Сабақтың тақырыбы:Қазақстан халқы Ассамблеясы. Есімшенің жіктелуі. Сабақтың мақсаты



Дата07.05.2017
өлшемі87,34 Kb.
#15767
түріСабақ
Жамбыл облысы,

Тараз қ., №9 орта мектебі,

Шайхиева Айнагуль Жолдасбековна

қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Пәні : қазақ тілі Сыныбы: 8 күні: 07.12.16

Сабақтың тақырыбы:Қазақстан халқы Ассамблеясы. Есімшенің жіктелуі.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға Қазақстан Республикасы әлемде ең алғашқы мемлекеттердің бірі болып, басқа ұлт өкілдеріне алтын бесік болғандығын ұғындыру;
Дамытушылық: басқа ұлт өкілдерінің мәдениетін, әдет-ғұрпын сыйлау, сөйлеу қабілеттерін, шығармашылықтарын дамыту.
Тәрбиелік: қазақстандық патриотизмге, елін, жерін сүюге және халқын құрметтеуге тәрбиелеу. Оқушылардың бойына ұлттық рухты, патриоттық сезімдерді ұялату, ынтымақтыққа, достыққа,өз Отанын сүюге, қорғауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже: Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы әңгімелейді, сөйлем құрайды, топта бірігіп жұмыс істейді,




Сабақ кезеңдері

Уақыт

Әдіс-тәсілдер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

1 мин




Оқушыларды үш топқа бөлу

Оқушылар топқа бөлінеді







Үй тапсырмасын сұрау
І.Қызығушылықты ояту

3 мин

2мин

2мин

10мин


Сұрақ-жауап

БҮҮ әдісі



«Менің бос уақытым» шағын әңгіме

«Ассамблея» сөзін естігенде ойымызға не келеді?

Ұлттардың біріккен ұйымы деген ұғым
Жарлық-Указ

кеңесші-советчик

әлемдік-всемирный

қалыптасады-формируется




Білетінім

Білгім келеді

Білгенім













Үй тапсырмасын айтады

Оқушылар өз ойларын айтады

Татулық,достық,ынтымақтастық,бірлік

«Ассамблея» деген сөз достықтың негізі

Оқушылар сөздікпен сөз тіркесін құрады

Оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбы туралы болжам жасайды.


Жапондық бағалау



Дұрыс, келісемін!


Толықтырамын, басқа көзқара

сым бар .

Менің сұрағым бар


Интерак

тивті тақта




Жаңа сабақ

ІІ.Мағынаны тану

Қорытынды

3мин


3мин

2мин


3мин
4мин

3мин



Оқушыларға мәтін таратылып беріледі
«Қарлы кесек» ойыны арқылы сұрақтар беріледі

Есімдік дегеніміз не?

Есімдіктер мағынасына қарай неше түрге бөлінеді?
Жіктеу есімдігі дегеніміз не?
Есімше дегеніміз не?


Есімшенің жіктелуі

Есімшенің барлық түрі де тікелей жіктеліп, етістіктің негізгі мәнін,шақтық мағынаны білдіреді.3-жақта арнаулы жіктік жалғауы жоқ.



Есімшенің жекеше түрде жіктелуі

І.мен көрген-мін,келер-мін

ІІ.сен көрген-сің,келер-сің

сіз көрген-сіз, келерсіз

ІІІ.ол көрген, келер

Есімшенің көпше түрде жіктелуі

І. біз көрген-біз,келер-міз

ІІ.сендер көрген-сіңдер, келер-сіңдер

сіздер көрген-сіздер, келер-сіздер

ІІІ.олар көрген,келер

Жаттығу жұмысы
Оқушыларға «Қазақстан халқы Ассамблеясы » бейнематериалын көрсетеді

Тест таратып береді



ІІ. Әр топ мәтінмен танысады.

Білгенім кестесін толтырады

Даниза дайындап келген презентациясын қорғайды

Оқушылар сұрақтарға жауап береді


Есім сөздердің (зат есім, сын есім, сан есім) орнына жүретін сөз табы
Жіктеу, сілтеу, сұрау, өздік, жалпылау,

болымсыздық, белгісіздік есімдігі

Жіктеу есімдігі жақтық ұғыммен байланысып келіп,затқа,адамға қатысты болады.Мұнда сөйлеуші жақ мен, біз, біздер, тыңдаушы жақ сен, сендер, сіз,сіздер, бөгде жақ ол, олар болып келеді
Бірде етістік, бірде есімдер қызметін атқаратын, есімдерше түрленетін етістіктің түрлерін есімшке дейміз

Есімшенің жасалуының төрт түрі бар

1.-қан,-кен,-ған,-ген жұрнақтары арқылы өткен шақ есімше жасалады.Мысалы:ал-ған,көр-ген.

2.-ар,-ер,-р жұрнақтары арқылы болжалды келер шақ есімше жасалады.Мысалы:бар-ар,көр-ер

3.-мақ,-мек,-бақ,-бек,-пақ,-пек жұрнақтары арқылы мақсатты келер шақ есімше жасалады.Мысалы:бар-мақ,келмек

4.-атын,етін,йтын,йтін жұрнақтары арқылы өткен шақ есімше жасалады.Мысалы:қара-йтын,сөйле-йтын

Оқушылар бейнематериалды көріп,тыңдайды

Тыңдаған мәтін бойынша тест жұмысын орындайды









Бағалау

.Рефлексия



4мин

4мин








Оқушылар өзін-өзі бағалайды

Кері байланыс парағын толтырады










1-топ -«Бір халық».:.Қазақстан халқы Ассамблеясы — 1995 жылғы 1 наурызда Қазақстан Республикасының Президентінің Жарлығымен құрылған Мемлекет басшысы жанындағы консультативті-кеңесші орган. Ел Президенті Н.Ә. НазарбаевҚазақстан халқы Ассамблеясын құру идеясын алғаш рет 1992 жылы Тәуелсіздіктің бірінші жылына арналған Қазақстан халқының бірінші форумында жариялады. Мұндай институтты құру қажеттілігі саяси тұрғыдан, сондай-ақ жаңадан құрылған, тәуелсіз, полиэтносты, поликонфессиялық мемлекеттің тұрақты дамуы тұрғысынан туындаған еді. Аталған бастама мәдениет аралық диалогты нығайтудың жаңа кезеңінің негізін қалап, этносаралық қатынастарды дамыту мәселелерін жоғары деңгейде шешуге мүмкіндік жасайтын әлемдік тәжірибедегі тың бағыт болып табылды. Жиырма жылдық тарихында Ассамблея қарқынды дамып, елеулі өзгерістерді бастан кешірді. Ассамблея Кеңесінің мүшелері жетекшілік ететін республикалық, аймақтық және қалалық Ұлттық мәдени орталықтар жұмыс істейді. Әзірбайжан, айсор, юнан, ингуш, неміс, шешен, поляк, т.б. халықтардың ұлттық мәдени орталықтарының жексенбілік мектептері бар.
2-топ – «Бір ел». Ассамблея: мәдени-ағартушылық — тілдер мен ұлттық мәдениеттерді, салт-дәстүрлерді қайта жаңғырту және насихаттау;тәрбиелік — қазақстандық және ұлттық отан сүйгіштікті қалыптастыру;ұлтаралық қатынастарды қадағалау негізінде ұлтаралық татулық пен келісімді нығайту; Қазақстанды мекен еткен ұлт өкілдері арасында достық қарым-қатынастардың дамуына негіз болатын мемлекеттік саясат жүргізу жөнінде ұсыныстар дайындау ісімен айналысады.Ассамблеяның 350-ге жуық мүшесі бар. ҚХА-на мүшелікке кандидаттарды тең арақатынас қағидасы бойынша жергілікті жерлердегі Қазақстан халықының кіші Ассамблеясы, республикалық және аймақтық ұлттық-мәдени бірлестіктер, Ассамблея Кеңесінің мүшелері ұсынады. ҚХА-ның төрағасы — Қазақстан Республикасының Президенті. Ол Ассамблея мүшелерінің ұсынысы бойынша төрағаның екі орынбасарын тағайындайды. Ассамблея мәжілістері арасындағы жұмысты Қазақстан Республикасы Президентінің шешімімен Ассамблея кеңесі жүргізеді. ҚХА кеңесі ұлттық-мәдени орталықтар, ардагерлер кеңесі өкілдерінен, кіші Ассамблея жетекшілерінен, сондай-ақ, Ассамблеяға мүше басқа тұлғалардан құралады.
3-топ «Бір тағдыр».ҚХА-н құру идеясын алғаш рет Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаев 1992 ж. тәуелсіздіктің бір жылдығына арналған Қазақстан халықтарының 1-форумында ұсынды. ҚХА 2003 ж. дейін қызметі барысында 9 сессия өткізілді. ҚХА Қазақстанда өмір сүріп жатқан барлық халықтардың мәдениетін, тілін дамытуға қолайлы жағдай жасау бағытында Қазақстан халықтарының фестивальдерін, тілдер фестивальдерін, жексенбілік мектеп окушыларының мемлекеттік тіл мен ана тілін білу дәрежесін анықтайтын байқауларын, тіл саясаты мәселелері бойынша халықаралық және республикалық ғылыми-практикалық конференциялар мен семинарлар, т.б. өткізеді.

ҚХА-ның мақсаты — республикадағы оқиғаларға баға беру және саяси жағдайларға болжам жасау негізінде қоғамдағы ынтымақты қамтамасыз ететін іс-тәжірибелік ұсыныстарды ойластыру, ҚР Президентінің республика азаматтарының құқықтары мен бостандықтарын қорғау кепілі ретіндегі қызметіне атсалысу.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет