Сабақтың тақырыбы Зең саңырауқұлақтары Сілтеме



Дата26.08.2017
өлшемі69,93 Kb.
#27943
түріСабақ
Астана қаласы №45 орта мектептің

биология және химия пәнінің мұғалімі

Шарипова Гульбану





Сыныбы: 6 а

мұғалімі

Сабақтың тақырыбы

Зең саңырауқұлақтары





Сілтеме

Авторы :Қ.Қайым. Р.Сәтімбеков «Биология» 7 сынып




Мақсаты

Зең саңырауқұлақтарының түрлерін, құрылысын, бір - бірінен айырмашылығын, биологиялық маңызын түсіну.




Міндеттері

Зең саңырауқұлақтарын теориялық, практикалық тұрғыдан талдауға, өз ойын айтуға мүмкіндік беру.

Оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауына, тәуелсіз ойлауына, өз идеяларын ұсына білуге ықпал ету.

Топпен жұмыс түрлерінің іздену ортасын құру.





Күтілетін нәтижелері

Зең саңырауқұлақтарының тіршілігімен танысады, түрлерін, құрылысын ажырата біледі.

Оқушылар жалпы мақсатқа жету үшін бірлесіп оқиды, өз бетінше ізденеді, өз білімдерін тексеріп бағалайды, достық қарым - қатынас жасайды, білімдерін нығайтады.


оқушылар топта жұмыс жасауға дағдыланады;

өз бетінше ізденеді;



Өзгеледің ойын тыңдауға

үйрену


Керекті жабдықтар

Интербелсенді тақта,оқулық, үлестірмелі тапсырмалар, микроскоп, микропрепараттар, мукор, аспергил, пеницилл зең саңырауқұлағы, электромикроскоп, бағалау парақтары.







Сабақ барысы




Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Психологиялық дайындық

(3минут)

Тренинг: «Жылы лебіз».

Бір - біріне қарама - қарсы тұрып жылы лебіз сыйлайды.







Топқа бөлу

(3минут)

Оқушыларды 3 топқа бөлу

Оқушыларды зең саңырауқұлақтарының түріне қарай пазл арқылы бөлу.


Бірінші топ-«Мукор» зең саңырауқұқтары

Екінші топ-«Пеницилл» зең саңырауқұқтары

Үшінші топ-«Аспергилл» зең саңырауқұқтары


Ұйымшылдық,

сабаққа белсенділігі

артады


Үй жұмысы

8 минут

1-тапсырма:

Топтарға сурет, суретті слайдтар арқылы беріледі. Слайдтар

(1, 2, 3) оқушылардың ноутбуктерінде сақталған.

3 - топтың слайд тақырыптары:



1 топ

Саңырауқұлақ ағзасының ерекшеліктері, жасуша құрылысы, тіршілігі, көбеюі.



2 топ

Өсімдіктерге және жануарларға тән белгілері.



3 топ

Саңырауқұлақ жасушасының құрылысы.



Оқушылар топпен талқылайды,

Оқушының дарындылық қабілетін анықтау;

Сыни тұрғыдан ойулауға бағыталған сұрақтар қою.


Кіріспе

5 минут

1.Миға шабуыл

Интербелсенді тақтадан саңырауқұлақтың түрлерін көрсету арқылы сұрақтар қою.

1.Тақтадағы суретті көрсетілімдер және бүлінген тағамдар (нан, алма, қызанақ) туралы не білесіңдер?

2. Күнделікті өмірде кездесе ме?

3Лимон қышқылы алынатын саңырауқұлақ?



болжам жасау,

Тіке сұраққа жылдам,нақты жауап береді.



Негізгі бөлім

2.Мағынаны тану сатысы

5 минут


Оқушылардың жауабын тыңдап, жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Жаңа сабақтың тақырыбы айтылады.

Оқушыларға оқулықтан теориялық білім қалыптастыру тапсырмасы беріледі.


Жаңа сабақта кездесетін терминдік ұғымдармен жұмыс жүргізіледі.

Терминдер:Конидий,микориза,гибереллин.

Оқушылар өз ойларын түсіндіреді. Өзара диалог жүргізеді. Жаңа терминдік ұғымдарды дәптерге жазып алады. Оқулықбойыншажаңасабақтыңмазмұнын түсінеді.

3.«Ой шақыру»

(6 минут)


2-тапсырма:

Оқушылар «Гриб мукор» бейне материалын көреді. Оқушылар бейне жазбаны қарап, жаңа тақырып бойынша білімдерін кеңейтеді. Топ өзара қорытындылайды.



Әр топ өзара бейне материал бойынша түсінік жүргізіп, талқылайды.

8 минут


Ролдік тапсырмалар:

  1. Таймер (уақыт қадағалаушы)

  2. Зертханашы (әр топтан екі оқушдан)

  3. Сараптамашы (әр топтан)

  4. Суретші (әр топтан)

  5. Хатшы (әр топтан)

  6. Топ басшы (әр топтан)

1зертханалық жұмыс

Тақырыбы: Ашытқы және зең саңырауқұлақтарының тіршілігін бақылау.

а) Оқушылар жұппен жасаған микропрепараттарын, дайын микропрепараттарды микроскоппен көріп, электромикроскоппен зең саңырауқұлақтарын көрсету;

ә) Екі ыдысқа қант және ашытқы салып көрудің нәтижесінде, қантты ортаға ашытқы саңырауқұлағының әсерін байқайды.



Оқушылардың жас ерекшеліктері анықталады

Әр топтағы оқушылардың жауаптарын топбасшы қадағалайды.

Топ басшысы өз тобын бағалап маған тапсырады


2 минут

Кері байланыс

Мұғалім: Бүгінгі тақырып ұнады ма?

-қандай тапсырма орындағанда қиындық келтірді?


Оқушылар стикер арқылы өздерінің

сабақтан алған

әсерлері мен сабақтың қалай

өткенін жазып береді.



Үйге тапсырма:

2 минут

Зертханалық жұмыс бойынша анықтаған зең саңырауқұлақтарының суреттерінен слайдтар дайындау. Зең саңырауқұлақтары туралы қызықты сұрақтар құрастыру.







Бағалау:

(3 минут)




Аты-жөні

Мазмұны

Сабаққа белсенділігі

Өзін-өзі ұстауы

қорытынды

















Формативті бағалау (Мадақтау)







Сабақтың талдауы (өзіндік)

Сабақты «Жылы лебіз» тренинигтен бастадым. Бір - біріне қарама - қарсы тұрып жылы лебіз сыйлайды.Оқушыларды зең саңырауқұлақтарының түріне қарай пазл арқылы бөліп, сыни ойлауға бағыттадым.Үй тапсырмасын тексеру кезінде топтарға тақырыптағы суретті слайдтар арқылы тексердім. Саңырауқұлақ ағзасының ерекшеліктері, жасуша құрылысы, тіршілігі, көбеюі.Өсімдіктерге және жануарларға тән белгілері.Саңырауқұлақ жасушасының құрылысы.

Оқушыларға сыни тұрғыдан ойулауға бағыталған қосымша сұрақтар қойылды.

Оқушылар «Гриб мукор» бейне материалын көрді. Бейне жазба бойынша жаңа тақырыпты талқылап,өздері тұжырымдап пікірлерін ортаға салды. Зертханалық жұмыста таймер, зертханашы, суретші, хатшы, топ басшы сияқты ролдік тапсырмалар арқылы берілді. Пәнге деген қызығушылығы артты.Сабақ арасында видео-ролик арқылы оқушыларды сергітіп алдым. Сабақтың өтілу деңгейін, оқушылардың тақырып бойынша қандай қосымша сұрақтар барын анықтау үшін рефлексия өткіздім.




Сабақ бойынша толықтырулар:

Ынтымақтастық, яғни топтық бірігулері үшін жақсы тренингтер ұйымдастырамын. Келесі сабақта уақытты жеткізуге тырысамын. Тақырыпты меңгеру деңгейлерін анықтау үшін жеке жұмыстар енгізу.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет