Сабақтың тақырыбы: Т.Әбдіковтің



Дата25.08.2017
өлшемі93,31 Kb.
#27445
түріСабақ
Қызылорда облысы,Шиелі ауданы

«№219 Ы.Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебі»

коммуналдық мемлекеттік мекемесінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Карабалаева Клара Абдыхалыковна

Сыныбы: 8 «В»

Пәні: қазақ әдебиеті

Пән мұғалімі: К.Қарабалаева


Сабақтың тақырыбы: Т.Әбдіковтің «Қонақтар» әңгімесіндегі ұлттық тәрбие

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға әңгіменің идеялық мазмұнын таныту, ата-ана мен бала арасындағы адамгершілік қарым-қатынас жайлы мағлұмат беру.
Күтілетін нәтижесі:
Білу: Баланың ата-ана алдындағы перзенттік парызының не екенін білетін болады (барлығы).

Түсіну: Қазақ халқының бойындағы адамгершілік, бауырмалдық қасиеттерді түсінетін болады (көпшілігі).

Қолдану: Кейіпкерлер бойындағы мінез-құлыққа, іс-әрекетіне талдау жасай алады (кейбіреуі).
Сабақтың түрі: білімді қорытындылау
Сабақтың типі: аралас сабақ
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

1. Топтық, жеке жұмыстар

2. Шығармашылық тапсырмалар

3. Деңгейлік тапсырмалар

4. Сұрақ-жауап, диалог әдісі
Құрал-жабдықтар, көрнекілік:

1. Шығармалар жинағы

2. Ақынның портреті

3.Ақынның өмір жолы туралы бейне көрініс (презентация)

4. 1 күндік жұмыс парағы, ішкі бақылаушы парағы

5. Интерактивті тақта

6. Ғаламтор материалдары

7. Плакат, маркерлер

Пән аралық байланыс:

1.География

2. Қазақ тілі

Негізгі әдебиет:

1.Шығармалар жинағы

2.Мақал-мәтелдер, құран сүрелері

Баспа көздері, Интернет ресурс:

(бейне көрініс)


Сабақтың барысы




Сабақтың кезеңі

Уақы ты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушынның іс-әрекеті

Ресурстар

Кіріспе


Білу, түсіну деңгей

3 минут


Сәлемдесу.

Топтық жұмысқа оқушыларды бейімдеу.

«Адасқан әріптерді» табу арқылы оқушыларды топтастыру.

Топ ережесін еске түсіру.



Оқушыларды топтық жұмысқа тарту.

Адасқан әріптер



2 минут


Оқушыларды сабақтың мақсатымен, тақырыбымен таныстыру.

Оқушылар жұмыс парағына күннің реті мен сабақтың тақырыбын жазып алады.

Жұмыс парағы

Тұсау кесер

5 минут


Оқушыларды топтық жұмысқа бағыттау.

Топтық ереже бойынша топ мүшелері өз жұмыстарын атқарады.


Бейне көрініс



Негізгі бөлім


Талдау, қолдану деңгей

15 минут


1-қадам. Топтық жұмыс. Әр топқа тапсырмалар беру арқылы бүгінгі сабақты талдау.

1-топ Шығарманың композициялық құрылысына талдау жасау.

2-топ Кейіпкерлерге мінездеме беру.

3-топ Венн диаграммасы

(Ерғабыл қарт пен Сапабек) кейіпкерлердің ұқсастығы мен айырмашылығына талдау.

4-топ Тілдік талдау

Оқушыларға берілген тапсырма бойынша білімдерін ортаға салу ұсынылады.
Формативті бағалау.

2 жұлдыз, 1 тілек (топ баяндамашыларын тыңдау).

Ішкі бақылаушыны тыңдау.


1-қадам бойынша оқушылар топтық жұмысты орындайды. 1-топ Шығарманың құрылысына талдау жасайды.
2-топ Әңгіменің кейіпкерлеріне мінездеме береді.

3-топ Ерғабыл қарт пен Сапабектің ұқсастығы мен айырмашылығын талдайды.

4-топ Әңгімеде кездесетін қазақ тілінің заңдылықтарын табады.


Плакат Тақта

10 минут




2-қадам Жеке жұмыс . Шығармашылық тапсырма

1-топ Ата-ана алдындағы парызды қалай өтеуге болады?

2-топ «Борыш» дегеніміз не?

3-топ Сапабекке хат

4-топ Сөзжұмбақ құрастыру. «Қонақтар».

Формативті бағалау (өзін-өзі, өзгені бағалау).

Деңгейі төмен оқушыларға таратпа материалдарын толтырту.


Оқушылар жеке жұмыс орындау арқылы өзін-өзі бағалайды.
Деңгейі төмен оқушылар инноворд толтырады.

Жұмыс парағы


Инноворд

Қоры тынды


Бағауу деңгей

8 минут


2 минут



3-қадам. Қорытынды.

Жоғары деңгей сұрақтары

1. Қазақта қонақтың қандай түрлері бар? 2.Сапабек қонақтың қандай түріне жатады?

Орта деңгей сұрақтары


1. Қарттың үміті кімде еді? 2.Ол үміті қалай үзілді?

Төмен деңгейдің сұрақтары


1. Әңгіме неліктен «Қонақтар» деп аталған?
2.Осы оқиғаға қандай мақал-мәтел лайық?

«Сабақтан алған әсерім» рефлексия- ауызша баяндалу ұсынылады.

Үйге тапсырма: «Ата-ана қадірі» тақырыбына эссе жазу.


Оқушылар деңгейлік сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар сабақты қорытындылау мақсатында алған әсерлерімен бөліседі, ұсыныс тастайды.

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады, түсінбеген тапсырманы сұрайды.


Жұмыс парағы

..............-сынып оқушысы....................................................................................................................

.................................................................... пәніне арналған 1-күндік жұмыс парағы

Сабақ тақырыбы:

Т.Әбдіковтің «Қонақтар» әңгімесіндегі ұлттық тәрбие

.

Сабақ мақсаттары:



Күтілетін нәтижесі:
Білу: Баланың ата-ана алдындағы перзенттік парызының не екенін білетін болады (барлығы).

Түсіну: Қазақ халқының бойындағы адамгершілік, бауырмалдық қасиеттерді түсінетін болады (көпшілігі).



Қолдану: Кейіпкерлерге мінездеме береді, іс-әрекетіне талдау жасай алады (кейбіреуі)..

Жұмысты орындау барысында талап етілетін ережелер:

1-шарт:...........................................................................................................................................................

2-шарт:...........................................................................................................................................................

3-шарт:...........................................................................................................................................................

1-қадам. Топтық жұмыс ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Бағалау. Формативті бағалау 2 жұлдыз, 1 тілек (топ баяндамашыларын тыңдау).

2-қадам Жеке жұмыс. Шығармашылық жұмыс.

Тақырыбы: ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Формативті бағалау (өзін-өзі, өзгені бағалау).

3-қадам. Қорытынды.

Жоғары деңгей сұрақтары:

1. Қазақта қонақтың қандай түрлері бар? ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

2.Сапабек қонақтың қандай түріне жатады? ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Орта деңгей сұрақтары:


1. Қарттың үміті кімде еді? ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ 2.Ол үміті қалай үзілді? ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Төмен деңгейдің сұрақтары:


1. Әңгіме неліктен «Қонақтар» деп аталған? ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
2.Осы оқиғаға қандай мақал-мәтел лайық?
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Сабақ рефлексиясы:

Ұнады:.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Қиын болды:......................................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Тілегім:.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

«№219 Ы.Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі



Ашық сабақ
Тақырыбы:
Т.Әбдіковтің «Қонақтар» әңгімесіндегі ұлттық тәрбие

Пәні: қазақ әдебиеті

Сыныбы: 8 «В»

Пән мұғалімі: К.Қарабалаева
Каталог: 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Сабақтардың барлық түрін өткізуде жоғары әдістемелік деңгейін қамтамасыз ету
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет