Сынып : 6 Пәні:ежелгі қазақстан тарихы
Тақырыбы: Көшпелі мал шаруашылығы- тіршіліктің қайнар көзі.
Мақсаты: Көшпелілер өмірі, шаруашылығы, малының түрлері, отырықшылық пен көшпеліліктің айырмашылығы тақырыптарында түсіндіре отырып, шаруашылыққа бейім, еңбекқұмар азамат тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Әдісі: жұптық , топтық тапсырмалар, адасқан әріптер,
Көрнекілік тірек-сызба, интер. Тақта, үлестірме парақтар, стикер
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
А)амандасу, Ә)түгендеу Б) назарын сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау .
жұптық тапсырмалар (тарихи диктант, сұрақ –жауап, сәйкесін тап)
Сызбаны толтыр
Қола дәуірінің мәдениеттері
Сызбаны толтыр
Андонов мәдениетінің таралу аймақтары
сызбаны толтыр
Отырықшылар қандай жерді мекендеген
Тарихи диктант
Рулық , қауымдық меншіктің орнына біртіндеп......................................келді.
Тарихи диктант
Қола дәуірінде петроглифтерде................................................................... бейнелеу кең таралған
Тарихи диктант
Андрондықтардың түсінігінше бүкіл құдайлар аспанда................................... жүреді деп сенген
Сәйкесін тап
Қ. Сәтбаевтің есебі бойынша
Жезқазған :Шығыс Қазақстан Нарым мен Қалба:
1100 тонна қалайы, 100 мың тонна мыс, 1 миллион кен өндірілген
Сәйкесін тап. қола дәуірінің кезеңдері
Ерте қола
Орта қола
Кейінгі қола
Атасу кезеңі, беғазы – дәндәбай, нұра кезеңі
Сұраққа жауап
Қола дәуірін зерттеуші кім?
Теселі егншілік қалай қалыптасты?
ІІІ. Жаңа сабақ жоспары:
Темір дәуіріне сипаттама
Көшпелі мал шаруашылығының пайда болуы
Тебіндік жайлым
«Адасқан әріптер» арқылы тақырыпты ашу
Етре реімт әрдініуеігд нақзасқта
кліешөп алм рашшыуаығыл
рітшікіңітл йақран өзкі
Ой шақыру . Тарихи кезеңдер нешеге бөлінді
Тас дәуірі, қола дәуірі, темір дәуірі
Ерет темір дәуірі
(Б.з.б. VІІІғ-б.з VІғ)
Алдыңғы ерте темір дәуірі Кейінгі ерте темір дәуірі
(Б.з.б. VІІІғ-ІІІ ғ) (Б.з.б. ІІІғ- б.з VІғ)
Рулар
Тайпалар
Тайпалақ одақтар
Көшпелі мал шаруашылығы
Себептері
Табиғатта құрғақшылық бел алып, жауын-шашын азайды. Егіншілікпен шұғылдану қиындады
Ат әбзелдерін жетілдіру жылқының көлік ретінде пайдалануға мүмкіндік берді
Мал басының көбеюі жаңа жайлымдарды қажет етті
«Мюнстенберг әдісі»
Раппевқола,пшгкпертетатмтемірарпадәуіріарпкиадамдарыенкаитабиғаттыңдпсдайынкнамөніміноеорпрьпайдаланғанкшпасаңшытерімшілергперп сияқтыпаемес, сендігіпмсяжердещүммяөнімділгамсиөздеріщшкпрсөндірді.
Қола ,ерте темір дәуірі адамдары табиғаттың дайын өнімін пайдаланған аңшы-терімшілер сияқты емес, ендігі жерде өнімді өздері өндірді.
Кім жылдам?
Жұмбақтың шешімін табайық
Ірі менің сүйегім,
Ойсылқара ..................(түйемін)
Ежелден –ақ ел білген
Күш-қуатқа иемін.
Ел ауызынан түспеген,
«Зеңгі баба-құт» деген
Балалар тез өсін деп,
Шелек-шелек сүт берем (сиыр)
Қамбар ата.....(жылқымын)
Шөптің жимін түр-түрін
Дертке дауа қымызым,
Берік арқан-қыл, түгім
Талайлар-ақ дөй деген
Біздер жайлы сөйлеген,
Момын әрі пайдалы
Біз боламыз....(қой) деген.
Топтық тапсырма
Ой толғаныс:төрт түлікке сипаттама бер. Жылқы , қой, түйе.
Шешімін тап
Бір жұттық бай
Бір жаздың күні
Мың қыстың асырар күнін
Қамын жаздың-ойла қыс,
Қамын қыстың-ойла жаз
Сабақты бекіту. Бос микрофон
Сабқты қорытындылау: «Шабадан, еттартқыш, себет»
Бағалау
Үйге тапсырма: 24-25 оқу. 5 тест құрау
Достарыңызбен бөлісу: |