Шымкент қаласы №93 В. Терешкова атындағы жалпы орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Байжанова Айгуль Аскаровнаның
қысқа мерзімді жоспары
8-сынып
Мерзімі: 1
|
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелері
|
Сабақтың мақсаты: Сөйлем мүшелері туралы жалпы түсінікті қалыптастыра алу,сөйлем мүшелерін түрлеріне ажырата білуге дағдылану.
|
Күтілетін нәтиже: Сөйлем мүшелері туралы жалпы түсінік қалыптасады, сөйлем мүшелерін түрлеріне ажырата біледі.
|
Сабақтың әдісі: «Шаттық шеңбері», Топқа бөлу «1,2,3» ,«Сиқырлы сауал»,«Мені түсін» оқыта- үйрету ойыны,«Еркін жазу» әдісі,
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Ресурстар, көрнекі құралдар
|
2 мин
|
Кіріспе. Ұйымдастыру кезеңі:«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы ынтымақтастық орнатамын.
«1,2,3» сандары арқылы оқушыларды топқа бөлемін.
|
Оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады. Сандар арқылы үш топқа бөлінеді.
|
Сандар жазылған парақша
|
5 мин
|
«Сиқырлы сауал» әдісі арқылы өтілген тақырыпты еске түсіру, жадыдағы мәліметті жаңғырту жұмыстарын жүргізу.
|
Оқушылар топпен бірге конверт ішіндегі сұрақтарға жауап береді. Топ жетекшісі бағалайды.
|
Конверт,А4 парағы
|
15 мин
|
Негізгі бөлім.Мағынаны тану: «Мені түсін» оқыта-үйрету ойыны арқылы топта жаңа тақырыпты түсіну және талқылауға бағдар беру.
|
Тақырыпты топтық талқыға салады, ойланады. Өзгелерді тыңдай отырып өз білімін толықтырады, ізденеді. Постер дайындайды, оны қорғайды.
|
Қазақ тілі 8-сынып,
Дидактик-қ материалда, Плакат,
Маркер,
Стикер. Кеспе қағаздар.
|
10 мин
|
Оқулықтағы 46,47-жаттығуларды топтарға бөліп беремін.Топ жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін бағалау парақшаларын беремін.
|
Дара, күрделі сөздерді және тұрақты тіркестерді ажыратады.
|
Қазақ тілі 8-сынып, дәптер, қаламсап.
|
8 мин
|
Қорытынды. «Еркін жазу» әдісін қолдана отырып қорытындылаймын.
|
Тақырып бойынша нені түсінгенін және түсінбегенін жазады.
|
Парақшалар
|
3 мин
|
Бағалау. Топтар бір-бірлерінің жұмыстарын «Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды. Топ жетекшісі өзінің тобының мүшелерінің жұмысын бағалайды. Топтық жұмыстардың жиынтық бағасы қойылады.
|
2 мин
|
Рефлексия. Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Бүгінгі сабақ бойынша өз пікірлерін жазады.
|
Стикер
|
Шымкент қаласы №93 В. Терешкова атындағы жалпы орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Байжанова Айгуль Аскаровнаның
қысқа мерзімді жоспары
8-сынып
Мерзімі:2
|
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері.Бастауыш
|
Сабақ мақсаты: Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін танып, бастауыштың жасалу жолдары мен қолданылуын меңгеруіне ықпал ету, тапсырма орындау барысында қолдана алуға дағдылану.
|
Күтілетін нәтиже: Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін таниды, бастауыштың жасалу жолдары мен қолданылуын меңгереді,мәтіннен бастауышты тауып астын сыза алады.
|
Сабақтың әдісі: «Мен қандаймын?» ойыны(сергіту);Топқа бөлу «Мақал құрастыру»,«Фишбон» әдісі,«ЖИГСО» әдісі,«Кім көп жаза алады?» ойыны,«Аяқталмаған сөйлем».
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Ресурстар, көрнекі құралдар
|
2 мин
|
Кіріспе.Ұйымдастыру кезеңі. «Мен қандаймын?» ойыны(сергіту).
«Мақал құрастыру» арқылы топқа бөлемін.
|
Оқушылар бір-біріне допты лақтырып, «Болат батыл» деген сияқты сөздер айтады. Кеспе қиындыларындағы сөздерді байланыстырып үш топ құрайды, топ ережесін сақтайды.
|
Доп, кеспе қағаздары
|
7 мин
|
«Фишбон» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтаймын.
|
Топ оқушылары өтілген тақырып бойынша сұрақ қояды, жауап жазады,тұжырымдамасын айтады.
|
Плакат, маркер
|
10 мин
|
Негізгі бөлім.Мағынаны тану.
«ЖИГСО» әдісі арқылы жаңа сабақты түсінуге бағдар беру.
|
Ақпаратты өз бетінше ұғынады, топта талқылайды,басқа топқа барып өз түсінгендерімен бөліседі.
|
А4 парағы, маркер, стикер.
|
10 мин
|
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы 49,50- жаттығуларды топтарға бөліп беремін.
|
Бастауышты тауып,астын сызады.
Бастауышы бар сөйлемдер құрап жазады.
|
Оқулық, дәптер, қаламсап, қалам, өшіргіш.
|
10 мин
|
Қорытынды. «Сөйлем иесі» тақырыбында шағын ой жазғызу.
|
Бастауыш және оның қолданылуы туралы өз ойын ашық білдіреді.
|
А4 парағы, қаламсап
|
3 мин
|
Бағалау. Топтар бір-бірлерінің жұмыстарын «Басбармақ»,Табыс критериі, Өзін-өзі бағалау арқылы бағалайды.
|
2 мин
|
Рефлексия. Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем».
|
Мен бүгінгі сабақтан өзіме не алдым...
|
Стикер
|
Шымкент қаласы №93 В. Терешкова атындағы жалпы орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Байжанова Айгуль Аскаровнаның
қысқа мерзімді жоспары
8-сынып
Мерзімі: 3
|
Сабақтың тақырыбы: Баяндауыш
|
Сабақтың мақсаты: Баяндауыштың жасалуы мен қолданылуын тану, оны іс жүзінде қолдана алу, сұрақты дұрыс қоя білуге дағдылану.
|
Күтілетін нәтиже: Баяндауыштың жасалуы мен қолданылуын таниды, оны іс жүзінде қолдана алады, сұрақтарды дұрыс қоя білуге дағдыланады.
|
Сабақтың әдісі: «Мен сияқты жаса» жаттығуы (сергіту);Топқа бөлу «Таң,түс,кеш»,«Жадылық серуен»
әдісі, «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі, «Суретті кеспелер» әдісі.
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Ресурстар, көрнекі құралдар
|
3 мин
|
Кіріспе.Ұйымдастыру кезеңі.
«Мен сияқты жаса» жаттығуы (сергіту). Топқа бөлу «Таң,түс,кеш»
|
Оқушылар жасалған жаттығуды қайталайды. Үш топқа бөлінеді.
|
Бейне көрсетілім, кеспе қағаздары
|
7 мин
|
Өткен тақырыпты тексеру үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы «Жадылық серуенмен» үй жұмысын пысықтаймын.
|
Оқушылар тест тапсырмалары бойынша жұмыс жүргізеді.
|
АКТ, А4 парағы
|
15 мин
|
Негізгі бөлім.Мағынаны тану:
Жаңа тақырыпты оқып «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі арқылы түсінуге бағыт беремін.
|
Топ оқығандары бойынша бір-біріне сұрақ қояды және талқылайды, постер дайындайды.
|
Оқулық, плакат, маркер,стикер
|
10 мин
|
Оқулықпен жұмыс. Оқулық жаттығуларын орындауларына бағдар беремін.
|
54,55,56-жаттығуларды жұп құрай отырып орындайды.
|
Оқулық, дәптер, қаламсап, қалам.
|
5 мин
|
Қорытынды. «Суретті кеспелер» әдісін қолдана отырып сабақты қорытындылаймын.
|
Сурет бойынша мысалдар айтып, сөйлемдегі баяндауышты табады.
|
Суреттер.
|
3 мин
|
Бағалау. Топтар бір-бірлерінің жұмыстарын «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалайды.Бағалау парағы бойынша жиынтық бағалау қойылады.
|
2 мин
|
Рефлексия. Кері байланыс: «Сабақ бойынша ойыңды білдір»
|
Сабақта білгенін және білгісі келетінін стикерге жазып жабыстырады.
|
Стикер
|
Шымкент қаласы №93 В. Терешкова атындағы жалпы орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Байжанова Айгуль Аскаровнаның
қысқа мерзімді жоспары
8-сынып
Мерзімі: 4
|
Сабақтың тақырыбы: Тұрлаулы мүшелерден өткенді қайталау
|
Сабақтың мақсаты: Тұрлаулы мүшелер бойынша алған білімдерін пысықтай отырып, сын тұрғысынан ойлауға дағдылану.
|
Күтілетін нәтиже: Тұрлаулы мүшелер бойынша алған білімдерін пысықтай алады;
Сын тұрғысынан ойлауға дағдыланады;
|
Сабақтың әдісі: «Автопортрет» ойыны (сергіту); Топқа бөлу «Көк, қызыл, сары»;«Қарлы боран» әдісі;«Семантикалық карта» әдісі; «Кубизм» әдісі; «Ыстық орындық» әдісі; «Автордың орындығы» эссе жазу;
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Ресурстар, көрнекі құралдар
|
3 мин
|
Кіріспе.Ұйымдастыру кезеңі.
«Автопортрет» ойыны (сергіту). Топқа бөлу «Көк, қызыл, сары».
|
Оқушылар қағазды бастарына ыңғайлы етіп қойып өз портретін салып, «Бұл- мен» деп жазып көршісіне сыйға тартады.
|
А4 парағы, маркер, түстер салынған конверт
|
7 мин
|
Өтілген тақырыпты пысықтау үшін «Қарлы боран» әдісі арқылы үй тапсырмасын еске түсіріп, пысқтаймын.
|
Сұрақ жазылған парақтарды домалақтап,бір-біріне лақтырып, сұрақтарға жауап береді.
|
А4 парағы, қаламсап
|
10 мин
|
Негізгі бөлім.
«Семантикалық карта» әдісі арқылы сәйкестендіру жұмысын жасату.
|
Оқушылар сәйкестендіру жұмысын жүргізеді. АКТ
|
АКТ, А4 парағы, қаламсап, қалам.
|
15 мин
|
«Кубизм» және «Ыстық орындық» әдістері арқылы өтілген тақырыптарды толық пысықтап бекітемін.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз ойларын тұжырымды түрде жеткізеді.
|
Кубик, орындық
|
5 мин
|
Қорытынды. «Автордың орындығы» әдісі арқылы эссе жаздыра отырып, сабақты қорытындылаймын.
|
Өз жұмысын сыныптастарымен талқылап, пікір алмасады.
|
А4 парағы, қаламсап
|
3 мин
|
Бағалау. «Смайлик» арқылы бағалау. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалау және өзара бағалау;
|
2 мин
|
Рефлексия. Кері байланыс «Ұшақ ұшыру» әдісі.
|
«Досыма хат» арқылы сабақтан алған әсерін бөліседі.
|
А4 парағы, қаламсап
|
Достарыңызбен бөлісу: |