Қалимбетова Сәуле Хидайқызы,
№32 Қ.Аманжолов атындағы
жалпы орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі.
ОҚО, Сарыағаш ауданы
Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жіктелуі
-
1
|
Сабақтың
мақсаты
|
1.Зат есімнің жіктелуі жайлы білімді меңгеруге,сөздерді жіктеуге,
өзіндік, топтық жұмыста өз білімдерін ортаға салуға бағыттау
|
2. Ойлау, есте сақтау, өз ойын жеткізе білу, байланыстыра сөйлеу қабілеттерін, тіл байлығын, сауатты , көркем жазуын дамыту.
|
3. Отанды сүюге, туған жерін құрметтеуге тәрбиелеу.
|
2
4
|
Күтілетін нәтиже: Тақырыпты түсінеді, сөздерді жіктейді, өзіндік іс-әрекеттері артады, топта өз үлесін қосады.
Табыс критериі: Зат есімді жіктеуді білді, топтық жұмыста өз үлесін қосты
|
5
|
7 модульдің кіріктірілуі::
СТО,АКТ,Д/Т бал.оқыту, Жас ер.сәй, оқыту, Бағалау, Көшбасшылық, О/О жаңа әд.
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уа-
қыт
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
Әдіс –
тәсілдер
|
Дерек
көздер
|
1.Ұйым дастыру
Психологиялық дайын
дық
Іздену жұмысы
Үй тапсырмасы
Өткен сабақты
пысықтау
Бекіту
Жаңа сабақ тақыры
бын ашу
|
15
мин
|
-сәлемдесемін,
түсті асықтар арқылы топқа бөлемін, дорбадан әр оқушы бір асық алуларын айтамын
Топтық ереже құру-
ға бағыттаймын
Әр топ өз өкілеттік-
терін сайлап болған соң, «Бағалаушыға»
топ түшелерін баға-
лап отыруын ескерт
тім
2015 жылдағы маңызды мереке-
лер жайлы не білесіңдер?
Үйге қандай тапсырма берілді?
Үйге берілген жат- тығуды оқытамын, бағалаймын
Әр топқа «Той бастар» қалтасынан
затты таңдап алуға ұсынамын
Әр топ таңдап алған
өздеріне тәуелді ет-кен заттарын сеп-теуге, жіктеуге тапсырма беремін, уақыт белгілеймін
Қорғауға уақыт беремін.
ЖИГСО әдісі арқылы постерді бағалауын бақылаймын
Концептуалдық кестені тақтаға іле-
мін, оны толтыруға тапсырма беремін
«Бағалау кестесіне»
стикермен топқа баға қоямын
Математикалық сұрақтар беремін:
1.х+185=300
2.30сағ=? тәу ? сағ
3.150 х 2 – 45= ?
|
-сәлемдеседі -топқа бөлінеді
Ақ асықтар
«Зеректер» тобы
Қызыл асықтар «Білімділер» тобы
Жасыл асықтар «Өнерлілер» тобы
Сары асықтар «Әдептілер» тобы Әр топ өздері ойласып бір ережеден айтады, сынып бойынша топ ережесін құрады, бағынуға келіседі
«Бағалаушы» бағалайды
Ұлы Жеңіске 70 жыл, Қазақ хандығына 550жыл, Ата Заңымызға 20 жылды
ғы жайлы қысқаша айтады, әкелген мәліметтерді тапсырады
1.Зат есімнің септіктері
2. 103 -жаттығуды дәптер-
ден оқиды, зат есімдердің қай септікте тұрғанын айтады, жалғауын табады,
бір-бірінің қатесін түзетеді.
Әр топ «Той бастар» қалта-
сынан бір затты таңдап алады:
Қамшы, торсық, түйе, асық
«Зеректер» тобы қамшы сөзін,
«Білімділер» тобы түйе сөзін
«Өнерлілер» тобы асық сөзін
«Әдептілер» тобы торсық сөзін
септейді, жалғауын қызыл түспен белгілейді.
Әр топтан бір оқушы
шығып қорғайды топтар бір-бірінің қателерін түзетеді.
Әр топ постердегі өнімде-
рін ЖИГСО әдісі арқылы айналдырып баға қояды.
Кестеге зат есімнің септік-
терінің сұрағын, жалғауын тауып, орнына қояды
Бағалаушы өз тобының мүшелерін бағалайды
Ауызша есеп орындайды , білім есігін ашады, тақырыпты табады
|
Өзіндік жұмыс
Топтық жұмыс
Жарна-
малау
ЖИГСО
Кестелік жұмыс
«Миға
шабуы»
|
Түсті асық
тар
Топ аты жазыл-ған бүкте
мелер
ереже жазыл-
ған флип
чат
Баға-
лау парағы
Сурет-тер,
газет-
тер
дәптер
Баға-
лау парағы
«той бастар»қалта
сы
Постер
маркер
стикер
Кесте,
қима қағазда
сұрақ-
тар мен жалғау
лар
Баға-
лау парағы.
сурет
Мектеп
есігі
|
2. Негізгі бөлім
Оқулық-пен жұмыс
Тақтамен, дәптер
мен
жұмыс
|
25
мин
|
Сабақ тақырыбын,
мақсатын айтамын, жаңа тақырыпты өздері меңгеруге бағыт беремін
Оқушыны тыңдай-мын
Оқулықтан
оқытамын
Дәптерге жұмыс жасатамын,тексере-
мін
Ережені оқытамын
өздері түсініп алуға бағыттаймын
Жаттығуды дұрыс орындағанын оқытып, тексертемін, бағалаймын
Сөздерді маркермен сәйкестендіруге
тапсырма беремін
Оқушыларды жұптастырамын,
кластерлік
тапсырма беремін
|
Мамандардықтармен танысу рөлдік ойын арқылы жаңа тақырыпты өздері түсіндіреді:ұшқыш, ақын, ұстаз, әнші
1-жақ Мен ұстаз-бын
Біз ұстаз – быз
2-жақ Сен ақын –сың
Сендер ақын- сыңдар
Сіз ұшқыш – сыз
Сіздер ұшқыш- сыздар
3-жақ Ол әнші
Олар әншілер
3-ші жақта жіктік жалғау жоқ
104-жаттығу
Ауызша орындайды: қарамен жазылған сөздердің түбірі мен жалғауын ажыратады, қай сөз табы екенін айтады
Дәптерге 105-жат
тығуды жазбаша орындайды, сөй-
лем мүшесіне талдап, баяндауыш қай сөз табы болып тұрғанын әр топтан бір оқушы айтады.
Ережені оқиды,
түсінеді, топта талқылайды,сыныпқа түсіндіреді,дәлелдейді
Дәптерге 106-жатты
ғуды орындайды, сөйлем мүшесіне талдап, баяндауыш қай сөз табы болып тұғанын белгілейді.
Тақтада 107- жаттығуды әр топтан бір оқушы
шығып, зат есімдерді тиісті жалғауларымен маркер арқылы сәйкестендіреді.
Жұптық жұмыс жүреді108-жаттығуды орындайды,бір жұп келесі жұптың қатесін түзетеді
|
Рөлдік ойын
Бірлес-
кен
оқу
өзіндік жұмыс
Топтық жұмыс
Жеке жұмыс
сәкестендіру
Жұптық
жұмыс
|
Маман-
дық аты
жазыл-
ған бас
киім
оқулық
дәптер
Ереже жазыл-
ған
флип-
чат
дәптер
107-жатты
ғу
жазыл
ған флип-
чат.
кластер
маркер
|
3.Қоры
тынды
Сабақты бекіту
Үйге тапсырма
Бағалау
Рефлек
сия
|
15
мин
|
Сабақты «Балық ұстау» әдісімен бекітемін
Тыңдаймын, топтық бағалауға бағыт беремін, өзім
«Бағалау кестесіне»
түсті стикермен баға қоямын, орын
беремін
Қызыл стикер «5»
Көк стикер «4»
Сары стикер «3»
109-жаттығу жене
Келесі сабаққа іздену жұмысын
беремін
Жұрналға,күнделік-
ке қалыптастырушы
бағадан жиынтық баға шығарып
қоямын
Бүгінгі сабақ ұнады
ма? Қай сәті? Қай сәті тиімді болды?
Қай сәті қиын болды?
|
Әр топтан бір оқушы шығып балық аулайды, балыққа жазылған мамандық атын тобымен бірге жіктейді,бір оқушы шығып айтады
«Зеректер» тобы:
теңізші сөзін
Мен теңізшімін
Сен теңізшісің
Сіз теңізшісіз
Ол теңізші
«Білімділер» тобы: қорықшы сөзін
Мен қорықшымын
Сен қорықшысың
Сіз қорықшысыз
Ол қорықшы
«Әдептілер» тобы. балықшы сөзін
Мен балықшымын
Сен балықшысың
Сіз балықшысыз
Ол балықшы
«Өнерлілер» тобы: сатушы сөзін
Мен сатушымын
Сен сатушысың
Сіз сатушысыз
Ол сатушы
Күнделікке жазады
«Бағалаушы» бағасын айтады, не үшін қойғанын дәлелдейді
Пікірін ашық айтады
|
«Балық
ұстау»
ауызша жұмыс
Оқушы үні
|
Балық суреті,
қармақ
Күнде-
лік
бағалау
парағы
жұрнал
кері байла
ныс
парағы
|
Рефлексия: Сабақ сәлемдесумен басталды. Дорбадан түскен асықтарды алу арқылы, бүктемелерге «Зеректер» тобы, «Білімділер» тобы, «Өнерлілер» тобы, «Әдептілер» тобы деп жазылған орындарына отырды. Сергіту сәті ұлттық қүйімізге,ұлттық оюларымыз қолдарымен бейнелеу арқылы өтілді. 2015 жылдағы маңызды мерекелер жайлы ізденіп келген оқушылар әкелген мәліметтерін көшбасшыға тапсырды.Үйге берілген жаттығуды дәптерден оқыды, септіктерді атады. Сабақты «Той бастар» қалтасынан алынған затты постерге септеумен пысықтады. ЖИГСО әдісі арқылы қателерін тексерді, бағалады. Концептуалдық кестеге қима қағаздарға жазылған септіктердің сұрағын, жалғауларын тауып магнитпен жапсырды. Бұл әдістер арқылы оқушылар өткен сабақты жақсы меңгергенін көрсетті. Жаңа сабақты математикалық сұрақтарды беру арқылы ашты. Жаңа сабақты оқушылар рөлдік ойын арқылы өздері түсіндірді, мұғалім толықтырды. Тақтаға, дәптерге жаттығулар орындалды, қателерін өздері тексерді. Бағалаушы мұғалім ескертуімен жеке оқушыларды бағалап отырды. Мұғалім тақтадағы «Топтық бағалау» кестесіне топтардың бағаларын стикер арқылы бағалап отырды. Жұптық жұмысты оқушылар кластерге қызыға орындады. Сабақты «Балық ұстау» әдісі арқылы сәтті қорытты.Үйге тапсырма берілді, бағалаушы, мұғалім сабақты бағалады. Оқушы үнінде мұғалім оқушылардың өз ойларын сұрақтар арқылы шығара білді.
Сабақтағы кедергілер: сыныптың тарлығы, уақыттың жетіспеуі.
Жою жолдары: уақытты тиімді пайдалану.
Достарыңызбен бөлісу: |