Ұзақ мерзімдік
жоспардағы тарау:
|
Физикалық география. 9.3 Биосфера
|
Күні:
|
Сынып: 9
|
Мектеп: 23 Ж.Қизатов атындағы мектеп-лицей
|
Сабақтың тақырыбы
|
Табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуы
|
Оқыту мақсаттары
|
9.3.4.1 Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулеріне салыстырмалы талдау жасайды
|
Сабақтың мақсаты
|
Қазақстандағы табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің айырмашылығын талдау
|
Бағалау критерийі
|
Қолдану
|
Қазақстанның ендік зоналылық пен биіктік зоналылықтың айырмашылығын анықтау
|
Талдау
|
Табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуын талдап, салыстыру
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуын ауызша және жазбаша талдайды.
Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминология:
географиялық қабық, тұтастық , ырғақтылық,
зоналылық, табиғат зонасы,ендік зоналылық
биіктік белдеулік.
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Қазақстанның ендік зоналылық пен биіктік зоналылықтың айырмашылығы
Географиялық табиғат зоналарына ... ... жатады
|
Қалыптастыратын құндылықтар
|
Өзіне құрмет басқаға құрмет
|
Сабақ барысында, мұғалім және оқушы бір-бірін тыңдайды және сыйлайды.
|
Академиялық шынайлылық
|
Сабақ барысында өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді.
|
Өмір бойы оқу
|
Оқушы тапсырманы орындау барысында өткен сабақтың білімін қолданады.
|
Ынтымақтастық
|
Жұптық/топтық жұмысты орындау барысында өзара байланысқа түсе отырып берілген сұрақтардың жауабын табады.
|
Пәнаралық байланыс
|
қазақ тілі - мәтінмен жұмыс
|
АКТ-құндылықтары
|
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар келесі түсініктерді білу қажет: «биосфера», «бейімделу», «биоценоз», «фотосинтез», «реликттер» және «географиялық қабық». Адам өміріндегі биосфераның рөлі және оның адам қызметіне әсері
|
№ 31 сабақ
|
Жоспарланған
уақыттар
|
Жоспарланатын шаралар
|
Ресурстар
|
сабақтың басы
|
Ұйымдастыру.Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
Психологиялық жағымды ахуал туғызу.
Бейне көрсетілім (Табиғат зоналары мен биіктік белдеулердыңқалыптасу заңдылықтары)
Түрткі сұрақ: Жер шарындағы табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасу заңдылықтары туралы не білеміз? (оқушылардың ойы тыңдалады).
Оқушылар сабақтың тақырыбын ашады.
|
слайдтар
|
сабақтың ортасы
|
Мәтінмен жұмыс «Ойлан,жұптас,пікірлес» әдісі.
(Оқушылар тақырыпты өздігінен оқып, түсінеді, керегін өзіне жазып алады, есінде сақтайды,жұппен талқылап пікірлеседі.)
«Қазақстанның табиғат зоналары» атты мәтінді оқып, мәтінге арналған тапсырмаларды орындаңыз.
Табиғат зонасы анықтамасымен танысып, «кілт сөздер» стратегиясы арқылы мағынасын түсіндіріңіз.
Берілген терминдердің анықтамасымен танысып, ендік зоналылық пен биіктік белдеулік арасындағы айырмашылықты түсіндіріңіз.
Қазақстанда қандай табиғат зоналары бар?
Қазақстанның табиғат зоналарының орналасуерекшеліктері қандай?
Дескриптор, оқушы
мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;
Тапсырма №2.
Табиғат зоналары картасымен жұмыс.
Оқушылар Қазақстан атласын қолданып анықтайды.
1)табиғат зоналарының картасына қарап, Қазақстан территориясына қандай табиғат зоналары тән екенін анықтайды.
2) Берілген кесте бойынша табиғат зоналарының ерекшеліктерін толтырады.
3) Қазақстанның табиғат зоналары картасын климаттық картасымен салыстырып, қорытынды жасайды.
4) Қазақстанның табиғат зоналарына ықпал жасайтын факторларды анықтайды.
5) Оқушылар физикалық картаны пайдаланып табиғат зонасын кескін картаға түсіреді.
Дескриптор, оқушы
Табиғат зоналарының ерекшеліктерін атайды;
Атлас , тақырыптық карталарды қолданып таралғантабиғатзоналардыанықтап, мысалдаркелтіреді.
Тапсырма №3.
Берілген суретті қолданып, Тянь-Шань тауының табиғат зоналарын
(биіктік белдеулік бойынша)анықтаңыз.
Дескриптор, оқушы
Тянь-Шань тауының табиғат зоналарын анықтайды;
Қорытынды: Ендік зоналылық пен биіктік белдеулік арасындағы табиғат зоналарының қалыптасуын айырмашылықтарын түсіндіріңіз.
|
мәтін
тақырыптық суреттер
тақырыптық карта «Географиялық белдеулер мен табиғат зоналары»
Қазақстанның табиғат зоналары картасы
|
сабақтың аяғы
|
Кері байланыс «БББ» әдісі
«Б»-білемін
«Б»-білдім
«Б»-білгім келеді?
Үйге тапсырма. Қазақстанның табиғат зоналары. Сілтеме бойынша дайындалу
|
слайдhttps://www.youtube.com/watch?v=g6EVtf43FvA
|
Қосымша ақпарат
|
Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
|
Қауіпсіздік ережелері және денсаулықты сақтау
|
Барлық оқушылар:
Қазақстанның табиғат зоналарын сипаттайды
Қабілеті жоғары оқушылар:
Қазақстанның табиғат зоналарының бір-бірінің айырмашылығын түсіндіре алады
|
Мәтінмен жасалған жұмысты бағалау
Тақырыптық карталарды қолдану арқылы толтырылған кестені бағалау
|
|
Ой толғау
Сабақ мақсаттары:
9.3.4.1 Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулеріне салыстырмалы талдау жасайды
Оқыту мақсаттары шынайы болды ма?
Оқушылар үшін Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулері түсінікті болды.
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жиынтық бағалау
Сабақтың қандай екі сәті сәтті өтті (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?
1:
2:
Сабақтың тиімділігін қандай екі жағдай жақстар еді (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?
1:
2:
|