2. Алған білімдерін шешім қабылдауға пайдаланады, саралайды, талқылайды. (Көпшілігі)
3. Мысалдар келтіреді, өз пікірлерін айтады, алған білімдерінің құндылығын анықтайды.
(Талантты және дарынды оқушылар)
Керекті жабдықтар:
Презентация, интерактивті тақта, оқулық, жұмыс дәптері, ресурс, тест тапсырмалары, бағалау парағы, стикер, мұғалімге арналған нұсқаулық ІІІ деңгей.
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Визуалды оқыту, ой қозғау, сұрақ қою техникалары, топтық жұмыс, жеке жұмыс, белсенді оқу, «Сұрақтар шеңбері», «Мозаика» әдістері арқылы жаңа тақырыпты меңгерту, деңгейлік тапсырмалар, формативті бағалау түрлері
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері:
Уақыты
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе:
2 мин
Сыныппен амандасамын. Сыныпты 4 топқа бөлемін.
Сәлемдеседі. 4 топқа бөлініп отырады.
Дәптерлерін ашып, күннің жадын жазып алады.
Тұсаукесер:
3 мин
Мысалдар келтіре отырып сабақтың тақырыбын анықтатамын.
Берілген мысалдар туралы не айта аласыз?
Біздің сабағымызға қандай қатысы бар?
Ой қозғаймын.
Әр жауапты мадақтап, ынталандырып отырамын.
Жаңа тақырып: Сөз тұлғасы. Түбір мен қосымша.
Әрқайсысы әңгімелейді, сыни ойлайды, ойын тұжырым-дайды, мысалдарды тақырыппен байланыстырады.
Белсенді оқиды, топта түсінгендерін айтады. Әр топ негіз-гі түсініктерді талдап, түсіндіреді, оқу техникасын дамы-тады, алған білімін пысықтайды, өмірде қолданып үйре-неді. Топпен тапсырмаларды бірігіп орындайды, дарынды оқушылар жетекшілік етеді.
29 мин
Блум таксономиясы бойынша тапсырмаларды орындау. Әр оқушыға қол жетімді тапсырмалар беру.
Түсіну:«Мозаика» әдісімен тақырыпқа қатысты мысалдар
бергізу.
Қолдану: 43 – жаттығу бойынша тапсырманы орындату.
Талдау: берілген сөдерден жұрнақ жалғау арқылы туынды
сөздер жасаңдар. Сый, күз, тіл, сөз, ой.
Жинақтау: тест тапсырмасы бойынша білімдерін бекіту.
Бағалау: тақырып бойынша алған білімдерін формативті
бағалату.
Дарынды және талантты оқушылар білімін бекітеді, қалған оқушылар солардың көмегі арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.
Дарынды оқушылар кеңейтілген тапсырмаларды орындауда жетекші болады.
Қорытын -
ды бөлім:
1 мин 5 мин
Үйге тапсырма:
1. Тақырыпты оқу. Мысалдар келтіру.
2. 46, 51 – жаттығуды шартына байланысты орындау.
3. Тақырыпқа байланысты 5 сұрақтан тұратын тест
дайындау.
Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды, сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
Өздеріне формативті баға береді, бірін-бірі критерийлер арқылы бағалайды.
Сыныбы: 8 а
Күні: 9.12.2013 39 - сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Жай сөйлем түрлері. Жақты сөйлем.
Мақсаты:
Жай сөйлем түрлері және жақты сөйлемтуралы білім.
Күтілетін нәтижелер:
1 Жай сөйлем түрлері және жақты сөйлемтуралы біледі, мысал келтіреді, бөліседі. (Барлығы)
2. Алған білімдерін шешім қабылдауға пайдаланады, саралайды, талқылайды. (Көпшілігі)
3. Мысалдар келтіреді, өз пікірлерін айтады, алған білімдерінің құндылығын анықтайды.
(Талантты және дарынды оқушылар)
Керекті жабдықтар:
Презентация, интерактивті тақта, оқулық, жұмыс дәптері, ресурс, тест тапсырмалары, бағалау парағы, стикер, мұғалімге арналған нұсқаулық ІІІ деңгей.
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Визуалды оқыту, ой қозғау, сұрақ қою техникалары, топтық жұмыс, жеке жұмыс, белсенді оқу, «Сұрақтар шеңбері», «Ойлан-жұптас-бөліс» әдістері арқылы жаңа тақырыпты меңгерту, деңгейлік тапсырмалар, формативті бағалау түрлері
Әрқайсысы суреттерді әңгімелейді, сыни ойлайды, ойын тұжырымдайды, суреттерді тақырыппен байланыстырады.
Тақырыпты жұмыс дәптерлеріне жазады.
Сабақ мақсатын анықтайды:
Сабақ критерийлерін шығарады:
Жай сөйлем түрлері және жақты сөйлембілу
Жасалу жолдарын анықтау
Мысал келтіре алу
Қолдана алу
Негізгі бөлім:
1 мин
Тақырыпқа байланысты ресурстар таратып беремін.
Белсенді оқиды, топта түсінгендерін айтады. Әр топ негіз-гі түсініктерді талдап, түсіндіреді, оқу техникасын дамы-тады, алған білімін пысықтайды, өмірде қолданып үйре-неді. Топпен тапсырмаларды бірігіп орындайды, дарынды оқушылар жетекшілік етеді.
33 мин
Блум таксономиясы бойынша тапсырмаларды орындау. Әр оқушыға қол жетімді тапсырмалар беру.
Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды, сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
Өздеріне формативті баға береді, бірін-бірі критерийлер арқылы бағалайды.
Сыныбы: 9 а
Күні: 24.01.2014 55 - сабақ
Сабақтың тақырыбы:
М.Өтемісұлы «Арқаның қызыл изені-ай», «Баймағанбет сұлтанға айтқаны» өлеңдері.
Мақсаты:
М.Өтемісұлының «Арқаның қызыл изені-ай», «Баймағанбет сұлтанға айтқаны» өлеңдері туралы білім.
Күтілетін нәтижелер:
1. М.Өтемісұлының «Арқаның қызыл изені-ай», «Баймағанбет сұлтанға айтқаны» өлеңдері туралы біледі, мысал келтіре алады, білімдерімен бөліседі. (Барлығы)
2. Білімдерін шешім қабылдауға пайдаланады, саралайды, талқылайды. (Көпшілігі)
3. Мысалдар келтіреді, өз пікірін айтады, алған білімінің құндылығын анықтайды.
(Талантты және дарынды оқушылар)
Керекті жабдықтар:
Презентация, интерактивті тақта, оқулық, жұмыс дәптері, ресурс, тест тапсырмалары, бағалау парағы, стикер, мұғалімге арналған нұсқаулық ІІІ деңгей), интернет материалдары.
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Визуалды оқыту, ой қозғау, сұрақ қою техникалары, топтық жұмыс, жеке жұмыс, белсенді оқу, «Ойлан-жұптас-бөліс», «Сұрақтар шеңбері» әдістері арқылы жаңа тақырыпты меңгерту, деңгейлік тапсырмалар, стикердегі диалог, формативті бағалау түрлері.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері:
Уақыты
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе:
2 мин
Сыныппен амандасамын. Сыныпты 2 топқа бөлемін.
Сәлемдеседі. 2 топқа бөлініп отырады.
Тұсаукесер:
3 мин
Махамбет өмірінен мысал келтіру арқылы жаңа тақырыпты ашу.
Ой қозғаймын.
Әр жауапты мадақтап, ынталандырып отырамын.
Жаңа тақырып: М.Өтемісұлының «Арқаның қызыл
изені-ай», «Баймағанбет сұлтанға
айтқаны» өлеңдері
Әр оқушы сыни ойлайды, ойларын тұжырымдайды, мысалды тақырыппен байланыстырады.
Тақырыпты жұмыс дәптерлірене жазады.
Сабақ мақсатын анықтап, сабақтың критерийлерін шығарады:
М.Өтемісұлының «Арқаның қызыл изені-ай», «Баймағанбет сұлтанға айтқаны» өлеңдері туралы білу
Құндылығын, мазмұнын анықтау
Мысал келтіре алу
Қолдана алу
Негізгі бөлім:
34 мин
Блум таксономиясы бойынша тапсырмаларды орындау. Әр оқушыға қол жетімді тапсырмалар беру.
Білу: «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы М.Өтемісұлы-
Жинақтау: тест тапсырмасы бойынша білімдерін бекіту.
Бағалау: тақырып бойынша алған білімдерін формативті
бағалату.
Белсенді оқиды, топта түсінгендерін айтады. Әр топ негізгі түсініктерді талдап, түсіндіреді, оқу техникасын дамытады, алған білімін пысықтайды, өмірде қолданып үйренеді. Топпен тапсырмаларды бірігіп орындайды, дарынды оқушылар жетекшілік етеді.
Дарынды және талантты оқушылар білімін бекітеді, қалған оқушылар солардың көмегі арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.
Дарынды оқушылар кеңейтілген тапсырмаларды орындауда жетекші болады.
Қорытынды:
3 мин
1 мин
2 мин
Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды, сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын .
Үйге тапсырма: М.Өтемісұлының «Арқаның қызыл изені-