен шығармашылық еңбектері:"Тар жол тайғақ кешу"романы,, бірнеше өлеңдердің әнін жазған:Сарыарқа, Көшетау Тау ішінде, Ақсақ киік.
Оқулықпен жұмыс
Түртіп алу әдісі арқылы өлеңді оқу.
Картадан(Арқа, Бетпақдала дегеннің ұғымын беру үшін)Қазақстанның жер көлемін таныстыру.Оның қай тұстарын бетпақдала алып жатқаны көрсетіледі."Бетпақ" деген сөздің мағынасын беруде Қ-ның ең әдемі жерін Бетпақдаламен салыстырып түсіндіру.
-Біздің халықта киік туралы қандай ұғым бар?
- Киіктің лағын қалай атаймыз?
- Слайдттан киік суретін көрсету арқылы қосымша дерек беру.
- Ақбөкен, киік - жұп тұяқты тұлғасы ірі, қойға ұқсас, дөңес тұмсықты дала жануары.Текесінің мүйізі қайқылау келеді, ешкісінде мүйіз болмайды.Жаз айларында арқа түсі сарғыш тартады, қыста түсі ақшылданады.Көбіне егізден, кейде 3лақтан туады.Жейтін қорегі тек қана шөп, таза су ішеді.
|
Оқушының автор туралы әкелген мәліметін тыңдау .
Арқа- кең дала, жазық дала.
Бетпақдала - жері құрғақ, шөбі сирек шөл дала.
Ел жоқ, күн жоқ - шөл далада басқа тіршілік, жан жоқ денген.
-- Ол киелі жануар.
- Құралай
|
Қолдану
|
15мин
|
СТО
ДЖТБО
|
Топпен жұмыс.
1 - топ Бетпақ шөлді суреттеу - 1,2 шумақ.
Мергендердің сол кездегі кәсібі
2 -топ Бөкен киіктің сұлулығы - 3,4 шумақ
3 топ Келе жатқан ақсақ киіктің халі - 5,6 шумақ
4 топ Өлең қалай аяқталады, болжам жасаңдар.
|
Постерге салу.(4- ші топ)
Ақын киіктің өлгені не өлмегені туралы бізге нақты мәлімет айтпаған.Сондықтан қансырап өлуі мүмкін немесе жолаушыға кез болып мейірімді жандардың қолында жарақатынан жазылуы мүмін, ит- құсқа жем болуы мүмкін немесе жолшыбай адамға кез болып, оны адам қазақша бауыздап етін жеуі мүмкін.
Топ жұмысын бағалау кестесі
Топ мүшелері
|
Бөлікке ат қою
|
Идея ұсыну
|
Сөздік
жұмыс
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Плюс пен минус арқылы бағалау.
|
Талдау
|
5мин
|
|
Ұйқасын табу.
|
Постерді қорғау. құралай
киік
саны аз ботагөз
қызыл кітапқа
енген қорғау
қорғау
|
Жинақтау
Рефлексия
Бағалау
Үйге тапсырма
|
6мин
4мин
СТО
2мин
|
СТО
|
Эссе жазу.Үшбу хат.
Эссені хат түрінде де қолдануы мүмкін.Сабақты қарастырған мәтін авторына хат жазу.
1.Киікті атқан адамға көзқарасыңды білдір.
2.Жазасыз жан өлді деп ойлай ма екен ?
3.Сурет саған қандай көңіл - күй туғызды ?
4.Табиғатты қорғау дегенді қалай түсінесің ?
Қазақ халқының табиғатты қорғау туралы тыйым сөздер, автор жөнінде деректер әкелу.
|
БББ әдісі .
Білдім
|
Білгім келеді
|
Білемін
|
|
|
|
Өзін-өзі бағалау.
Менің көңіл-күйім баспалдағы.
Керемет!
Өзіме сенімдімін!
Жақсы
Жаман емес
Маған көмек керек
Білмеймін
Нашар
|
Павлодар қаласы.
Баймульдинова А.И.
Пәні:Әдебиеттік оқу
Сабақ тақырыбы:Б.Емельянов Бүркіт
Сынып: « 3»Б
Мақсаты: Мәтінмен терең танысып, талдап,мазмұнын түсіну
Міндеттері:
Мәтінді оқып түсініп айтуға, дәлелдеуге үйрету.
қазақ халқының тұрмыс тіршілігі жайлы білімдерін тереңдету, жүйелеу.
Бірлесіп жұмыс жасай отырып, оқушының өз пікірін білдіруге, ойын дәлелдеуге, өзгенің ойын тыңдай білуге баулу.
Пәнаралық байланыс:дүниетану, музыка
Құралдар:түсті қарындаштар мен фломастер, маркерлер, өшіргш, А4, А3 қағаздары, смайликтер, қалам, дәптер.
Әдіс - тәсілдер: Венн диограммасы, тұжырымдамалық карта, серпілген доп сауал,түртіп алу .
Оқыту нәтежиесі:
мәтін мазмұнын өз сөзімен, толық әңгімелейді
мәтіннен немесе мәтін бөлімінен түйін сөздер мен негізгі ой арасындағы байланысты орнатады
жақсылықты ұмытпауды үйренеді
Сілтеме : бейнеролик kiwi. kz(бүркіт жайлы сюжет).
Сабақ кезеңдері
|
Уа қыт
|
Кірікті
рілген модуль
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білу
|
5мин
|
СТО
|
- Психалогиялық ахуал.
Өзіңізге тілегенді - басқаларға тілеңіз!
Тілектерді бір- біріне топ ішінде айтады.
-Серпілген сауал доп әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
Табиғатты қорғау туралы тыйым сөздерін жинастыру.
|
Сәттілік тілеймін. Баянды бақыт тілеймін. Нұрлы ақыл тілеймін.Ұзақ өмір тілеймін.
Сөйлемге байланысты топқа бөлу
. Қазақстанда 1921 жылдан бастап киіктерді аулауға тыйым салынды.Ал, осыдан 100 жылдан бұрын Сәкен осы киіктердің азайып бара жатқанын жырлап кеткен.1957- 58 жылдары олардың саны 2 миллионнан асқандықтан қайта аулауға рұқсат етілді.Осы жылдары Қазақстандағы киіктердің ең көбейген кезі болды. Бірақ кейіннен адамдардың жауыз әрекеттерінің салдарынан бірнеше рет жаппай қырғынға ұшырады.1990 жылдары үкімет басшысы Әкежан Қажыгелдин Қытай мемлекетіне 1млн киікті атуға рұқсат еткен.Қазақстан республикасы Үкіметі 2005 жылдан бастап елімізде киіктерді аулауға тағы да қайта тыйым салатын қаулы шығарды, олардың санын көбейту және қорғау шаралары қолға алынды.
|
|
|
|
Бұл суретте қазақ халқының тұрмыс- тіршілігі қандай болыпты?
Сұрақ
Кірпіштен не жасалуы мүмкін?
Қазақ халқының бұрынғы кезде тұрмыс -тіршілігі қандай болды деп ойлайсындар?
|
Оқушыларды жұптастыру өз ойын бір-біріне дәлелдейді.
-Топта өз ойларын ортаға салып, бір шешімге келеді.
|
Түсіну
|
15мин
|
СТО
ДЖТБО
|
Оқулықтан орыс жазушысы Борис Емельяновтың Бүркіт туралы мәтінін оқып танысамыз.
Азаттық жол бойынша оқыту
|
Азаттық жол бойынша топтың ойын ,дәлелен тыңдау
|
|
|
АКТ
Бинеро
лик Бүркіт
|
Оқулықпен жұмыс(ауыл көрінісі)
Түртіп алу әдісі.Сөздік жұмысы.
Бірінші азат жолдағы сөйлемдерден не байқауға болады ? Автор мәтінде өзінің қатысуымен жазылғанын байқадық .
Сирек ағаштар-аз
Шоғыр бұталар -әрбір жерде үйілген
Кірпіш үйіндісі - ол кезде тек кірпіштен пеш кана орнатқан суланып,құлап қалған кірпіш қалдықтары
Қоңыр шел қозғалмалмайды-
Отқа шөпшек тастап-
Су болған шолақ күртемді шештім... Бұл сөйлемде неге күртесі су болған ,жаңбыр жауған жоқ ?
Үй иесі,қарт,Мұхтар үш сөзде де бір адам туралы айтылған.
Бүркіт қарт деп неге айтты деп ойлайсыңдар ?
Өте -мөте бай - бай адам
Оба ауруын мылтықпен емдеуші еді -бұл сөйлемді
қалай түсінесіңдер ?
Анау төбеде бір солдат тұратын...-деп қарт орманның шетін көрсетті.-бұл сөйлемде кім туралы айтылған ?
Гайдар осы сөйлемнен қарт өзі туралы әңгімелегенін аңғарды
|
Әр азаттық жолды бір балаға оқыту,сөз мағынасын талдау
Жұптық талдау Оқушылардың топтаса отырып өз ойларын білу.
Әр азат жолда жұптастыру, топтастыру арқылы оқушыларды жұмысқа жұмылдыру.
|
Қолдану
|
6мин
|
СТО
ДЖТБО
|
Мәтіннің әрбір бөлігіне ат қой.
1- ші бөлік:Ауыл тұрғыны.
2 -ші бөлік: Жақсылық жасау.
Неліктен олай деп ойлайсың ?
Себебі неде ?
Басқаша қалай болуы мүмкін ?
Мәтінде негізгі идея қай сөйлемде айтылған ?
Екі бөліктің идеясынан мәтіннің тақырыбын қалай шығарды деп ойлайсыңдар ?
|
Әр топ бөліктерге ат қою.
Жұппен,бір-біріне түсіндіреді.
Топпен жұмыс жасайды.
|
Талдау
|
7мин
|
СТО
ДЖТБО
Жас ерешеліктеріне
|
1-3 топ. Суретті ретімен орналастыр, тағы қандай сурет қосар едіңдер?
2топ. Венн диограмма әдісі. Бүркіттің әрекетін, жауыз адамдардың әрекетімен салыстыр.
4 топ. Жақсылықты ұмытпауды үйрен........(Тұжырымдамалық карта )
|
Оқушыларды пікір таласқа түсіру
Оқушылар орындады, дәлелдеді
2-топ
төзімді
көмекші
сабырлы
байсалды
қамқоршы
азық жауыз
керек арам
тірі кекшіл
таби менменшіл
ғат тәртіпсіз
4-топ -бұл пікір кімге қатысты айтылған?
Бүркіт
пен
Мұхтар
әрқашан бір-біріне Жақсылықты
қамқорлық жасау жақсылықпен
қайтару
сыйлау
жақсылық
жасай білу
құрметтеу
достықты
қадірлеу
Топ жұмысын бағалау кестесі
Топ мүшелері
|
Бөлікке ат қою
|
Идея ұсыну
|
Сөздік жұмыс
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Плюс пен минус арқылы бағалау.
|
Жинақтау
|
3 мин
|
|
Екі жұлдыз, бір ұсыныс.
Критерий 1.мазұны бойынша түсінікті.
2.эстетикалық талғамы бар.
3.толықтыру,салу,аяқтау.
|
Постерді қорғау.
Критерий:
1.тыңдау
2.сұрақ қою
3.толықтыру
|
Рефлексия
Бағалау
Үйге тапсырма
|
6мин
3мин
|
СТО
ДЖТБО
|
Эссе жазу.Шығу парағы - сабақ аяғында оқушылар бірнеше сұраққа (2, 3 сұрақ) жазбаша жауап береді.Ол сұрақтар немесе тапсырмалар сабақты қорытындылап, оқушының алған білімін, сабақтың қала өткендігін бағалайды.
- Бүгін сабақтан өзіңе не түйдім деп ойлайсың?
- Өзіңнің өміріңе қажетті тәрбие алдым деп ойлайсың ба?
-Автордың орнында болсаң әңгімені басқаша қалай аяқтар едің?
Саятшылықпен айналысатын адамдар туралы, автор жөнінде деректер әкелу.
|
Жұппен,топпен талдау.Топтың ішінен бір эссені оқыту.Оқушылардың шешімі бойынша.
Өзін-өзі бағалау парағы.
Топ мүшелері
|
Бәрін де түсіндім
|
Басқаларға көмектесе аламын
|
Маған көмек керек
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бәрін де түсіндім +
Басқаларға көмектесе аламын ?
Маған көмек керек -
| Павлодар қаласы.
Баймульдинова А.И.
Пәні:Әдебиеттік оқу
Сабақ тақырыбы:Иса Байзақов Алтай аясында
Сынып: 3"б
Сабақ мақсаттары:Өлеңді түсініп оқып, идеясын ашу
Міндеттері:
Алтай жерінің сұлу табиғатымен таныстыру
Түсініксіз сөздермен жұмыс жасау
Сабақтың түрі:жаңа сабақ.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, музыка.
Құралдар:түсті қарындаштар мен фломастер, маркерлер, өшіргш, А4, А3 қағаздары, смайликтер, қалам, дәптер.
Әдіс - тәсілдер :түртіп алу, ыстық орындық ,тұжырымдамалық карта,ой толғау .
Оқыту нәтежиесі:
өлеңді дауыстап, шапшаң мәнерлеп оқиды
өлеңдегі негізгі ойды таба алады
Сілтеме : карта,электрондық оқыту Атамұра 2014.
Сабақ кезеңдері
|
Уа қыт
|
Кірікті
рілген модуль
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білу
|
5мин
|
СТО
|
- Психалогиялық ахуал
Көңіл күйді анықтау.
Сабақ басында оқушылар бір параққа өзінің көңіл күйін келтіретін сурет (смайлик)салады:суретте олар адамның бет - әлпетін келтіру керек (мәселен, күліп немесе езу тартып тұрған, қабағын түйіп тұрған, бейтарап, т.б.)
- Ыстық орындық әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
|
Олар суретін бір-біріне көрсетеді.
Оқушылардың автор жөнінде әкелген мәліметі.
Иса Байзақов(1900 - 1946жылдар)Павлодар облысы, Ертіс ауданы, "Үлгілі"колхозында дүниеге келді.Ол ақын, әнші, композитор.Әкесі Байзақ, шешесі Ғазиза сауықшыл, өнерпаз адамдар болған.Иса тоғыз жасқа келгенде шешесі қайтыс болып, өлеңші, әңгімеші, әжесі Жанбаланың бауырында өседі.Жастайынан суырып салма ақындық, әншілік, домбырашылық өнерімен көзге түсті.Оның "Қойшының ертегісі", "Кавказ", "Ақбөпе", т.б.шығармалары бар.
|
Түсіну
|
7мин
|
СТО
АКТ
|
Өлеңді мәнерлеп оқу.
Түртіп алу әдісі.
|
Түсініксіз сөздермен жұмыс істеу.
Аясында - құшағында
Өршіл - биікке құмар
Күйік - мұң, қайғы
Сайын - кең, кең жазық.
|
Қолдану
|
10мин
|
СТО
ДЖТБО
Көшбасшылық
Жас ерекшелігіне
|
Топтық жұмыс.Дүнитану сабағынан таулар жөнінде не білеміз, соны қағаз бетіне түсір
1-ші топ тау туралы
2-ші топ кен орындар туралы
3-ші топ жануарлар туралы
4-ші топ Алтай тауын суретте .
Критерийлер
1.Аталған зат туралы не білесің?
2.Сипатта.
|
1- ші топ
-бұлақ ағады
- биік және аласа таулар
- өте әдемі
2- ші топ
- пайдалы қазбалар көп
- суы салқын
- Алатау, Алтай
3-ші топ
- түрлі аңдар мекендейді
- тау жыныстары көп
- түрлері көп
4-ші топ
- көз алдына елестету
-өз ойын жеткізу
Постерді қорғау.
|
Талдау
|
7мин
|
|
Өлеңде қандай тау туралы жырланған?
Өлеңнен қарға,бұлтқа,айға қатысты сөздерді тап. Әр тіркестің тауға қатысын түсіндір.
Өлеңді сүйеніп,Алтай тауынан өндірілетін кендерді ата.
Өлеңнен Алтай тауының биіктігін көрсететін жолдарды тауып оқы.
Қазақстандағы Алтай тауынан басқа таулардың аттарын ата.
|
Ой толғау әдісі.
1- ші топ:а)Алтай көрінісінің әсері:көңілге күй оралады,аясына алады сұлудай торғын киген бұлт.
ә)Қосымша кендері: қорғасын, титан, магний.
2- ші топ:а)Алтай тауының әсемдігі:жібектей бұлт жете алмаған, бұлттан қзге қона алмаған.
ә)Кен байлығы:күміс, алтын, мырыш.
3- ші топ:а)Алтайдың ұшар басы:ақша қар ақ күмістей, айға шағылып.
ә)Аңдары құлан,бұғы ,марал,киік,қабылан,аю,киік, елік,ешкі.Табиғатты қорғау оны аялау,өсімдіктерді кесіп- сындырмау ,көк шөпті орынсыз таптамау,құстардың, аңдарың,өсіп-өнуіне қиянат жасамау,ұя жасап қамқорлау т.б.
4-ші топ Биік Алтай тауы ,сарқылған өзені бар,ағаштар ,жануарлар,пайдалы қазбалары бар әдемі,көрікті жер.
|
Жинақтау
|
7мин
|
СТО
ДЖТБО
|
Тұжырымдамалық карта әдісі
1-ші топ Алтай тауы
2-ші топ Пайдалы қазбалар
3-ші топ Жануарлар
4-ші топ Суреттеу
|
Алтай тауы
жібектей бұлт ақша қар
сылдырлаған суы
биік
ұшар басы
шыңы
мырыш
күміс
Пайдалы қазбалар
алтын
елік құлан
Жануарлар
қабылан
аю
|
Рефлексия
Бағалау
Үйге тапсырма
|
5мин
4мин
|
СТО
|
Эссе жазу. Көршінің сұрағына жауап.
Сабақ аяғында оқушылар параққа қарастырылған тақырып бойынша бір сұрақ жазады:(1минут ішінде)Жазып болған соң сағат тілі бойынша жылжытып, сол сұраққа жауап береді.(жұп, топ ішінде )
Туған жер жөнінде мақал - мәтел жазып келу.
Ертегі,қоян туралы мәліметтер әкелу.
|
Жұпта ,топта талданады.Топ ішіндегі жақсы жауап берілген жауапты оқиды.
Өзін-өзі бағалау критерийлер.
Топ мүшелері
|
жасыл
|
қызыл
|
сары
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бояулар нені білдіреді ?
Жасыл түсті Тақырыпты түсіндім
Қызыл түсті Орындай алмаймын .
Сары түсті Біреудің көмегіне жүгінемін .
|
Павлодар қаласы.
Баймульдинова А.И.
Пәні:Әдебиеттік оқу
Сабақ тақырыбы:Көжек (ертегі)
Сынып: 3"б"
Сабақ мақсаттары:Мәтіннің мазмұнын түсіну,негізгі ойды табу.
Міндеттері:
Шығарманың кейіпкерлерін сипатта
Олардың іс -әрекетіне баға бер
Өз пікірін білдіру
Сабақтың түрі :жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс:дүниетану
Құралдар:түсті қарындаштар мен фломастер, маркерлер, өшіргш, А4, А3 қағаздары, смайликтер, қалам, дәптер.
Әдіс - тәсілдер:нысана,фишбоун,сахнала,синквейн әдісі.
Оқыту нәтежиесі:
дүниетанымдық ой - өрістері кеңейді
табиғатты қорғай білуге үйренді
негізгі ойды таба білді
Сілтеме: электрондық оқулық Атамұра 2014.
Сабақ кезеңдері
|
Уа қыт
|
Кірікті
рілген модуль
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білу
|
5мин
|
СТО
|
- Психалогиялық ахуал.
Айна.
Оқушылар жұптасып, бір - біріне қарама - қарсы тұрады.Олардың біреуі түрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы оларды айна секілді қайталайды(оқушылар рөлдерімен алмасады.)
- Нысана әдісі.Туған жер туралы мақал - мәтел айту.
- Апта атарымен (дүйсенбі ,сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі) топқа бөлу.
|
Көп мақал айтады,сол нысанаға жетеді.
Топқа бөлініп отырады.
|
Түсіну
|
5мин
|
СТО
ДЖТБО
Көшбасшы
АКТ
|
Ертегілер туралы деректер .
Ертегілер неше топқа бөлінеді?
Шыншыл,қиял- ғажайып,хайуанаттар ертегілері.
Ауыз әдебиет үлгілері:шешендік сөздер,өтірік өлең,жырлар,ертегілер,жұмбақ, мақал - мәтел,жаңылтпаш.
|
Оқушылардың ертегі туралы әкелген мәліметін тыңдау.
Топпен жұмыс жасайды.
|
Қолдану
|
10мин
|
|
Оқулықпен жұмыс.
Әр топтың дайындығын қадағалау.
Критерийлер
Әңгімені түсініп оқу.
Рөлге бөлу.
Дайындық жүргізу.
|
Ертегіні түсініп оқу.
|
Талдау
|
12мин
|
СТО
|
Әр топ ертегіні сахналайды.
|
Ертегіні сахналау.
|
Жинақтау
|
3мин
|
СТО
Жас ерешелігіне
|
Шаруаның көжекке аяушылықпен айтқан сөзін білдіріп тұрған сөздердерді оқы.
Көжектің қорқынышты халі суреттелген жерді мәтіннен тауып оқы.
Мәтіннің соңындағы көжектің өзін оқып, оның мәнін түсіндір.
Шаруа мен көжектің соңғы сөзін мәтіннен тауып әңгімеле.
Фишбоун әдісі арқылы тақырыпты қортындылау.
|
Оқушылар оқулықтан тауып оқиды.
қоян - түлейді, көжектейді, қорқақ, секіреді,
қоректенеді, ерекшелігі тісінде,
|
Рефлексия
Бағалау
Үйге тапсырма
|
6мин
4мин
|
СТО
|
.Синквейн әдісі
Бестармақ.Бұл тәсілде оқушылар өз ойын қорытындылау үшін тек 11 сөзді қолданулары керек.Бестармақ схемасы бойынша орындалады.
1.бірінші тармақ (жол)1зат есімнен тұрады.
2.Екінші тармақ (жол) 2сын есімнен тұруы керек.
3.Үшінші тармақта 3 етістіктің болуы шарт.
4.Кез келген сөз таптарынан тұратын төрт сөзден тұрады.
5.Бесінші жол тағы да бір сөзден тұрады.
.
Б.Соқпақбаев туралы мәлімет.
|
Қоян
Қорқақ,ақ
Жүгіреді,қоректенеді,түлейді
Адамға еш зияны жоқ -
Аң
Оқушы осылайша өз пікірін бағалайды.
Сабақты бағалау кестесі
Топ мүшелері
|
Бүгін мынаны түсіндім
|
Қызық болды
|
Саған қандай сабақ ұнайды
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сапалы білім, саналы ой
Оқушыларға ғылым негізін үйретіп, адамгершілікке тәрбиелейтін мектеп ішіндегі, негізгі тұлға - мұғалім. Мектеп есігін ашқан жеткіншекті мәдениетті, идеялы, қажырлы және табанды етіп қалыптастырады. Мұғалім оқушыларының толық үлгерімі жолында күш - жігерін салып еңбек еткенде ғана еркін, өзіндік дәлел - уәждерін нанымды жеткізе білетін, ынталы, сенімді, сыни пікір - көзқарастары жүйелі дамыған, сандық технологияларда құзырлық танытатын оқушы ретінде қалыптасуын қамти алады.Бүгінгі таңда Қазақстан Республикасының педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курстарының үшінші деңгей бағдарламасына айрықша көңіл бөліп отыр. Бұл бағдарлама оқушылардың іскерлік қабілетін дамытып белсенділігін арттырады. Ізденімпаздығын күшейтеді, өздігінен білім алуға жол ашады. Бағдарламаның талабына сәйкес сабақты өмірмен байланыстырып отырады. Оқытудағы Кембридж бағдарламасы теориялық негіздерінің көздейтін мақсаты оқушылардың сабақ бойы ой еңбегімен шұғылдануын қамтамасыз ету. Ол оқушыны ізденуге, салыстыруға, қорытынды жасай білуге, сол арқылы өз беттерінше білім алу дағдысына үйретеді.Ой қайшылығын , пікір таласын тудырып, дұрыс ой қортындысы жасалатын тұлға қалыптастыруға негіз болып отыр.
Баймульдинова Альфия Ирановна
Палодар қаласы №19 жалпы орта білім беру мектебі.
Бастауыш сынып мұғалімі
Достарыңызбен бөлісу: |