Сабақтың тақырыбы
|
Шешендік өнердің дамуына қажетті алғышарттар
|
Мақсаты
|
Оқушылар Римдіктердің сөз зергерлерін төрт топқа бөлуін, көне Грекиядағы шешендік өнердің дамуын және «Жеті жарғы» заңымен танысып, талдап, Анақарыстың кім болғанын таниды.
|
Жұмыс нәтижесі
|
Римдіктегі сөз зергерлерінің түрлерін атай алады. Көне Грекиядағы шешендік өнердің дамуын көрсете біледі.
|
Сілтеме
|
Оқулық: 11- сынып, Қазақ тілі автор:Қосымова Г. Алматы «Мектеп» 2015ж.
|
Негізгі мақсаты:
|
Шешендік өнердің дамуына қажетті алғышарттарды білу. Қазіргі қоғамдағы шешендікті ажырата алу.
|
Қолданылған әдістері мен тәсілдері
|
Блум таксономиясы, Сыни тұрғыдан ойлау, Өз бетінше ізденіп әрекеттенуге үйрету. Зерттеушілік әңгіме құрастыру. ЖАДА құрастыру, жеке және топтағы бірлескен жұмыс. АКТ пайдалану .Жас ерекшелігіне сәйкес оқыту.Талантты және дарынды оқушыларды анықтау.
|
Ресурстар
|
Кітап, дәптер, компьютер, интерактивті тақта,плакаттар,стикер,маркер
|
Сабақтың өтілетін уақыты
|
45 минут
|
Сабақ жоспары
|
Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою — 3 мин
Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша (сергіту сәті – 2мин) – 37 мин
Рефлексия. Басбармақ бағалауы — 2 мин
Үйге тапсырма – 1мин
|
Үйге тапсырма
|
Еркін жұмыс: Біз қандай жағдайда өркениетті ел бола аламыз?(сұрақ-жауап)
Жеке жұмыс: “Мемлекеттің тірегі – жастар”шығарма жазу.
|
Ойлауды
Блум
бойынша жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі.
Түрткілер
|
Нәтиже
|
Бағалау
|
критерийлер
|
Дескриптор
|
ұпай
|
жиын—тық баға
|
Білу
|
Негізгі түсініктер мен орналасуын білу. Оларды түсіндіре және тәжірибеде қолдана алады.
Қызығушылығын ояту.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
Сұрақтармен жұмыс: Өзіңізді тексеріңіз:
Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? Топтастыру бойынша үй тапсырмасын тексеру, қайталау. Жеке тапсырманың орындалуын қадағалау
|
Сұрақтар бойынша білімін нақтылайды.
Жаңылтпаш айту арқылы қызығушылығы
оянады.
|
білім көлемін зерделеу
|
сұрақтарға толық,нақты жауап берді
|
3
|
|
сұрақтарға жауап толық емес
|
2
|
сұрақ толымсыз, жауап толымсыз
|
1
|
Түсіну
|
Оқулық мәтінін игерту.
|
Оқулық бойынша “Шешендер” тобы
Шешендік сөз, шешендік өнер, шешендік сөздің түрлері
“Ақындар”тобы
«Жеті жарғы» - Тәуке ханның дала конституциясы мен қазіргі шешендік туралы
“Тарихшылар” тобы
Қазақ шешендік өнерінің кезеңдері
|
Тақырыптың басты идеясын табу: шешендік өнер бағытының түрлерін білу, «Жеті жарғы» - заңындағы айтылған пікірлерді анықтау мағынасын түсіну.
Қазақ шешендік өнерінің кезеңдерін, тарихын білу
|
тақырыптың басты идеясын табу
|
тапсырманы толық орындады
|
3
|
|
қателіктері болды
|
2
|
мүлдем орындай алмады
|
1
|
Қолдану
|
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау, дағдысын қалыптастыру.
|
42-жаттығу.
І топ: Анақарысқа мінездеме.
ІІ топ: -Қоғамда қалыптасқан пікір бойынша...
-Әйгілі философ Диогеннің мына сөзінің кереметі сонша...
-Жүйелі сөз жүйесін табады дегендей-
ІІІ топ: 1.Тегін білу – тектілік
2.«Достық туралы көп сөзден, дос пейілді бір іс артық»
3.Ұлылар өткен ұлы жол. (3 тақырыптың бірін таңдап,өз ойын жазу)
|
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады. Мінездеме жазуда, ойды жалғастыруда, өз ойын жазуда анықталады.
|
Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптастыру
|
Толық қалыптасқан
|
3
|
|
толық емес
|
2
|
қиын
|
1
|
Талдау
|
Алған білімін нақтылау.
|
Тақырыптық түйінді сөздер. Келтірілген сөздердің қайсысы жатады?
Сөздер банкі
Біздің тақырып
|
Шешендік өнердің дамуына қажетті алғышарттарды айтуда тірек сөздерді орынды қолданып, пікір алмасуға түседі.
|
Пікірталасқа түсу. Бірін – бірі бағалау
|
диалог құрып, қорытынды жасайды
|
3
|
|
тек диалог құрайды
|
2
|
жұмысқа қатыспайды
|
1
|
Жинақтау
|
Тақырыптың меңгерілгендігін байқаймыз.
|
«Шешендік шеберлік дәрежесін байқау» психологиялық тест.
Сабақтар бойынша «Басбармақ» бағалауы
|
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды
|
Жағдаяттан шыға білу құзыреті
|
37-ден 50 балға дейін
|
3
|
|
16-дан 36 балға дейін
|
2
|
0-ден 15 балға дейін.
|
1
|
Бағалау
|
Атқарылған жұмыстың тиімділігі мен нақтылығын.
|
Атқарылған жұмысқа сипаттама беру арқылы
|
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.
|
Логикалық ойы, белсенділігі.
|
креативті
|
3
|
|
ойы жүйелі, тың ойы емес
|
2
|
жалпыға ортақ ой
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|