Күні:
___.02.2016
|
Биология
|
9– сынып
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Түр. Түрдің критерийлері. Популяция.
№7зертханалық жұмыс.Әр түрге жататын өсімдіктердің морфологиялық ерекшеліктері.
|
Ақпарат көздері
|
Биология 9 - сынып.Мектеп 2013, Электронды оқулық, "bilimdiler"," ustaz/kz" сайттары , "Биология және табиғат" журналы
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушыларға түр және оның өлшемдері жайлы түсінік беру
|
Оқыту нәтижелері:
|
Тірі ағзаларды қандай өлшемдеріне байланысты түрге біріктіріп, жіктеуді және олардың айырмашылығын түсінеді
|
Іс әрекет түрлері:
|
Топтық жұмыс, Бір-бірін және өзін бағалау
|
Сабақтың кезеңдері:
|
Тапсырмалар
|
Оқушының іс - әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Сәлемдесу, отырғызу, оқушыларды түгендеу, сынып бөлмесінің және оқушылардың санитарлық-гигиеналық жағдайларына назар аудару,
|
Сәлемдеседі кезекші сыныпты түгендейді
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
Миға шабуыл
1 тапсырма «Терминдер кабинеті»
Терминдерге анықтама бер:
филогенез, өтпелі формалар,
палеонтология, онтогенез,идиоадаптация, ароморфоз, дегенерация,биогеографиялық аймақ, гомология, аналогия.
2 тапсырма «Сен білесің бе?»
Органикалық әлемнің эволюциялық дәлелдемелері тақырыбы бойынша суреттермен жұмыс
|
1 тапсырмаға жауап береді
1.Биогенетикалық заң
2.Филогенез
3.Өтпелі формалар
4.Палеонтология
5.Онтогенез
2 тапсырмаға жауап береді
Әлем картасынан биогеографиялық аймақтарды көрсетеді
Суреттерді талдайды
|
Миға шабуыл.
|
Түр.Түр критерийлері туралы бейнефильм көрсету.Бейнефильм бойынша сұрақтар: Жер бетіндегі барлық жануарлар бірдей ме?
Оларды қалай жіктейміз? Қандай ерекшеліктеріне назар аударамыз?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере оны талқылап, жан – жақты білімдерін ортаға салады, ортақ шешімге келеді, тақырыпты ашады
|
Топқа бөлу
|
Оқушыларды әр түрлі өсімдіктердің жапырақтарын таңдату арқылы топқа бөлу
|
1 топ -Қарағай
2 топ -Емен
3 топ -Үеңкі
|
Ой қозғау
|
Түр пайда болу үшін қандай өлшемдер керек?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере оны талқылап, жан – жақты білімдерін ортаға салады.
|