Қызылорда қаласы
С.Сейфуллин атындағы №4 IT мектеп лицей
Сыныбы 9
Мұғалімнің аты-жөні: Сарсенбаева С.Т
Сабақтың тақырыбы
Тригонаметриялық формулалар
Оқу мақсатттары
9.2.4.4 Келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану
9.2.4.3 бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану
Сабақтың мақсаты
Есептерді шығаруда келтіру формулаларын қолдану
Ойлау деңгейлері
Білу, Түсіну, қолдану
Бағалау критерийі
1.Тригонометриялық функциялардың таңбаларын анықтайды
2. Келтіру формуласын қорытып шығарады.
3.Тригонометриялық функциялардың кез-келген бұрыштағы мәндерін табады
Қандай бұрыштарды толықтауыш бұрыштар деп атайды?
Не себепті келтіру формуласы деп атаймыз?
Құндылықтарға баулу
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтасығы
Пәнаралық байланыс
Физика 9 сынып ІҮ тарау
§ 25 Механикалық тербеліс
Билогия
Алдыңғы бөлім
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
Тригонометриялық функциялар
Сабақ жоспары
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
10 мин
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу,сыныпты түгелдеу. Үй тапсырмасы интербелсенді тақтада шығарылу жолы мен жауаптары арқылы тексеріледі. Оқушылар орындарында отырып, үй жұмысының есептерін тақтадағы дұрыс жауаптармен қаншалықты сәйкес екендігін тексереді.
Өз-өздерін «Green pen» әдісі арқылы бағалайды.
Тригонометрия біздің өмірімізде
«Ой қозғау» әдісі арқылы тақырып мазмұнын ашуға жетекші сұрақтар қойылады:
Оқушылардың қолдарына бірлік шеңбер салынған карточка таратып беремін.
Функция аты
өзгереді
Өзгермейді
Оқушылар геогебра бағдарламасының көмегімен ,
, =ctgx функция графиктерін салыңыздар
-Әр функцияның ширектегі таңбалары қандай болды?
Алдымызда тұрған бірлік шеңберге жазып шығамыз.
,
, 8 сыныптың геометриясынан таныссыздар, не себепті бұл функциялар ауысты?
Олай болса,осы сұраққа жауап беру үшін интербелсенді тақтадан бейнеролик көрейік.
-Осы бейнероликтен көргендеріңіздей алдарыңызда тұрған карточканы толтырайық.
Кері байланыс сұрағын қоямын.
Қандай бұрыштарды толықтауыш бұрыштар деп атайды?
Не себепті келтіру формуласы деп атаймыз?
Мұғалім: Сонымен, Келтіру формуласын тригонометриялық функциялардың сүйір бұрышын есептегенде, тригонометриялық тепе-тең түрлендіруде пайдаланамыз.
Сабақтың тақырыбы айтылып, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.
жұптасып жұмыс жасайды бір-бірімен ойларын бөлісіп бірге есепті шығарады. Шығарып болған кейін 1-2-3 беру арқылы интербелсенді тақтада дайын жауаппен «Green pen» әдісі арқылы бағалайды.
Жеке жұмыс №660 Өрнектің мәнін тап:
sin2400=sin(2700-300)=-cos300=-
tg3000=tg(2700+300)=-
ctg(-2250)=-ctg(2700-45)=-1
sin(-1500)=-sin(1800-300)=-
tg(-2250)=-tg(1800+450)=-1
cos1200=cos(900+300)=-
Каhoot бағдарламасы арқылы оқушылармен кері байланыс жасау. Үйге тапсырма: №261
Ертеректегі тригонометриялық формулалар іздену
https://kahoot.it/
Саралау –сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау –сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
1.Үй тапсырмасын тексеру
кезінде уақытты үнемдеуге интербелсенді тақта пайдаланамын.
2. Тригонометрия физика, биология, табиғат, медицинамен байланыстарын көрсету арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту мақсатында және өтілетін тақырыппен байланыстыру
3.Бірлік шеңбері бар карточкада оқушылар алып жатқан білімдерін түртіп алып отырады.
4. Геогебра бағдарламасын пайдалану оқушылардың АҚТ –мен графиктермен жұмыс жасауды визуалды көру арқылы өткен білімдерін жаңғырту.
4.
bilim.land бағдарламасындағы бейнеролик арқылы жаңа тақырыппен таныстырылады және өздерінің іздеген сұрақтарына жауап іздейді.
5.Ойлан,жұптас, бөліс әдісімен оқулықтағы
№ 649 есеп беріледі ол қабілеті төмен оқушыларға көмек көрсетеді және қабілеті жоғары оқушылар үшін өзінің білімдерін жетілдіреді
6 Жеке жұмыс оқулықтағы №650 есепті беру арқылы оқушылар өздерінің қаншалықты меңгергенін біледі.
7. Каhoot бағдарламасын алу себебім уақыт үнемдеу және бүгінгі алған білімдеріне кері байланыс жүргізу.
8 Үйге тапсырма: №651
Оқушыны ізденуге ,шығармашылыққа итермелеу мақсатында Ертедегі тригонометриялық формулалар.
Үй тапсырмасын өз-өздерін «Green pen» әдісі арқылы бағалайды.
Кері байланыс сұрақтары арқылы бағалаймын бір-бірлерін «Green pen» әдісі арқылы бағалайды.
Дискрептор арқылы бағалау
Кері байланысқа каhoot бағдарламасын пайдаланамын
Парталарда отыру ережесін сақтау.
Қауіпсіздік ережесін сақтау
Қызылорда қаласы
С.Сейфуллин атындағы №4 IT мектеп-лицей
Сарсенбаева Салтанат Туребаевна