САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пән аты: Информатика Сыныбы: 10
Сабақтың тақырыбы: Web-беттер және сайттар. HTML – редакторы, визуалды редактордың
негізгі мүмкіндіктері және сыртқы түрі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Ғаламтор, HTML тілі, сайт бетінің құрылымы, HTML тілінің визуалды
редакторы Share point Designer программасының терезе құрылымы туралы
түсінік беру
Дамытушылығы: жаңа тақырыпты оқыта отырып, ойлау қабілеттерін дамыту
Тәрбиелігі: Шығармашылық қабілеттерін, пәнге деген қызығушылығын
арттыру.Жинақылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу
Жаңа технология: ақпараттық технология
Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгерту сабағы
Оқыту әдістері: Көрнекі, практикалық, түсіндіру, сұрақ-жауап, тәжірибелік әдіс
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, оқулық, жұмыс дәптері,тұсаукесер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үйге берілген тапсырманы тексеру. Ой қозғау
Flash-те дыбысты біріктірудің неше үлгісі бар?
Дыбысты модификациялау үшін қандай эффектілерді қолдана аламыз?
Фильмді жүктеудің неше режимі бар?
Экспорттауда жүретін форматтарды атаңыз.
ІІІ. Жаңа сабақ
Компьютер немесе басқа да электронды құрылғыларда оқылатын мәтіндер гипермәтін деп аталады.Гипермәтін терминін алғаш рет америкалық әлеуметтанушы, философ Тед Нельсон 1963 жылы айналымға енгізді. HTML тілінің бастапқы мәтінді белгілейтін бұйрықтары тег деп аталады. Тег символдар тізбегінен тұрады. Барлық тег «кіші» (<) символдарына басталады да, «үлкен» (>) символымен аяқталады. Осындай қос символ тізбегі бұрыштық жақшалар деп аталады. Web-сайт дегеніміз – дизайндары қайталанған web-парақтардың навигациялық, физикалық және мағыналық жағынан дабір серверде біріккен жиынтығы. Web-парақ 2 логикалық бөлікке бөлінеді: тақырыбы және мазмұны. Web-парақтың HEAD> контейнерінде бектіледі.Беттің атауы контейнерінде орналасады және браузердің жоғары бөлігінде бейнеленеді. Ал беттің мазмұны BODY > контейнерінде жазылады. HTML тілінде web-парақ немесе сайт құру үшін кәдімгі блокнот қосымшасын қолдануға болады. Кодты блокнотқа жазамыз да, сақталу орнын көрсетіп, Файл→Сақтау Файл атау дегенге name*.html, ал файл типтері дегенге Барлық файлдар таңдаймыз да, Сақтау батырмасын басамыз. Сосын броузермен ашып, жұмыс нәтижесін қараймыз.
Web-парақ немесе web-сайтты тек HTML тілінің арнайы редакторы визуалды редакторлар арқылы да құруға болады. Share point Designer web-редактор ретінде мына жағдайларда қолданылады:
Қарапайым HTML беттерін құру үшін;
Белсенді серверлік ASPX-беттерін жауа үшін;
Share point қызметі негізінде web-қосымшаларын жасау үшін;
web-сайтты басқару үшін.
Программаны іске қосу үшін Пуск→Барлық программалар→Microsoft Office→ Microsoft Office Share point Designer әрекетін орындаймыз. Office Share point Designer интерфейсі өте қарапайым және түсінікті.
1.Конструктор режимін таңдаймыз
2.Пернетақтадан қандай да бір мәтінді енгіземіз.
3.Құрал-саймандар панелінен 2 тақырыпша стилін таңдаймыз.
4. Web-парақтың код терезесіне мән беретін болсақ енгізілген мәтін <һ2> тегімен таңбаланған.
Элементтер қосу
Share point Designer-де элементтердің үш типі қарастылыған:
кәдімгі HTML тегтері;
ASP.NET басқаруының серверлік элементтері;
Share point Designer қызметі басқаруының серверлік элементтері
Бетті алдын-ала қарау және сақтау. Құрал-саймандар панеліндегі Сақтау батырмасы арқылы web-парақты тез сақтауға болады.
Ү.Бекіту. Компьютерде тәжірибелік жұмыс
№1 тапсырма.
1. Блокнот қосымшасын ашамыз
2. Төмендегі кодты тереміз.
< HTML>
< TITLE >Менің алғашқы парағым.
Құрметті достар, алғашқы web-парағыма қош келдіңіздер!
BODY >
3. Құжатты сақтаймыз.
4. Броузерден қараймыз.
№2 тапсырма.
1. Алдыңғы парақтағы «Құрметті достар, алғашқы web-парағыма қош келдіңіздер!» сөйлемінің астына бір шумақ өлең қосайық. Ол үшін сөзді немесе сөйлемді жаңа жолдан бастаймыз. Жолды бөлу үшін
тегін қолданса болады.
Блокнотта:
< HTML>
< TITLE >Менің алғашқы парағым.
<І>
ALIGN=“CENTER”> Құрметті достар, алғашқы web-парағыма қош келдіңіздер!
Ұстаз болу – жүректің батылдығы,
Ұстаз болу – сезімнің ақындығы.
Ұстаз болу – мінездің күн шуағы,
Азбайтұғын адамның ақылдығы.
BODY >
2. Броузерден нәтижені көреміз.
Ү. Сабақты қорытындылау. Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі I
Шынашақ – ойлау үрдісі: мен бүгін қандай білім алдым? Нені үйрендім?
Атыжоқ саусақ – мақсатқа жету: бүгін мен не істедім, неге қолымды жеткіздім?
Орташа саусақ – рухани жағдай: мен қандай көңіл-күйде болдым?
Сұқ саусақ – көмек, қызмет: мен бүгін кімге көмектесе алдым, кімді қуанттым?
Үлкен саусақ – сергектік, дене жағдайы: бүгін менің жағдайым қандай болды? Денсаулығымды сақтауға не істедім? Көңіл-күйімді қалай жақсарттым?
Жаңа материалды пысықтау, оқушылардың меңгерген білімдерін талдау.
ҮІ. Үйге тапсырма. Мазмұндау. Тест жұмысы
Блокнот редакторында тегтер арқылы web-параққа өлең шумақтарын кірістіріп келу.
Мәтіннің түсін өзгертіп, экранның ортасына орналастырып, астына сызық, кесте элементтерін қосу.
ҮІІ. Бағалау. Сабақтың барысында оқушылардың белсенділігіне, тапсырма нәтижелеріне қарай бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |