Сабақтың тақырыбы: Зат есім Мектеп:№181 жббм күні



Дата02.05.2020
өлшемі280,12 Kb.
#65561
түріСабақ
Байланысты:
зат есим кмж


Пән:Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Зат есім

Мектеп:№181 ЖББМ

Күні:21.02.2020 ж

Мұғалімнің есімі:Кенжебек Аружан


СЫНЫП: 2 «К»

Қатысқандар саны:14

Қатыспағандар:0

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

2.1.4.1 - тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау

2.2.3.1 - мәтін мазмұнынанықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

2.3.5.1 – жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен түзету

2.4.2.3* - сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырата алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыра алады.

Кейбір оқушылар:

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрай алады.

Бағалау критерийілері

1. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрай алады.

2. Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыра алады.

3. Сұрақтарға жауап бере алады.

4. Жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді түзете алады



4. Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырата алады.

Құндылықтарды дарыту

Сабақ барысында өзгелер көзқарасына құрмет және өзгелерге міндеті тарапынан жауапкершілік сезімі.

АКТ қолдану дағдылары

(бейне, презентация, график, кесте, қосу динамикасы);

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты терминология:Зат есім


Пәнаралық байланыс

Орыс тілі,ағылшын

Алдыңғы меңгерілген білім

Зат есім ( «Алтын балық» әдісі арқылы ереже сұрау)

Жоспарланған

уақыт

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Қызығушылықты ояту

1 минут ішінде сыныпта бар заттардың атын айтуды ұсынамын. Уақыт өткен соң әр бір оқушы жазған сөздерін оқиды.

Осыдан кейін жазған сөздерінің қандай сұраққа жауап беретіндігін сұраймын. Осылайша жаңа сабақ тақырыбы болжанады.


Ақ қағаз, маркерлер.



Сабақтың ортасы

Сергіту сәті

2 минут


Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Зат есім дегеніміз – заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз. Зат есімдерге кім? не? нелер? кімдер? деген сұрақтар қойылады.

Мысалы: адам, көгершін; жазушылар, құлындар.

Бас әріппен басталып жазылатын зат есімдерге адам аттары, жер - су аттары, таудың аттары, жануарлардың ерекшелеп қойылған аттары жатады.

-Олай болса балалар, біз қазір зат есімді басқа пәндерменде байланыстырып көрейік?

-Жарайма?

-Ияяя ,апай

-Мысалы:орыс тілі.ағылшын......Барлығымыз назарымыз тақтада.




Кім ? Не?

-Ал,балалар, сендер білесіңдер қазақ тілінде зат есім кім? не? Деген сұраққа жауап берді.

Ал орыс тілінде дәл сондай что? (не?) кто? (кім?)

Бірақта балалар орыс тілінде кто? деген сұрақ жан-жануарларғада қойылады.Ал что? Деген сұрақ өздерің білетіндей айналамыздағы барлық заттар не? деген сұраққа жауап береді.

-Ағылшын тілінде зат есімді білесіңдер ме?

-Ияяяяя....

-Олай болса,бәріміз бірге қайталайық?

-Ағылшын тілінде зат есім «Noun» деп аталады.Яғни кім? не? деген сұраққа жауап береді.

Computer (компьютер),book (кітап)



-Ал,балалар мамандық бойынша айтайыққ?



Оқулықпен жұмыс

Мәтіннің тақырыбына қарап, оның мазмұнын болжа. Сонан соң мәтінді түсініп оқы.

-Наурызкөже деген не,ата?

-Наурызкөже деген-жеті түрлі дәм жасаған өте дәмді көже.

-Ата,наурызкөжені ішеміз?-деді Нартай.

-Наурызкөже ішкен соң көне жыл бітіп,жаңа жыцл басталады.Наурызкөже ішкен адам бір жасқа үлкейеді,-деді атасы.




  • Мәтін мазмұны бойынша бір – біріңе сұрақ қой.

  • Мәтіннен кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді тап.

  • -Бүгінгі қандай күн?

  • -Жұма,ақпанның жиырма бірі......

  • -Жарайсыңдар,балалар,ендеше жазайық

Сөздік диктант:алма,қызанақ,Айжан,Арман......

Дәптермен жұмыс.

26- жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз.

Наурыз құтты болса екен,

Жерге ырыс толса екен.



Құл-Керім Елемес

Сергіту сәті:

Сағаттың тіліндей
Иіліп оңға бір,
Сағаттың тіліндей
Иіліп солға бір,
Оң аяқ, сол аяқ
Жаттығу оңай-ақ.

Жұптық жұмыс

Тест тапсырмалары



«Зат есімдер тізбегі»

-Ал,балалар сендер бұл жерде зат есімдер тізбегі арқылы сызу арқылы зат есімдерді табасыңдар?

Барлықтарыңа сәттілік!!!!


  • Мұхтар Шаханов «12-3» көктемге арналған мындай өлеңі бар.......

  • Көктем деген - табиғаттың таңғажайып ерлiгi.

  • Ол ерлiктiң даңқын ешкiм қаға алмайды шeткepi,

  • Ал жастық шақ - адамзаттың көктемi.

  • Мiне, осы көктем нәрлi болмаса,

  • Әр тiршiлiк өз қopeгiн қажетiнше алмаса,

  • Айрылмай ма бар мағына-көрiктен?

  • Онда шырын үмiтiңнен қараңды үз.

  • Көктемде гүлдемесе алмалар мен өрiктер,

  • Қалған анау тоғыз айда

  • Қандай жемiс күте аламыз одан бiз?

  • Қанша налып, жегенiңмен пұшайман,

  • Бұған қарсы табу қиын күш, айла.

  • Қараңызшы, тоғыз айдың тағдыры

Айтылым


тыңдалым

«Гүлдер»


арқылы бағалау

Жазылым

Жарайсыңдар балалар!

айтылым


сергіту сәті

Жазылым


«Гүлдер»

арқылы бағалау

«Өзара бағалау»


Аяқталуы

5 минут


«Пойыз»

(ҚР президентіне баратын хаттар жинағы)

-Балалар,қазір сендер мына пойыз яғни вагондарға өз армандарынды жазасыңдар?Келістікпе?

-Ияяяя ,апайй......

-Пойыз жүріп бара жатырр,балалар,тезіреекк.........

-Жарайсыңдар,балалар!!!






«Пойыз» кері байланыс

Үйге тапсырма: 2 – жаттығу 49 бет


Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?



«Пойыз»

(Елбасыңа баратын хаттар жинағы)

Оқушылар өздерінің армандарын жазады.



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды



жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет