Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей Ұйымдастыру кезеңі: А. Сәлемдесу. Ә. Күн тәртібі



бет1/3
Дата23.08.2017
өлшемі0,65 Mb.
#24980
түріСабақ
  1   2   3
1.Сабақтың тақырыбы: Батырлар жыры

Көрнекіліктер: батырлар суреті, сен білесің бе? Кітабы,тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

- батырлар жыры, елдік салты, әлеуметтік, ардақтауға баулиды.

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді


  • Фольклор деген нені зерттейді?

  • Батырлар жырының тақырыбы нені бейнелейді?

  • Қандай халық батырларын білесіңдер?

  • Олардың бейнелері қандай?

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Қандай жырларды оқып білдіңдер?

  • Ең ардақты ұлдар дегеніміз не?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.ОҚушылардың ауыз әдебиеті, жыр түрлерін меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, батырлар туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Батырлар жыры тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, батырлардың ерліктерін оқып үйрену.

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі таруларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Халық батырлары туралы түсіндіремін.

  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.\ауызша, жазбаша\

Ат – ердің қанаты.

Батыл болмай – батыр болмайсың.

Ерге лайық ат ат туар.

Жылқы – малдың патшасы.

Жеті қазынаның бірі – жүйрік ат.


  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәнерлеп оқу

  • Мәтін аудару



  • Мәтінге сұрақ қою

  1. Бекіту кезеңі: жыр үзіндісі бойынша мазмұнын әңгімелеу, батырлар туралы толық мәліметті диалог арқылы түсінгендерін бекіту. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

өлең жолдарынан синоним, антоним сөздерді теріп жазу.

2. Сабақтың тақырыбы: Қобыланды батыр

Көрнекіліктер: батырлар суреті, сен білесің бе? Кітабы,тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.


  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

- төңбекшіп, шиыршық атып, сеңгір, құбылып, жерошақ, күркіреп, арандай, тозаң, қосады.

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді


  • Батырлар жыры деген нені зерттейді?

  • Қандай халық батырларын білесіңдер?

  • Олардың қандай болған?

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Батырлар туралы қандай мақалдармен таныспыз?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың батырлар жырын меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, Қобыланды батыр туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Қобыланды батыр тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, батырлардың ерліктерін оқып үйрену.

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға Қобыланды батыр жырын мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Жырдың әр бөлігін түсіндіретін жұмыс жүргізу әдісін пайдаланамын.

  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.\ауызша, жазбаша\

Ат – құлыннан, батыр – баладан.

Хас тұлпар – батыр пырағы.

Аттың бәрі тұлпар болмас, құстың бәрі сұңқар болмас.

Оқулық тапсырмаларымен жұмыс



  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәнерлеп оқу сәтін жүргізу

  • Жырдан түсінгенін әңгімелеу.

  • Жырға сұрақ қою

  1. Бекіту кезеңі: түсінік бойынша бірер жұмыс.әр шумаққа көңіл қойып, түсініктерін толықтыру. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Таңдаулы шумақ жаттау.

3. Сабақтың тақырыбы: Шешендік сөздер

Көрнекіліктер: Шешендер суреті,\сен білесің бе?\кітабы,тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

- шешен, ерекшелік, қасиет, тапқыр, дау-жанжал, мәмлегер, елшілік.

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді


  • Шешендік сөздер нені зерттейді?

  • Шешендік сөздер тақырыбы нені бейнелейді?

  • Қандай халық би, шешендерін білесіңдер?

  • Олардың қызметтері қандай?

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Қандай билер, шешендерді білесіңдер?

  • Ең ұлы билер кімдер?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың шешендік сөздер түрлерін меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, би, шешендер туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Шешендік сөздер тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, би, шешендер тапқырлығын оқып үйрену.

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі таруларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Халық би, шешендері туралы түсіндіремін.



  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.\ауызша, жазбаша\

Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні бар

Шешендік сөз – көркем сөз өнерінің айнасы



  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәнерлеп оқу

  • Мәтін аудару

  • Мәтінге сұрақ қою

  1. Бекіту кезеңі: кітапшадан би, шешендер туралы әңгімелеу, ең ұлы билер туралы толық мәліметті сұхбаттасу арқылы түсінгендерін бекіту. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Жиренше сөзін жаттау
4. Сабақтың тақырыбы: Төле би

Көрнекіліктер: Төле би суреті, сен білесің бе? Кітабы,тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

- Жүзге бөлгеннің – жүзі күйсін

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді


  • Ұлы билер туралы не білесің?

  • Үш жүз туралы және олардың билерін білесің бе?

  • Төле би қай жүздің биі?

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Қандай шешендік сөздерді білдіңдер?

  • Дүниеде не өлмейді?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың би, шешендер туралы меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, Төле би туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Төле би тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, батырлардың ерліктерін оқып үйрену.

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі тарауларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Халық би, шешендерін түсіндіремін.

  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.\ауызша, жазбаша\

Тәуке ханның жеті жарғысының мазмұнын айту

  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәнерлеп оқу

  • Мәтін аудару

  • Мәтінге сұрақ қою

  1. Бекіту кезеңі: Төле би туралы әңгімелеу, билер туралы толық мәліметті диалог арқылы түсінгендерін бекіту. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Төле би өмірі туралы баяндама жасау.
5. Сабақтың тақырыбы: Шоқан мен Саққұлақ шешен

Көрнекіліктер: Шоқан суреті, \сен білесің бе?\кітабы,тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

- тағылымды, кенет, көргенді, аздырмайтын, шолғыншысы, қорғаны, тумысынан, біліп туған.

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді


  • Шоқан туралы не білесің?

  • Шешендер туралы және олардың билерін білесің бе?

  • Саққұлақ шешен деген кім??

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Қандай шешендік сөздерді білдіңдер?

  • Тосын сұрақ дегенді қалай түсінесің?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың би, шешендер туралы меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, Шоқан және Саққұлақ шешен туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Мәтін тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, батырлардың ерліктерін оқып үйрену.

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі тарауларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

тағылымды, кенет, көргенді, аздырмайтын, шолғыншысы, қорғаны, тумысынан, біліп туған.

  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.\ауызша, жазбаша\

Білім – таусылмайтын кен.

Адамның басшысы – ақыл.



  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Сөздікті пайдаланып, әңгімені түсініп оқу

  • Рөлге бөліп оқыту

  • Мәтінге сұрақ қою

  1. Бекіту кезеңі: Сабақтан түсінгендерін бекіту. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Білім тақырыбына бес мақал жазып, есте сақтау.

6.Сабақтың тақырыбы: Тапқыр жауап



Көрнекіліктер: Малайсары батыр суреті, сен білесің бе? Кітабы,тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

- асылы, айран, ас, жасығы, бұйым, шілде, киіз, баспана, тоқым, төсеніш, ұлтарақ

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді


  • Тапқырлық туралы не білесің?

  • Алдар Көсе ертегісінен хабарың бар ма?

  • Тапыр болу үшін не керек?

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Қандай тапқырлар туралы есіңде бар?

  • Жақсы мен жаманды қалай ажыратамыз

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың тапқырлар туралы меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, Тапқыр туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Тапқыр жауап тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, тапқырлардың ілімін үйрену

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі тарауларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

асылы, айран, ас, жасығы, бұйым, шілде, киіз, баспана, тоқым, төсеніш, ұлтарақ

  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.\ауызша, жазбаша\

  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәтінді түсініп оқу

  • Мәтінге сұрақ қою

  1. Бекіту кезеңі: Тапқырдың жауабы әңгімелеу, сұхбаттасу арқылы түсінгендерін бекіту. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Түсінікті жазып, аудару

7. Сабақтың тақырыбы: Мазмұндама

Көрнекіліктер: Мәтін

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: жекелей

1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.

2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

- жұмсақ, мамық, риза болу

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді



  • Жиренше шешен кім?

  • Оның қандай тапқырлығын білесің?

  • Түсінікте не берілген?

3.Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Қандай шешендерді оқып білдіңдер?

  • Ең ардақты ұлы билер дегеніміз кім?

4.Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың ауыз әдебиеті, шешендік өнер түрлерін меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, би, шешендер туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Жиренше шешен тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, би, шешендердің әділдігі мен тапқырлығын оқып үйрену.

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.



5.Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтінді таруларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан мазмұндауға үйретемін.

  • Не тәтті? - екенін ұғыну үшін жауптарды рөлге бөліп оқу.

  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.\ауызша, жазбаша\

Аз с-з – алтын, көп сөз – күміс.

Жақсының сөзі – шамдай жарық



  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

6.Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мазмұндама жоспарын тексеру

  • Жазу ережесін бақылау

7.Бекіту кезеңі: Білімдерін бағалау.

8.Үйге тапсырма беру кезеңі:

Мақалдар жаттау


8. Сабақтың тақырыбы: Жыраулар поэзиясы

Көрнекіліктер: Жыраулар суреті,Сен білесің бе? \кітабы,тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

- импровизатор, жыраулар поэзиясы антологиясын әкелу,

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді


  • Импровизатор деген кім?

  • Жыраулар жырының тақырыбы нені бейнелейді?

  • Қандай халық жырауларын білесіңдер?

  • Олардың шығармалары қандай?

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Қандай жырауларды оқып білдіңдер?

  • Орда ханнының қасында олар қандай қызмет атқарды?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың жыраулар поэзиясын меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, жыраулар туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Жыраулар жыры тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, жыраулардың шығармаларын оқып үйрену.

Б. Оқушылардың түсініп оқу, мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі тарауларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Халық жыраулары туралы түсіндіремін.

  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.\ауызша, жазбаша\

Қажет мақалды іздену тапсырылады.

Олар осы жыраулар шығармасында айтылатын ақыл-білім, кеңес туралы тақырыпқа мақал іздеп табады.



  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәтінді түсініп, мәнерлеп оқу

  • Мәтінге сұрақ қою арқылы аударма жасау

  1. Бекіту кезеңі: жыраулар поэзиясының шығармалары туралы әңгімелеу, жыраулар туралы толық мәліметті сұхбаттасу арқылы түсінгендерін бекіту. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Сөздіктермен жұмыс.
9. Сабақтың тақырыбы: Дулат Бабатай ұлы

Көрнекіліктер: Д. Бабатайұлы суреті, Бес арыс кітабы,тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

- жыраулар поэзиясы, орда, әр уақытта, ақылшы, аылгөй даналар, куә болған, кезеңдерді, ел шетіне, дайын, өсиет.

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді


  • Жыраулар поэзиясы нені зерттейді?

  • Жыраулар жырының тақырыбы нені бейнелейді?

  • Қандай жырауларды білесіңдер?

  • Олардың шығармаларында не айтылады?

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Қандай жырауларды оқып білдіңдер?

  • Ең танымал жырауларды білесіз бе?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың жыраулар поэзиясы түрлерін меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету,Дулат ақын туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Дулат ақын туралы тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, ақынның жырларын оқып үйрену.

Б. Оқушылардың мәтінді түсініп, аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі таруларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Дулат ақын туралы түсіндіремін.

  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәтінді түсініп, мәнерлеп оқу

  • Мәтінге сұрақ қою барысында өз түсінгенін баяндау үшін кластер жасау

  1. Бекіту кезеңі: жыраулар мен ақындар турасында Вен диаграммасын жасау арқылы түсінгендерін бекіту. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Жаңа сөздрмен жұмыс, салыстыру әдісін жаттау
10. Сабақтың тақырыбы: О, Атан жас, Ақтан жас!

Көрнекіліктер:тапсырма жазылған парақша, тест жұмысы

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді



  • Жаңа сөздерді жаттауын тексеру. Вен диаграммасы арқылы сөйлеу әрекетін дамыту

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Қандай жырауларды оқып білдіңдер?

  • Дулат Бабатайұлы кім?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың Дулат ақын шығармашылығын меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, Ақтан жас туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. О, Ақтан жас! тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, Ақтан жастың жетімдігін оқып түсіну

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі тарауларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Халық ақыны Дулат Бабатайұлы шығармалары туралы түсіндіремін.

  • Оқулықтағы тестпенен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәтінді түсініп мәнерлеп оқу

  • Мәтінге сұрақ қою арқылы аудармасын жасау

  1. Бекіту кезеңі: жыр үзіндісі бойынша мазмұнын әңгімелеу, толық мәліметті сөйлесуг арқылы түсінгендерін бекіту. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Мақалдарды жаттау
.

11. Сабақтың тақырыбы: Сүйінбай Аронұлы

Көрнекіліктер: Сүйінбай Аронұлы суреті, бес арыс кітабы,тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

  • мақалдарды тексеру

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді

  • Сүйінбай Аронұлы кім?

  • Ол қайда туған?

  • Ол кіммен жақын болды?

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Сүйінбай Аронұлы Жамбылды қалай құрметтеген?

  • Жамбыл Жабаев кім болған??

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың Сүйінбай мен Жамбылдың қарым-қатынасы,айтыс түрлерін меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, батырлар туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Сүйінбай Аронұлы тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, ақынның шығармаларын оқып үйрену.

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі тарауларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Халық ақын-жыраулары туралы түсіндіремін.

  • Кластермен жұмыс \ауызша, жазбаша\

  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәтінді түсініп, мәнерлеп оқу

  • Мәтінге сұрақ қою арқылы диалог жасау

  1. Бекіту кезеңі: мәтіннің мазмұнын әңгімелеу, ақындар туралы толық мәліметті сұхбаттасу арқылы түсінгендерін бекіту. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Оның пірі санаған жолдарын жаттау

12. Сабақтың тақырыбы: Жақсы мен жаман адамның қасиеттері

Көрнекіліктер: Сүйінбай Аронұлының суреті, тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді



  • Жамбыл Жабаев туралы не білдің?

  • Оның Сүйінбай өмірінде рөлі қандай?

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Қандай шумақты оқып білдіңдер?

  • Ең ардақты ұстазың кім?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың Сүйінбай шығармаларынан жақсы мен жаман қасиеттер туралы меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, қасиеттер туралы туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә. Қасиеттер туралы тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, қасиеттердің ерекшеліктерін оқып үйрену.

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі тарауларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Жақсы мен жаман қасиеттерг кластер жасау.

  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.\ауызша, жазбаша\

Керекті мақалдарды оқушылар ізденуі керек.

  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәтінді мәнерлеп түсініп оқу

  • Мәтін аудару

  1. Бекіту кезеңі: өлең үзіндісі бойынша мазмұнын әңгімелеу, қасиеттер туралы толық мәліметті сұхбаттасу арқылы түсінгендерін бекіту. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Мақалдарме жұмыс
13. Сабақтың тақырыбы: Тіл дамыту. Тест жұмысы

Көрнекіліктер: С, аронұлы мен Ж.Жабаев суреттері, бес арыс кітабы,тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді



  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Дәптерлеріңе оқулықтағы тест сұрақтарына жауап жазыңдар.

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың Сүйінбай Аронұлы шығармасын меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, қасиеттер туралы мәліметті түсініп оқу.

Ә.Қасиеттер тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, шығармаларын оқып үйрену.

Б. Оқушылардың мақалдарды аударуындағы мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі тарауларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Мақалдармен жұмыс жүргіземін.\ауызша, жазбаша\

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  2. Тест сұрақтары мен тапсырмаларды орындауын қадағалау

  3. Бекіту кезеңі: Білімдерін бағалау.

  4. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Қайталау сұрақтарын шолу
14 Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы

Көрнекіліктер: Ұлы ақынның суреті, кластер, сызбалар, слайдтар, тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді



  • Абай туралы не білесіңдер?

  • Жыл мезгілі туралы қандай өлеңді есте сақтадыңдар?

  • Мына кластер арқылы Абайдың кім екенін еске түсіріп, сөйлесіп көрейік.

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Ол қандай орыс классиктері шығармаларын аударған?

  • Оның қандай әнін білесіңдер?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың Ұлы ақын туралы және оның шығармашылығының негізгі тақырыптары туралы меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, Абай және орыс классиктері мәліметін беру.

Ә. Ұлы ақын тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, ақын туралы қосымша ән-күй өнерінен хабар беру және олардың шығармаға деген қызығушылығын ояту..

Б. Оқушылардың Ұлы ақын шығармаларының мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға мәтіндегі тарауларды мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Қосымша кластер жұмысына толық мәлімет ретінде мәтін ұсынамын.

Ақын туралы ұлы адамдардың сын-пікірін баяндаймын.

  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәтінді түсініп, мәнерлеп оқу

  • Мәтінге сұрақ қою арқылы ой өрбіту

  1. Бекіту кезеңі: Абайдың әнін тыңдай отыра, оның басқа тақырыптарға жазған шығармаларына сөз беру.. Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Ол туралы басқа ұлы адамдар не дейді? Оқушылардың зерттеу жұмысы
15. Сабақтың тақырыбы: Отыз сегізінші сөз

Көрнекіліктер: Ұлы ақынның суреті, кластер, сызбалар, слайдтар, тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: топтық, жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді



  • Абай туралы не білесіңдер?

  • Қандай әндерін тыңдадыңдар?

  • Мына сызба арқылы Абай туралы әңгімеле.

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Ол қандай қара сөздер жазған?

  • Оның тақырыптары қандай?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың Ұлы ақын туралы және оның шығармашылығының негізгі тақырыптары туралы меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету, Абай және орыс классиктері мәліметін беру.

Ә. Ұлы ақын тақырыбынан мәлімет бере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, ақын туралы қара сөздерінің философиялық маңыздылығынан хабар беру және олардың шығармаға деген қызығушылығын ояту..

Б. Оқушылардың Ұлы ақын шығармаларының мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға отыз сегізінші сөзді мәнерлеп оқып, жаңа сөздіктер арқылы өз тарапынан ажыратуға үйретемін.

  • Құдайтағала нені жаратқан?

Ақынның қара сөздегі негізгі идеясы неде?

  • Оқулық тапсырмаларымен жұмыс

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Мәтінді түсініп, мәнерлеп оқу

  • Мәтінге сұрақ қою арқылы ой өрбіту

  1. Бекіту кезеңі: Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Қара сөзден үзінді жаттау
16. Сабақтың тақырыбы: Тіл дамыту. Шығарма

Көрнекіліктер: Ұлы ақынның суреті, кластер, сызбалар, слайдтар, тапсырма жазылған парақша, мақалдар тізбегі

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Формалары: жекелей

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А. Сәлемдесу.

Ә. Күн тәртібі.



  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Күнделікті қажет жаңа сөздермен жұмыс

Оқушылар бірнеше сұрақтарға жауап береді



  • Абай туралы не білесіңдер?

  • Жыл мезгілі туралы қандай өлеңді есте сақтадыңдар?

  • Мына кластер арқылы Абайдың кім екенін еске түсіріп, сөйлесіп көрейік.

  1. Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

  • Ол қандай орыс классиктері шығармаларын аударған?

  • Оның қандай әнін білесіңдер?

  1. Мақсат қою кезеңі:

А.Оқушылардың Ұлы ақын туралы және оның шығармашылығының негізгі тақырыптары туралы меңгеріп, өз ойындағы сауатын жазып, жеткізуіне ықпал ету.

Ә. Ұлы ақын тақырыбынан алған мәлімет бойынша түсініктерін тексере отырып, тілдік білім негіздерін жүйелі, нақты қабылдауға мүмкіндік беру, ақын туралы қосымша не білетіндерін толықтыру, олардың шығармаға деген қызығушылығын ояту..

Б. Оқушылардың Ұлы ақын шығармаларының мәдениеттік үлгілеріне мән беріп, мақтаныш етуге тәрбиелеу,жазба тіл мәдениетін меңгеруіне бағдар беру.


  1. Материалды түсіндіру кезеңі:

  • Оқушыларға шығарма жазуына жағдай жасау үшін көрнекі құралдар беру

  1. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

  • Ақын және ақын шығармашылығына байланысты өз шығармаларын жазуларын қадағалау.

  1. Бекіту кезеңі: Білімдерін бағалау.

  2. Үйге тапсырма беру кезеңі:

Он сегізінші сөздің қалғанын жаттау
Сабақтың тақырыбы:Сұлтанмахмұт Торайғыров (1893-1920)

Сабақтың мақсаты: 1. халқымыздың бір туар перзенті қазақ әдебиетінің алыбы С. Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығымен таныстыру, сүйіспеншілігін арттыру.

2. Сұлтанмахмұт шығармасын талдай отырып, оқушы білімін жинақтау, қорытындылау.

3. Шығарма арқылы оқушыларды адамгершілік қасиеттерге баулу.Ақының азаматтық бейнесін көрсету арқылы оқушыны үлгі-өнеге алуға шақыру.

Көрнекіліктер:С. Торайғыровтың суреті, шығармалар жинағы, тірек сызба.

Сабақтың түрі:жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап, іздену, әңгімелесу.

I Ұйымдастыру кезеңі.

-Сәлеметсіздер ме!

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Қаңтардың қай күні?



II Үй тапсырмасын тексеру.

А. Құнанбайұлы. Отыз тоғызыншы сөз.



III Жаңа тақырып.

-Балалар, бүгін сабақтың тақырыбы: Сұлтанмахмұт Торайғыров.

Сабақтың мақсаты: С. Торайғыров өмірбаянымен танысамыз, шағын конспект жазамыз, сұрақтарға жауап беріп, “Шығамын тірі болсам адам болып.” өлеңімен танысамыз.

Жаңа тақырыпқа кіріспе. Мұғалімнің сөзі.

С. Торайғыров-қазақ халқының 20 ғасыр басындағы аса көрнекті ақыны. Ол – ұлы Абай дәстүрін жалғастырушы.

Сұлтанмахмұт-әдебиеттің әр жанрында жазған қабілетті, таланты ақын-жазушы.Қиыншылықпен өткен қысқа өмірі ішінде ол 110 өлең, 5-6 поэма, 2 роман, 7-8 мақала,очерк, әңгіме жазды.

Кластер арқылы ақынның өмірбаяның қысқаша түрінде беру.

1893жылы ақын

туған

“Қамар сұлу”



романы С. Торайғыров

жазушы


110 өлең
IV Бекіту “Сыр сандықты ашып қара “ ойыны.

Біріншіден, “Шығамын тірі болсам адам болып.” өлеңін мәнерлеп, түсініп оқу.


Сандықша ішінен билет бойынша сұрақтарға жауап беру.

  1. “Шығамын тірі болсам адам болып” өлеңін мәнерлеп оқы.

а) Ақын өлеңін кімдерге арнаған?

ә) Осы өлеңімен ақын не айтқысы келген?



  1. Ақының 1 шұмағын қалай түсінесің?

Жастарға қандай тілек айтады?


  1. Сұлтанмахмұттің қандай әңгімелерін білесің?

  2. Ақын өлеңінің ең басты қорытындысы қай жолдарда берілген? Жолдарды тауып, оқып шық.

  3. Ақын өлеңінде өзіне қандай мақсат қояды?

  4. Неліктен надандықтан қашады?

V Қорытынды.

1.Өлең мәтіні бойынша өздеріңе ұнаған сөз тіркестерін теріп жазыңдар.



  1. Надандық, жамандық, өнер-білім туралы мақал-мәтел айтып беріңдер.

VI Үй жұмысы. С. Торайғыров, өлеңді жаттау. VII Бағалау

Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы

Сабақтың мақсаты: 1. халқымыздың бір туар перзенті қазақ әдебиетінің алыбы А. Байтұрсынұлы өмірі мен шығармашылығымен таныстыру, сүйіспеншілігін арттыру.

2. Ахмет шығармасын талдай отырып, оқушы білімін жинақтау, қорытындылау.

3. Шығарма арқылы оқушыларды адамгершілік қасиеттерге баулу.Ақының азаматтық бейнесін көрсету арқылы оқушыны үлгі-өнеге алуға шақыру.

Көрнекіліктер:А. Байтұрсынұлының суреті, шығармалар жинағы, тірек сызба.

Сабақтың түрі:жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап, іздену, әңгімелесу.

I Ұйымдастыру кезеңі.

-Сәлеметсіздер ме!

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Қаңтардың қай күні?



II Үй тапсырмасын тексеру.

Өлеңді жаттау



III Жаңа тақырып.

-Балалар, бүгін сабақтың тақырыбы: А. Байтұрсынұлы.

Сабақтың мақсаты: А. Байтұрсынұлы өмірбаянымен танысамыз, шағын конспект жазамыз, сұрақтарға жауап беріп, “Егіннің бастары” өлеңімен танысамыз.

Жаңа тақырыпқа кіріспе. Мұғалімнің сөзі.

Ахмет Байтұрсынұлы- қазақтың көрнекті ғалымы, жан-жақты дарын иесі. Ол ұлтының қамын ойлаған асыл перзенті. Әрі ғалым, әрі ұстаз, әрі ақын ретінде Ахметтің соңындап қалдырған рухани муралары өте көп.

IV Бекіту

“Егіннің бастары.” өлеңді рөлге бөліп, мәнерлеп оқу.

Жаңа сөздермен танысу:

Сайран


Егін

Қайран қалу

Тәкаппар

Данышпан


Сұқтанба

Бәйге ойының өткізу:

(11 сұрақ қойылады, жауап нақты да тез болуы керек. Қай оқушы қолын тез көтерсе, сол оқушы бірінші жауап береді. Дұрыс жауап – 5 ұпай

Сұрақтар


  1. А. Байтұрсынұлының өмір сүрген жылдары. (1873-1937)

  2. А. Байтұрсынұлы кім?

  3. А. Байтұрсынұлы кімнің мысалдарын аударған?

  4. А. Байтұрсынұлы қандай өлеңдерің білесің?

  5. Әкесі мен баласы қайда барды?

  6. Бидайлар қандай болып тұр?

  7. Бала неге таңданды?

  8. Ол әкесінен не туралы сұрады?

  9. Әкесі не деп жауап берді?

  10. Бидайдың иілуінің себебін қалай түсіндіреді?

  11. Автор әке мен бала диалогында қандай тұжырым жасайды? Тауып оқу.

V Қорытынды.

Оқушылар 3 топқа бөлініп, тапсырмаларды орындап беру.

1. Өлең мәтіні бойынша өздеріңе ұнаған сөз тіркестерін теріп жазыңдар.



  1. Өлеңдегі кейіпкерлердің сөзін өз сөздеріңмен айтыңдар.

  2. өлең мазмұныншағын мәтін түрінде жазыңдар.

VI Үй жұмысы. А. Байтұрсынұлы. Өлеңді мәнерлеп оқу. VII Бағалау

Сабақтың тақырыбы:Озық ойлы Сәкентанушы

Сабақтың мақсаты: 1. халқымыздың бір туар перзенті қазақ әдебиетінің алыбы С. Сейфуллинның өмірі мен шығармашылығымен қорытындылай отырып, Сәкеннің ұлылығын дәріптеу, сүйіспеншілігін арттыру.

2. Сәкен шығармаларын талдай отырып, оқушы білімін жинақтау, қорытындылау.

3. Шығарма арқылы оқушыларды адамгершілік қасиеттерге баулу.Ақының азаматтық бейнесін көрсету арқылы оқушыны үлгі-өнеге алуға шақыру.

Көрнекіліктер: С. Сейфуллиннің суреті, шығармалар жинағы, тірек сызба.

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес, интеллектуалдық сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: қайталау, жарыс, әңгімелесу.

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі.

-Сәлеметсіздер ме!

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Қаңтардың қай күні?



II Үй тапсырмасын тексеру.

Ақынның өмірбаяны



III Жаңа тақырып.

Жаңа тақырыпқа кіріспе. Мұғалімнің сөзі.

20 ғасырда қазақтың жаңа әдебиетінің негізін сашы, қазатың бәйтерегінің бірі Сәкен Сейфуллин аз ғана ғұмырында артына өлмейтін мол мәдени мұра қалдырған жан.

Сондықтан бүгінгі сабағымызды “Сәкен –жырдың сарқылмас дариясы, Сәкен даңқы-қазақтың кең даласы” деп атағалы отырмыз.

1 кезең. Бәйге. (10 сұрақтар –5 ұпай)

Сұрақтар


  1. Сәкеннің өмір сүрген жылдары

  2. 1908-1913 жылдары қай мектепте оқыған?

  3. тұңғыш шыққан өлеңдержинағы қалай аталады?

  4. омбы мұғалімдер семинариясында оқығанжылдары.

  5. озық әдебиеттанушы негізінде жазылған зерттеу еңбегін ата.

  6. сәкеннің досқа жазылған хат үлгісіндегі өлеңі

  7. ақынның “Өткен күндер” атты алғашқы жинағы қайда, қай жылы шықты?

  8. Сәкеннің бір романның ата.

  9. “Асау тұлпар” жинағы қашан, қайда шықты?

  10. Сәкен қай жылы, неден қайтыс болды?

2-кезең Сөз білгірі” (Жұмбақты шешу, жасырылған сөзді тауып, оның орысша, ағылшынша аудармасын табуы керек.) 5 ұпай



  1. Дүниеде жақсының аты өлмейді. Ғалымның несі өлмейді?

  2. Шебердің қолы ортақ, шешеннің несі ортақ?

  3. Сендерге, қарындастар,

Сендерге, інілер,

Сендерге арналды бұл .......!



  1. Көп қорқытады-терең ...........

  2. Сексен көл Көкшетаудың саясында, әрқайсы алтынкесе аясында.

3 кезең Көкпар. Сәкен өлеңдерін жатқа мәнерлеп оқу сайысы.


IV Бекіту “Жорға “ ойыны.

Әр оқушыға сұрақтар қойылады, бір минутта қанша дұрыс жауап берілсе, әр дұрыс жауапқа 5 ұпай.




  1. Қазақтың үш арысы.

  2. Сәкен 2011 жылы неше жасқа толды?

  3. Қостанайда Сәкен көшесі бар ма?

  4. Мәңгілік махаббатты жырлаған поэмасын ата.

  5. “Көкшетау” поэмасындағы лирикалық кейіпкерлерді ата.

  6. Сәкен өлеңдері орыстың қай ақынының үлгісімен жазылған?

  7. Сәкеннің өлеңдер жинағын ата.

  8. Сәкеннің туған жерін ата.

  9. Қазақтың бас ақыны кім?

  10. Астанадағы Сәкен ескерткіші қай жылы ашылды?

  11. Қазақ тілі қай тілдер тобына жатады?

  12. “Әдебиет” деген сөз қандай мағына береді?



V Қорытынды.

Қай оқушы көп ұпай алды, сол “ Озық ойлы сәкентанушы” атанады.

VI Үй жұмысы. Қайталау VII Бағалау



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет