Пәні Әдебиеттік оқу 3- сынып. №1.
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Шегіртке мен құмырсқа» мысалы
|
Мақсаты
|
«Шегіртке мен құмырсқа» мысалының идеясын анықтау. Өлең түрінде берілген шағын шығарманың мазмұнын ашу
|
Оқыту нәтижесі
|
1. Жеке, жұптық, топтық жұмыс арқылы мысалдың идеясын ашады.
2. Бірлесіп жұмыс істеу дағдысын қалыптастырады.
3. Өздері білетін мәліметтермен бөлісіп үйренеді.
4. Жәндіктерді салыстырып, олардың ортақ және жеке ерекшеліктерін анықтай алады.
5. Ой бөлісуге дағдыланады
|
Түйінді идеясы
|
Еңбек түбі-береке
|
Әдіс-тәсілдер
|
Жұптық әңгіме, топтық жұмыс, ұжымдық жұмыс
|
Уақыты
|
Ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
2 минут
5 минут
2 минут
6 минут
|
А. Құнанбаев, И.Крылов
тың сурет
тері, қыс суреті, слайд
Шегіртке мен құмырсқа суреті
Постер
|
Сабақ кезеңдері
|
стратегиялар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
саралау
|
Бағалау
|
Қызығушылығын ояту
|
1.Психология
лық тренинг
2.Топтасу
3.Талқылау
Ассоциация жасау
Ой шақыру
|
1.Амандасу .
Топқа бөлу. Абайдың талап, еңбек терең ой, қанағат, рақым сөздерімен бөлу.
2. Сабақ тақырыбын анықтату. Абайдың суретін көрсетіп: «Абай туралы не білеміз?»
3.Жұмбақтарды шешу.
Бүгінгі тақырыбымыз нелер туралы болмақ?
Құмырсқа мен шегіртке мысалының Абай атамызға қандай қатысы бар?
4. Енді осы шегіртке мен құмырсқа туралы не білетінімізді айтайық.
|
Ой тізбегін құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар Абай туралы өз білетіндерін жеке, топта топтастырады
1. Ат басты,
Арқар мүйізді.
Бөрі кеуделі,
Бөкен санды. (Шегіртке)
2. Ине бел, қылқа мойын, қара батыр,
Қара тауды арқалап бара жатыр. (Құмырсқа)
4.Білім алушы өзінің тәжірибесі мен оқып білгенін байланыстыра отырып айтады
|
|
Топтық бағалау
Бас бармақпен бағалау
Үш шапалақпен бағалау
|
3минут
|
Бейнетаспа
|
|
АКТ
|
«Шегіртке мен құмырсқа» мултьфильмі бейнетаспадан көрсетіледі. Сұрақтар:
-Бейнетаспадан нелерді көріп тұрсыңдар?
-Қандай жыл мезгілі бейнеленген?
-Шегіртке неліктен жылады деп ойлайсың?
|
|
|
|
7минут
|
Оқулық. Атамұра
|
Мағынаны тану
|
«Өзара оқыту» сызба әдісі
|
Мәтін мазмұнымен танысып шығуды ұсынады
|
1. Білім алушылар жеке іштен оқып шығады. 1,2 деп саналып өзара сұрақ қою арқылы оқытады.
|
|
|
|
|
|
Топпен жұмыс
|
1-топ. Венн диаграмманы қолдану
2-топ. 5 жолды өлең құрастыру
3-топ.Рөлге бөліп оқу
4-топ. Рөлдік ойын
Әр топ өз тапсырмалары бойынша қорғайды
|
1-топ. Құмырсқа мен шегірткені ерекшелігін салыстырады
2-топ. 5 жолды өлең құрастырады
3-топ.Рөлге бөліп оқу
4-топ. Рөлдік ойын
|
|
Үш шапалақпен бағалау
|
7 минут
|
Плакат
|
|
Ротация
Өзіндік жұмыс
Өзара бағалау
|
Әр топқа сұрақ дайындау.
1. Қыста табиғатта қандай өзгерістер болады?
2. Мәтінге қатысты мақал-мәтелдер:
3. Шегірткенің іс-әрекеті:
4.Құмырсқаның іс-әрекеті
|
Ротация әдісімен әр топ сағат тілінің айналуымен бір- бірінің жұмысын толықтырады. Әр топ өз жұмысына талдау жасайды.
|
|
Үш шапалақпен бағалау
|
|
|
|
Қорытынды
лау
|
Бүгінгі мысалдағы түйінді ой не? Еңбекқор болу
|
Еңбексүйгіштікке,
шыдамдылыққа, төзімділікке, қанағатшыл болуға үйретеді.
|
Шығармашылығы төмен білім алушы
ға мақал-мәтел айтқызу
|
|
2минут
|
Стикерлер
|
Кері байланыс.
|
|
Ой салды
|
|
Түсіндім
|
|
Түсінбедім
|
|
|
Оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін смайлик арқылы білдіреді.
|
|
Смайлик арқылы бағалау
|
Қосымша тапсырма
|
|
|
|
1. Шегіртке мен құмырсқаның іс әрекетін сипаттайтындай мақал-мәтел құрастырады
2.И.Крылов «Шегіртке мен құмырсқа» мысалы.(Мәтінге айналдырып жазу)
|
|
|