Сабақтың тақырыбы: Тірек қимыл жүйесі Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



бет1/2
Дата04.12.2023
өлшемі0,52 Mb.
#194949
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
боә 13апта



Бекітемін»
Биологияны оқыту әдістемесі пәнінің мұғалімі
_________Камиева Г.С.



Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:

Ажибаева Динара

Күні:

28.11.23

Сыныбы:

8 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тірек қимыл жүйесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Қаңқаның жеке бөліктерін, сүйектің құрамы мен қасиетін, тірек-қимыл жүйесінің маңызын, сүйектердің байланысуын, қозғалыс пен дене шынықтырудың денсаулық үшін маңызын терең түсіндіріп, алған білімдерін пысықтайды.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
10 мин.

Сабақтың ортасы


30мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:
a. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.


Сергіту сәті арқылы оқушылардың көңіл – күйі көтеріле отырып, сабаққа деген ынтасы мен талпынысы арта түседі.
b. Үй жұмысын қайталау. Жұмбақты шешу арқылы үй тапсырмаларын қайталайды.

c. Топқа бөлу
Оқушылар сүйектерді таңдау арқылы топқа бөлінеді.






a.Орнымыздан тұрайық,
Белімізді жазайық.
Жоғары төмен қарайық,
Оңға - солға түзу тұр.
Солға оңға түзу тұр,
Алға қарай бір адым,
Артқа қарай бір адым
Жоғары төмен қарайық,
Орнымызды табайық.


b. Өткен сабақтың тақырыбы тері болғандықтан, сол тақырып аясындағы жұмбақтар қойылады:


1. Өзінің жаны жоқ,
Жандыға жабысып күн көрер.
2. Газды да алмастырады,
Суды да бөледі.
Ыстық - суығында сезеді,
Күте білсең, аурудан да қорғайды.
3. Жас кезінде қара орман,
Жыл өткен сайын ағарған.
c. Таңдау барысында қайсысында қандай сан тұр, соған қарай жайғасады.



b. Өткен білімді тексеру бойынша:

Жалпы балл: 3

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Тері аурулары және гигиенасы

1. Жұмбақтарға дұрыс жауап береді және кішігірм анықта беріп өтеді.

2. Жұмбақтың жауабын табады.



2балл
1балл








Видеоролик.
Оқушылар видеороликті көру арқылы тақырыппен танысады.


Топтық жұмыс
Биологиялық диктант” әдісі
1- топ
1.Дене қаңқасына … … мен …. … жатады. (омыртқа жотасы, кеуде қуысы)
2. Остеондар-… жасушалары. (сүйек)
3. Адам қаңқасының сүйектері …,… және… болып жіктеледі. (қысқа, жалпақ, ұзын)
4. … … кезде адамның омыртқа жотасы қисайып, иығы бүкірейіп қалуы мүмкін.
(дұрыс отырмаған кезде)
2- топ
1. Кеуде қуысын … …, … мен … құрайды. (арқа омыртқалары, қабырғалар, төс)
2. Аяқтың еркін қозғалатын сүйектеріне … …, … …, … . және майда 26 сүйектен тұратын …, … және … … жатады. (ортан жілік, асықты жілік, шыбық сүйек, толарсақ, табан, бақай)
3. Қысқа сүйектерді …, …, … сүйектері құрайды. (омыртқа, білезік, алақан)
4. Ұзақ уақыт аяққа күш түскенде, тар және биік аяқ киім кигенде- …. пайда болады.
(жапақтабандылық)


Жұптық жұмыс
Сызықты тест” әдісі



Жеке жұмыс
Сынық тәрелке” әдісі арқылы осы берілген сәйкестендірулерді тәрелкені құрау арқылы толтырады.







Топтық жұмыс.
3- топ
1. Иық белдеуі … мен … тұрады.(екі жауырын, екі бұғана)
2. Омыртқа жотасы ….- тұрады.
3. Аяқ қаңқасы (жамбас белдеуі) омыртқа жотасының…. және екі …тұрады.
(сегізкөз бөлімі, жамбас сүйегі)
4. Қаңқаның сүйектену процесі дене өсуі тоқтағанда …-… жасқа қарай аяқталады. (22-25)




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет