Сабақтың тақырыбы: Сұхбат аламын. Қ, ғ дыбыстарының емілесі. Бөлімше тақырыбы/дағдылар



Дата04.07.2018
өлшемі105 Kb.
#46425
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар

Пән: қазақ тілі

Сынып: 2- сынып

Күні: 11.10.2017 жыл

Мұғалім: Аханова Айнур Кынаровна

Сабақтың тақырыбы:

Сұхбат аламын. Қ, ғ дыбыстарының емілесі.

Бөлімше тақырыбы/дағдылар:

Менің отбасым және достарым

Оқу мақсаттары (ОМ) ұзақ мерзімді жоспардан

 2.4.1.3. Дауыссыз дыбыс түрлерін (қатаң, үнді, ұяң) ажырату және дауыссыз п-б, қ-ғ, к-г дыбыстарынығ емлесін сақтап жазу.

2.2.4.1. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.



Cабақ мақсатттары


Барлығы: «Қ» дыбысының барлық буындарда келе беретінін, ал «Ғ» дыбысының сөз басында және ортасында келетінін, сөз соңында жазылмайтынын анықтайды.

Көпшілігі:  ғ әрпі сөз соңында жазылмайтынын, қ-ға аяқталған сөзден кейін дауысты дыбыс келсе, қ дыбысы ғ-ға айналатынын түсінеді.

Кейбіреуі: Білімді сыныптастарына түсіндіре алады, тапсырма барысында алған білімін қолданады.

Бағалау критерийі

• Мәтіннің тақырыбын және негізгі ойын анықтайды

• қ-ғ дыбыстарының емлесін дұрыс қолданады



Тілдік мақсаттар

 


Пәндік лексика және терминология:

Жазылым және диалог үшін пайдалы сөздер мен сөз тіркестері:


Құндылықтар

«Құрмет», «ынтымақтастық», «өмір бойы білім алу».

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, музыка.

Ресурстар

 


 Интербелсенді тақта, үнтаспа, оқулық, суреттер

топтық тапсырмалар.



Сабақтың жоспарлау кезеңдері

Оқыту әдістері

Бағалау әдістері

Саралау тәсілдері

Сабақтың басы

 


Психологиялық дайындық

  • Балалар, біз жылуды күннен аламыз, отбасымызда ата- анамыздан, мектепте мұғалімнен аламыз. Бүгінгі сабақта сіздерге жылу беретін, білім беретін мен боламын. Менің аты- жөнім- Айдана Кынарқызы. Сіздерден жақсы тәртіп, алғырлық, тапқырлық күтемін. Ал, қазір күнге өз есімдеріңізді жазып, мойынға тағып алыңыздар. Есімдеріңіз қандай әдемі. Сіздермен танысқаныма қуаныштымын. Сабағымызды бастайық.

  • Бүгінгі сабақта сіздермен өткенді қайталаймыз және қ, ғ дыбыстарының емлесін үйренеміз.

  • Сіздердің алдарыңызда семантикалық карта тұр. Берілген дыбыстарға дыбыстық талдау жасаймыз.

  • Семантикалық картамен жұмыс (ҚБ)




Дыбыстар

Дауысты

Дауыссыз




жуан

жіңішке

қатаң

ұяң

үнді

Б










+




Р













+

Е




+










Ы

+













Қ







+







Ғ










+




Балалар, енді бір- бірімізбен жұмыстарымызды алмастырып, өзара бағалап кетейік. Ешқандай қате кетпесе- жасылды, бір-екі қате кетсе-сарыны, үштен көп қате кетсе –қызылды белгілейсіздер. Ал, дұрыс жауабы тақтада тексереміз. Бағалып болсақ, қане көрсетейік.


 



Сабақтың ортасы




  • Жақсы. Балалар, кестеге назар аударайықшы.

Екі бағандағы сөздерді салыстырайықшы. Мысалы бірінші сабақ, екінші бағанда- сабағы. Келесі кім оқиды?


сабақ

сабағы

парақ

парағы

ұршық

ұршығы

жарық

Жарығы

бұлақ

бұлағы




  • Не байқадыңыздар?

  • Қ дыбысы ғ дыбысына айналды.

  • Не себептен қ дыбысы ғ дыбысына айналды?

  • Ы дыбысы жалғанды. Ы дыбысы қандай дыбыс?

  • Дауысты дыбыс. Ендеше біз бұдан қандай қорытынды шығарамыз?

  • Қане, қ дыбысына аяқталатын тағы қандай сөздерді білеміз? Мысық, қалпақ, саябақ.

  • Енді, ғ дыбысына аяқталатын сөздер айтайықшы. Бар ма?

  • Иә, ғ дыбысы сөздің соңында жазылмайды.

  • Балалар, өзіміздің ой қорытуымыз дұрыс па екен? Қане, оқулықтың 51- бетін ашып, ақпартты салыстрайық.

  • Ережені ішімізден оқимыз. Бір- екі бағалаға оқыту.

  • Иә, ғ дыбысы сөздің соңында кездеспейді. Қ- ға аяқталған сөзден кейін дауысты дыбыс келсе, қ дыбысы ғ – ға айналады.


Тыңдалым. (26- жаттығу)

  • Балалар, қолды алдыға салайық. Қазір бәріміз мұқият бір мәтін тыңдаймыз.

(Үнтаспадан тыңдату)

  • Түсіндік пе, балалар? Қане, қайтадан оқып жіберейік. Сіздер мұқият тыңдаңыздар. «Мен саған, сен маған» әдісі қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтарға жауап береміз.

  • Мәтін не туралы?

  • Мәтінге ат қой.

  • Серіктің достары қайда барды?

  • Тойға Алматыдан кім келді?

  • Қымбат апай.

  • Қане, мәтіннен Қымбат апай туралы жазылған жерін тауып көрейікші.

  • Осы жерде жұртшылық- жұршылығы сөзіне назар аударайықшы.

  • Жұртшылық деген нені білдіреді?

  • Көпшілігі дегенді.

Жұппен жұмыс «Сәйкестендіру» әдісі

  • Балалар, Қымбат апай бізге сұхбаттасуға келсе, қандай сұрақтар қояр едік. Сұхбат дегеніміз не?

  • Ендеше, жұптаса отырып, алдымыздағы кестеден Қымбат апайға қатысты сұрақтарды сәйкестендіресіздер.

  • Жақсы. Енді ашық микрофонға кім оқып жібереді?

  • Балалар, Қымбат апайларыңыз байланысқа шығыпты. Сіздердің сұрақтарыңызға жауап береді.

(Бейне жазба көрсету.)

  • Өте жақсы. Енді біраз серігіп алсақ.

Сергіту сәті.

(Бейнежазбаға қарай отырып, қимылдарды қайталау.)

Жазылым

  • Балалар, 29- жаттығудың берілгенін кім оқып жібереді? Көп нүктенің орнына қ,ғ әріптерінің тиістісін қойып сөйлемді толықтырып Жұмыс дәптеріне жазамыз. Кім бірінші сөйлемді оқиды? Барлығымыз дәптеріміздің 38- бетіндегі 29- жаттығуды орындаймыз.

  • Кеудемізді тік ұстаймыз. Дәптерімізді көлбеу қойып, көркем жазуға тырысамыз.

29- жаттығу.

Бір қозының ая...ы сынып қалған екен. Қайрат қозыны аяп, үйге алып келді. Атасы оның сыны...ын орнына салды. Кейін қозының аяғы жазылды.

Топпен жұмыс

Балалар, топпен жұмыс жасаймыз. Жұмысты бастамас бұрын топтағы алтын ережелерді есімізге түсіріп алайық.



  • Бір- біріміздің сөзімізді бөлмейміз;

  • Кезектесе, бірлесе жұмыс жасаймыз;

  • Тыныштық сақтаймыз.

Анаграмма 6 топқа беріледі.


қ

а

л

а

қ

қ

ұ

л

а

қ

қ

а

с

ы

қ

қ

ы

р

ы

қ

қ

а

з

а

қ

қ

а

й

ы

қ




  • Үй тазалығына керекті құрал.

  • Адамның дене мүшесі.

  • Ыдыс- аяқтың түрі.

  • 4 ондық

  • Ұлт

  • Су көлігі

Анаграмманы кезектесе шешесіздер.

Өздеріңіз қалаған бір сөзге сөйлем құрайсыздар. Дайындықтарыңызға 3 минут уақыт беріледі. Дайын болған топ белгі бересіздер. (үш шапалақ)

Топтық жұмысты мадақтау.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма.

Жетістік критерийі:

Қ, ғ дыбыстарының емілесін дұрыс қолданады.

Өзіндік жұмыс



 

Мадақтау ретінде сұхбат жүргізіледі. Бейнежазба көрсетіледі.

Тақтаға шыққан оқушылардың жұмысына кері байланыс беру.

Топтардың өзара бағалауы. Бас бармақ әдісі.

Бағдаршам әдісі

Жасыл- еш қатесіз орындаған оқушылар.

Сары түс-1 немесе 2 қатесі бар оқушылар

Қызыл түс- 3 немесе одан да көп қате.


Жасыл түспен бағаланған оқушылар қызыл түспен (яғни қолдауды қажет ететін оқушыларға көмектеседі)



Сабақтың соңы

Рефлексия «Сұхбаттасу» әдісі

Балалар, енді мен тілші болайын. Сіздерден бүгінгі сабақ туралы сұхбат алғым келеді.



  • Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіз?

  • Қ- ға аяқталған сөзден кейін дауысты дабыс келсе, қ қандай дыбысқа айналады екен?

  • Бүгінгі сабақтағы көңіл күйімізді көрсетейікші.

  • Үйге тапсырма: 52- бет, 27- жаттығу кқшіріп жазамыз. Қарамен жазылған сөздерге назар аударамыз.

 



Өткізген сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы

1) ОМ жеткен және жетпеген оқушылар саны

2) Егер жетпесе, себебі не?

3) Жоспардан қандай ауытқулар болды, неге?


 

Жалпы баға

ОМ жету үшін қандай әдіс – тәсілдер тиімді болды?

Сабақтың жақсы өтуіне не әсер етуі мүмкін еді?

 Келесі сабақта неге көңіл қою керек (сыныптың, оқушылардың жетістіктері мен кемшіліктері)?





1

Аудан/қала

Балқаш

2

Қатысушы туралы мәлімет:

Т.А.Ә. (толығымен)



Аханова Айнур Кынаровна

3

Туған күні

08.09.1985

4

Жұмыс орны, қызметі

№9 орта мектебі,Бастауыш сынып мұғалімі

5

Педагогикалық жұмыс өтілі

12 жыл

6

Біліктілік санаты

ІІ

7

Білімі туралы мәлімет

орта арнаулы

8

Жұмыс орнының мекен-жайы, телефон

Сейфуллина 5

9

Үйінің, жұмысының, телефоны (үй./сот.)

97 орам 8 үй,6 пәтер

10

Мемлекеттік және саладағы марапаттаулары

Алғыс хат,мадақтау қағазы

11

Соңғы үш жылдағы педагогикалық жетістіктерінің ең маңызды жұмыстарына кысқаша мәлімет

Облысытық семинар,ғылыми жоба.

12

Сіздің мәліметтер базасына қосқыңыз келген қосымша ақпаратыңыз




13

Қатысушының электрондық поштасы

nyrai 1985 @mai1 ru



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет