Пән мұғалімі: Бегімбетова Ж.С.
Қазақ әдебиеті:
|
8 «А»-сынып
|
|
Күні ,уақыты
|
12.02.2015 жыл.
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тахауи Ахтанов «Күй аңызы»
|
|
Сілтемелер
|
Бағдарлама, Нұсқаулық 2012-10
Қазақ әдебиеті оқулығы Астана
Тұрсынов Г.Т. Қасымбек А.А. Нұрғазы А.Н.
|
|
Мақсаты:
|
«Күй аңызы» шығармасының мазмұнына сюжеттік талдау жасау арқылы мағынасын ашу.
|
|
Міндеттері:
|
1 «Күй аңызы» шығармасының мазмұнынмен жетік таныстыру
2.Әдіс-тәсілдерді пайдалану арқылы оқушыларды өз ойларын жүйрік айтуға үйрету;
3.Бірлесіп жұмыс жасауға, ұйымшыл болуға үйрету.
|
|
Күтілетін нәтиже:
|
1. «Күй аңызы» шығармасының мазмұнынмен жетік танысады
2. Әдіс- тәсілдерді пайдалану арқылы оқушыларды өз ойларын жүйрік айтуға үйренеді;
3. Бірлесіп жұмыс жасауға, ұйымшыл болуға үйренеді.
|
|
Тақырыпты ашуға байланысты әдіс-әсілдер.
|
Топтық жұмыс, жеке жұмыс әдісі. «Автор орындығы», ментальді карта, эссе.
|
|
Құрал-жабдықтары
|
Стикерлер, кесте, карта, постер, маркер, АКТ.
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Музыка, бейнелеу, география
|
|
Сабақтың түрі:
|
Жаңа материалды меңгерту.
|
|
|
Қызығушылықты ояту
|
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті 2 мин
|
Бағалау
|
Сыныпта психологиялық ахуал тудыру
Топқа бөлу
|
Бірдей заттар алмасу, Осы сәтті пайдаланып, тұрған оқушы орын тауып отырады.
Түрлі-түсті стикерлерді алып, түстер бойынша топқа бөлінеді. Өз топтпрына ат қояды.
|
Бас бармақ
|
Білім.
|
3 мин
|
|
Үйге берілген тапсырманы «Автор орындығы» әдісі арқылы сұраймын.
|
.Оқушылар орындап келген тапсырмаларын «Автор орындығында орындайды»
Әр топтан бір оқушыдан шығады.
|
Бас бармақ
|
Түсіну
|
Мағынаны тану. 5 мин
|
|
Оқушыларға жаңа сабаққа мақсат құрдыру.
«Топтпстыру»
Тапсырма
АКТ пайдаланып, «Нар идірген» күйін тыңдату.
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа мақсат қояды.
«Нар идірген» сөзін топтастырады.
1-топ Өз жұмыстарын оқиды. Қалған екі топ айтылмаған сөздерді толықтырады.
Топтар өз тобының атын қорғайды
Оқушылар күйді тыңдайды.
|
Көңілді смайликтер
|
Қолдану
|
15 мин
|
|
Постермен жұмыс
Күй мазмұны бойынша постер жасау.
|
Оқығандары мен тыңдағындары бойынша күйден алған әсерін постерге суреттеп түсіреді
Постерді іліп, қорғайды.
|
Бас бармақ
|
Талдау.
|
10 мин
|
|
Кестемен жұмыс
АКТ. Сөздікпен жұмыс
|
Таратылған кестеге күй мазмұны бойынша сюжеттік талдау жасайды.
Сюжеттің басталуы
|
Дамуы
|
Шиеле
нісуі
|
Шарық
тау шегі
|
шешімі
|
|
|
|
|
|
Жаңа сөздердің мағынасын ғаламтордан іздеп табу.
|
Бағдаршам
|
Жинақтау.
|
8 мин
|
|
Ой толғау
|
1-топ «Егер мен күйші болсам...»
2-топ Авторға хат
3-топ Кейіпкерге хат
Әр оқушы жұмыстарын конвертке салып, мұғалімге өткізеді.
1,2 хатты мұғалім алып оқып шығады.
|
|
Бағалау.__2_мин'>Бағалау.
|
2 мин
|
|
Қорытынды
Сұрақ-жауап,
|
1. Әңгіменің идеясы қандай?
2. Шығарма неліктен «Күй аңызы» деп аталған?
3. Күй өнерінің құдіреті дегенді қалай түсінесіңдер?
Балалар, сабақ басында мақсат қойған едік, сол мақсатқа жеттік пе? Қалай ойлайсыңдар
|
|
Үй тапсырмасы
|
Малдың өнерге елігетіні өмірде бар құбылыс па? Осы сұрақ төңірегінде ізденіп, дәлел табыңыздар.
|
|
Бағалау
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған әсерім.
Ең қызығы не болды?
Не қиын болды?
|
|