Сабақ жоспары
1.Пән аты: Қазақ тілі
2.Сыныбы: 5
3.Күні, айы, жылы:
4.Тоқсан: IV
5.Мұғалім: Бегеманова И.О.
Сабақтың тақырыбы: Сөзжасам туралы түсінік
Сабақтың мақсаты: оқушыларға сөзжасам туралы түсінік беру, сөздердің мағынасын түсініп, жасалу жолдарын нақтылы мысалдар арқылы түсіндіру, оқушыларды қосымшалар, тағы басқа тәсілдер арқылы арқылы сөздердің жасалу жолдарын ажырата алу дағдыларын арттыру.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
3.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
Жаңа сабаққа дайындық
Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
Сабақ мақсатын оқушылармен бірге анықтау.
Витаминдер арқылы топқа бөліну
Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Оқушылар жаңа тақырыппен танысып алады.
1-топ ережесін айтып, түсіндіреді;
2-топ мысал келтіреді
3 -топ сөзжасамды сызбалар арқылы түсіндіреді.
Оқушылар түсініктерін постерге түсіріп, тақтаға шығып қорғайды.
«Сөзжасам» дегеніміз – жаңа сөздердің жасалуы. Ойла дегенде ой деген сөзге – ла қосымшасы жалғану арқылы ойлау іс-әрекетін білдіретін жаңа сөз (ойла)жасалған. Мал деген сөзге -шы қосымшасы жалғану арқылы малды бағатын адам мәтіндегі жаңа мағыналы сөз (малшы) жасалған. Бес және атар деген екі сөздің бірігуінен жаңа мағыналы бесатар сөзі жасалған, ол – мылтықтың бір түрі.
Кәрі және жас деген сөздердің қосарлануы арқылы (кәрі-жас) бүкіл жұртшылық дегенді білдіретін жаңа мағыналы сөз жасалған.
Тілімізде қол деген сөз бар: бастапқы мағынасы – дене мүшесінің атауы, кейінгі мағынасы – әскер (қол).
Айғыр және жуа сөздерінің тіркесуінен (айғыр жуа) өсімдіктің атын білдіретін жаңа мағыналы сөз туған.
Жаңасөз тудырудың бірнеше тәсілі бар: жұрнақарқылы, екі сөзді біріктіру арқылы, екі сөзді қосарлау арқылы, екі сөзді тіркестіру арқылы жасалады.
Қазақ тіліндегі сөздер түбір сөздер және туынды сөздер болып бөлінеді. Жоғарыдағы келтірілген мысалдар – туынды сөздер. Ал түбір сөзге сөздің бастапқы мағынасы жатады: ой, мал, бес, ат, кәрі, жас, бала, айғыр, т.б.
Түсінік тексеру
І топ
155 -жаттығу
Мына сөздердің қайсысы түбір, қайсысы жаңа мағынаға ие болған туынды сөз екенін айтыңдар.
ІІ топ
156 - жаттығу
Мәтінді көшіріп жазып, әр түрлі тәсілмен жасалған туынды сөздердің астын сызыңдар.
ІІІ топ
157 - жаттығу
Мәтіндегі туынды сөздерді табыңдар. Олардың қалай жасалғанын айтыңдар.
Сабақты бекіту
Терме диктант жазу.
Екі жақ та қолға түскендердің қолдарын байлап, өз жағына қарай айдап әкетіп барады, әсіресе, иесіз қалған аттарды қуып жүргендер
көп – ақ. Енесей қашуға жөнелген бір топ аттарды қуа жөнеліп еді, мойнынан оқ тиіп,Енесейдің аты омақаса құлап, Енесей жерді сүзе құлады. Қосалқы атты жетелеп жүрген Бекентай ауыздығымен алысып қызып алған тың атты тоса берді.
Сабақты қорыту
Бағалау
Рефлексия: «Бас бармақ» әдісі арқылы сабаққа баға беру
2.Үй тапсырмасы:
1. Сөзжасам туралы түсінік
2.360,361 - жаттығу
Достарыңызбен бөлісу: |