Сабақтың тақырыбы sql. Сұраныстар



Дата17.09.2023
өлшемі441,78 Kb.
#181345
түріСабақ
Байланысты:
Ашық сабақ



Қысқа мерзімді жоспар



Пән: информатика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

90 ДБАММГ
Ақпараттық жүйелер

Күні: 28.04.2022

Мұғалімнің аты-жөні: Абдугаппаров Қуаныш.

Топ: 10 «Ә»

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

SQL. Сұраныстар







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.3.1 Конструкторды пайдаланып іріктеу сұрауын құру (SQL);
10.3.3.2 кестеден деректер таңдау
(SQL);

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Әртүрлі деректер түрлерін білу ДҚБЖ My SQL. Деректер қорында мәлметтер типін анықтау;
Оқушылардың басым бөлігі: Біркестелі деректер қорында сұраныс үлгілерін жасау
Кейбір оқушылар:
Күрделі сұраныстар жасау

Бағалау критерийлері

- Әртүрлі деректер түрлерін айта алады ДҚБЖ My SQL
- Өрістердің және тиісті деректер түрлерінің мысалдарын келтіреді;
- Біркестелі деректер қорын құруды үйренеді.
- Деректер қорына сұраныстар жасай алады.

Ойлау дағдыларының
деңгейі

Білу және түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар



Оқушылар: әртүрлі деректер түрлерін біледі.
Деректер қорында мәліметтер типін анықтай алады.
Біркестелі деректер қорын құруды біледі
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Query, Select, Delete, Update, Where
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Бұл өріс үшін, деректер түрін орнатуыңыз керек ... өйткені... My SQL ДҚБЖ дамыту үшін ыңғайлы ... себебі ...
... үшін сұрауды қолдану керек ...
Бұл сұрау жасалғаннан кейін ол орындалады ...

Құндылықтарды дарыту



Нәтижеге қол жеткізуде оқушыларға тақырып барысында тәртіпке, мәдениеттілікке, жауапкершілікке баулу

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі.

Тақырып бойынша алдыңғы білім



Реляциялық деректер қоры туралы түсінікті біледі.
Желілік және иерархиялық деректер қорын біледі.
Кестені құру командаларын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
2 мин

5 мин

2 мин

5 минут
Сабақ басы



Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу
Өткен сабақты қайталау: «Plickers» платформасы арқылы тестілеу


Дескриптор:
Білім алушы өткен сабақ тақырыбындағы анықтамаларды қайталап, еске түсіреді

Мәселе жағдайы: ой қозғау
SQL. Сұраныстар. Квест ойыны. Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақ тақырыбын анықтау.


Дескриптор:
Білім алушы сыни ойлау арқылы сабақ тақырыбын ашады

Сабақтың тақырыбын, мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылау.
Жаңа сабақты түсіндіру.
Демонстрациялық көрсетілім







QR карталар
Смартфон
Интерктив тақта

Интерактив тақта,



Joiteka.com
Компьютер
https://joyteka.com/100258202

Оқулық
Слайд




Сабақтың ортасы
10 мин

6 мин

5 мин


Жеке: Әрбір оқушыға термин сөздер беріледі. Берілген сөздерді оқулықтан тауып, атқаратын қызметін, жазылуын сипаттап беру қажет.
Тапсырма1

команда

қызметі

SELECT * FROM OKUSHI

Түгел оқушылар деректерін шығару

where id=1

1 номерлі оқушыны таңдау

where inf=5

Информатика пәнінен 5 алған оқушыларды шығару

order by name asc

Оқушыларды есімі бойына өсу ретімен сұрыптау

order by name desc

Оқушыларды есімі бойына кему ретімен сұрыптау

where inF=5 and alg=5

Екі пәннен де 5 алған оқушыны таңдау

UPDATE OKUSHI SET inF=3 WHERE id=2;
SELECT * FROM OKUSHI WHERE id=2

2 номердегі оқушының информатика бағасын 3-ке ауыстыру

delete FROM OKUSHI where surname='Сейтова';
select * FROM OKUSHI

Сейтова тегіндегі оқушыны кестеден өшіру

select * FROM OKUSHI where surname like 'Мер%'

Символдық жолдың үлгімен сәйкестігін орнатады. Мер жазуы бар кез келген жазбаларды шығарады

Бағалар деректер қоры



id

name

surname

inf

alg

1

Арай

Баймаханова

4

5

2

Жания

Сейтова

5

4

3

Асқар

Мергенбаев

5

5

4

Асем

Баймахнова

4

4

5

Арай

Нұржанова

4

5

Тапсырма аяқталған соң LUMIA сайтында интерктивті сәйкестендіру тапсырмасын орындау


Дискриптор:
Командаларды тиісті деректер үлгісімен сәйкестендіреді.
Жұптық бағалау. Жауаптар тақтада көрсетіледі. Оқушылар бір-бірінің жауаптарын тексереді, кемшіліктерді түзейді.
Дискриптор:
- сұраныс жасау командаларын меңгереді
Практикалық жұмыс. Жұптық жұмыс
Тапсырма2 : Оқушы біркестелі деректер қорын жасау үшін сұрау салу процесін үйренеді.
Жазбаларға сұраулар:

1. Үлгі бойынша Оқушы кестесін құру
2. Екі пәннен де 4 алған оқушыны шығарыңыз
3. Мергенбаев тегіндегі оқушыны өшіріңіз
4. Оқушыларды тегі бойынша өсу ретімен сұрыптаңыз
5. 5 номердегі оқушының информатика бағасын 5-ке ауыстырыңыз
6. Арай есімді оқушыларды шығарыңыз
Дискриптор:
- білім алушы бір кестелі дерекқорына сұраныс салу процесін үйренеді.


Қалыптастырушы бағалау:
Оқушылар тапсырманы орындайды. Оқытушыға аяқталған жұмыстарды көрсетеді.
Мұғалім ауызша кері байланыс береді

Жеке жұмыс:
Тапсырма. Деректер қоры. Ситуациялық сұрақтар

  • Кітапхана меңгерушісі: Кітапхана деректер қорынан Авторы

Абай Құананбаев оқулықтарын сұрыптау

  • Халыққа қызмет көрсету орталығы қызметкері: Шымкент қаласы тұрғындары деректер қорынан Асар мөлтекауданында тұратын 2001 ж туылған тұрғындарды сұрыптау

  • Мектеп әкімшісі: Мектеп деректер қорынан 11-сынып оқушыларын түлектер жазбасына ауыстыру


Дискриптор:

  • Әр түрлі салада кездесетін сұраныс жасау жағдайларына жауап береді.




Интернет

Кеспе қағаздар


Оқулық
Слайд

https://www.hellosmart.com/link/792991

Бағалауға қатысты ұғымдар жазылған парақшалар




Сабақтың соңы
6 мин

1 мин



Қорытындылау: Тест жұмысы. Quizlet платформасында кездейсоқ топтар құрылады және тест сұрақтарына жауап береді
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Үй тапсырмасы




Рефлексия.

Google jamboard



Компьютер сайт платформа

компьютер



CREATE TABLE OKUSHI (
id integer PRIMARY KEY,
name TEXT NOT NULL,
surname TEXT NOT NULL,
inF INTEGER,
alg INTEGER
);
INSERT into OKUSHI VALUES (1, 'Арай','Баймаханова',4,5);
INSERT into OKUSHI VALUES (2, 'Жания','Сейтова',5,4);
INSERT into OKUSHI VALUES (3, 'Асқар','Мергенбаев',5,5);
INSERT into OKUSHI VALUES (4, 'Асем','Баймаханова',3,4);
INSERT into OKUSHI VALUES (5, 'Арай','Нұржанова',4,5);
delete FROM OKUSHI where surname='Сейтова';
select * FROM OKUSHI
Кері байланыс

https://www.hellosmart.com/link/792991


https://jamboard.google.com/d/1RFqEfz-nBnQsIi3o4G9igNnA6IFwP3_FBqXm4iJc1Yo/edit?usp=sharing






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет