Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ. Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс, акт, диалог құру, сыни тұрғыдан ойлауын дамыту



Дата23.11.2016
өлшемі84,91 Kb.
#2384
түріСабақ
ТАҚЫРЫБЫ: Ә.Қастеев атындағы Мемлекеттік Өнер мұражайы
Сабақтың мақсаты: оқушыларға қазақтың саңлақ суретшісі Әбілхан Қастеев туралы білімдерін толықтыра түсу, дарынды  суретшінің өмірі мен шығармашылығы  туралы  тереңірек  таныстыру

2.Дамытушылық: оқушылардың шығармашылық қабілеттерін, өзіндік пікір айту, сөйлеу тілі мен жазу мәдениетін, сыни тұрғыда ойлауын дамыту.

3.Тәрбиелік: ұлы суретшінің дарыны,адамгершілігі,отансүйгіштігі ар-

қылы оқушыларға эстетикалық тәрбие беру, оқушылар бойына осы қассиеттерді қалыптастыру.



Сабақтың түрі:  дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс, АКТ, диалог құру, сыни тұрғыдан ойлауын дамыту.

Көрнекілігі:  Интербелсенді тақта, Ә. Қастеевтің  суреті, видео фильм, маркер, әр - түрлі стикерлер.

Пәнаралық байланыс: : әдебиет,тарих,орыс тілі.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

2.Сабаққа дайындықтарын тексеру және жағымды орта қалыптастыру.(5 мин)

Оқушыларды 2 топқа бөлу.

Мұғалім:Жақсы, балалар. Ендеше іске сәт. Балалар,тақтаға назар аударыңыздар. Бұл тұлға бізге таныс па?

Инт.тақтадан Әбілхан Қатеев суреті көрсетіледі.



  1. Оқушы: Иә,бұл Әбілхан Қастеев-Қазақстанның халық суретшісі.

  2. Үйге өмірбаянын мазмұндау берілді. Оқушылар Суретші өмірбаянын айтады.

Үй жұмысын тексеру (10 мин) Сұрақ- жауап түрінде тексеріледі

Әбілхан Қастеев қашан және қай жерде дүниеге келген?

Суретші қайда білім алған?

Ә.Қастеев алғаш рет Мәскеуге қашан барды?

Ә.Қастеев нешінші жылдары Мәскеудегі көркем сурет студиясында білім алды?

КСРО Суретшілер одағына мүшелікке қашан қабылданды?

Халық суретшісі қандай аттаққа ие болды? 

Кіріспе сөз. Иә,балалар,ӘҚ-қазақтың біртуар суретшісі.Оның шығармашылығы сан қырлы.Ол Ш.Уәлиханов,Абай,Жамбыл Жабаев портреттерін жасады.Ең үздік портреті А.Иманов портреті.Пейзаждары және кескіндемелік шығармаларың мазмұны терең.1967 жылы Ә.Қастеевке «Қазақстан жерінде » атты акварельдік топтамасы үшін Ш.Уәлиханов атындағы Мемлекеттік сыйлығы берілді. Суретшінің туындылары еліміздің көркем шежіресіне айналды.

Енді балалар тақтаға қарап, Ә.Қастеевтің суреттерін атаңдар.

1.Амангелді сарбаздары

1.      Абай жайлауда

2.      Биік таудағы мұз айдыны

3.      Амангелді сарбаздарының шабуылы    (названия картин пусть

4.      Түрксіб                                                           выучат)

5.      Колхоз сүт фермасы

6.      Амангелді Иманов

7.      Жас Абай

8.      Түрксіб

Жаңа сабаққа шығу:

Мұғалім:Балалар,суретшінің бұл туындыларын тамашалау үшін өнер мұражайына кіруіміз керек болады.

Мұражайға кіру үшін әр топ мына тапсырмаларды орындау керек. Олай болса бастаймыз.

1Берілген мәтінді аударыңыз.

2-тапсырма

Сөздердің синонимдерін табыңыз.

3- тапсырма

Сөз тіркестерін қатыстырып диалог құрастырыңыз

4- тапсырма

Өнер қайраткері ,Халық суретшісі. Сөз тіркестерін септеңіз


Жақсы балалар өнер Мұражайына кірейік, Өздерің айтқан суреттерді көріп отырсыңдар.
Енді мұражайдағы суретшінің бір суретін суреттеулерің керек.

Мәтін бойынша хронологиялық кестені толтырыңдар.






жылдар

Мәліметтер

1.

1904 ж. 1 қаңтарда

Талдықорған облысында дүниеге келген


Сұрақ-жауап сабақты қортындылау

Өнер мұражайы кімнің атында?

Әбілхан Қастеев атында?



Мұражай қай қалада?

  Алматы қаласында



Инсерт стратегиясын толтыру

Не білдім?                                  Не білгім келеді?

1976 ж.құрылды                        мұражайға барғым келеді

1984 ж.Ә.Қ.аты берілді               мұражай экспонаттары туралы көп

22,500 мың туынды                  білу     

Үйге тапсырма: Ә.Қасатеев атындағы Мемлекттік мұражай туралы реферат әзірлеу.

Бағалау: (2мин)




Рефлексия(4 мин )


Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу

 

 Өте жақсы. Сабақ қызықты өтті . Рахмет .


 

3 түсті билет арқылы 3 топқа бөлініп отырады. 

Оқушылар үйден дайындап алып келген Ә.Қастеев туралы презентацияларын, материалдарын көрсетіп, бөліседі. 
Билеттерінің екінші жағындағы 3 нұсқалы жабық тестті орындап, интербелсенді тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді. 

Тұсаукесер 


(10-15мин) 

Түсіну. Жаңа сабаққа кіріспе. 


Жабық тесттің соңғы сұрағына берген оқушылардың жауабы арқылы жаңа тақырыпқа көшеміз. 
Видео-ролик көрсетіліп, жуан, жіңішке сұрақтар арқылы оқушылардан сұралады. 
Оқулықтағы 2-тапсырма диалог -оқу. Оқушылар видео-роликті қарай отырып, жуан, жіңішке сұрақтарға жауап беруге тырысады. 
Оқулықтағы диалогты оқып, алған мәліметтерімен бөліседі. 
Негізгі бөлім 
(20 мин) 

Қолдану. Ереже, шашыранды сөйлем. 


Әр топқа шашыранды сөздерден сөйлем құрап, оны дәптерлеріне талдап, берілген көмек (тек сұрақтары) арқылы сол сөйлемнің түрін, ережесін, жұрнақтарын табу. 

Талдау. Деңгейлік тапсырма. 


ІІІ деңгей. Балама жауаптары бар тест (дұрыс, бұрыс). 
1.Қазақ бейнелеу өнерінің негізін салған - Әбілхан Қастеев. 
2. Қазақ халқының ежелгі баспанасы - тұрғын үй. 
3. Құрмалас сөйлем 6-ға бөлінеді. 
4. «Қарындасым», «Жамбылдың портреті» туындыларының авторы – Әбілхан Қастеев. 
5. Сабақ оқысаң, бес аласың. Шартты бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлем. 

ІІ деңгей. Сәйкестік тестісі 


(салыстыру). 
1. Ә.Қастеев ... Мәскеу, Алматы мұражайларында сақтаулы. 
2. Қазақ бейнелеу өнерінің негізін салушы - .... 
3. Киіз үйдің іші жылы болғандықтан, біз ұзақ отырдық. 
4. ... - қазақтың ұлттық саз өнері аспабы . 
5. Асадалдың үстіндегі ыдыстар көп болса да, таза, ретімен жиналған. 
І деңгей. Графикалық тест (диаграмма) 
1.Қатты шарсасам да, сурет көрмесіне бардым. 
2.Суретші туралы көп мәлімет білгендіктен, маған көрмеде өте 
қызық болды. 
3.Мұғалімді дұрыс тыңдағанда, бәрін түсінер едің. 
4. Күн жылы болады деп, біз серуенге шықтық. 
5. Киіз үйдің ішіне кірсең, қолөнер туындыларының бәрін көресің. Әр топ мүшелері өздеріне берілген шашыранды сөздерден сөйлем құрайды, дәптерлеріне талдайды, кестені толтырады. 
түрі ережесі сұрағы жұрнақ 
Неліктен? 
Не үшін? 
Не себепті? 
Не деп? 

І деңгей. ІІ деңгей. 


1. + 1. в 
2. – 2. б 
3. – 3. а 
4. + 4. г 
5. + 5. ә 

А) Себеп бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем. 


Ә) Шартты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем. 
Б) Ә.Қастеев. 
В) туындылары 
Г) домбыра 
І деңгей. 

Қорытын- 


ды 
(5 мин) 

Пайымдау. Сөйлемдерді аяқта 


* Сабақта Әбілхан Қастеев атындағы 
Мемлекеттік өнер мұражайына саяхат жасағандықтан, . . . 
* Мұражайдың ішін көзімізбен көріп, . . . 
* Сабағымыз жақсы өткені үшін, . . . 
Рефлексия. Сабақтан алған әсерің... 
Оқушылар өздері таңдаған көңіл-күй смайликтерін (екінші жағында мұражайдан естелік ретінде суретшінің туындысы берілген) алып кетеді. 
Үйге тапсырма. 
101-бет 4-тапсырма. “Ә.Қастеев атындағы Мемлекеттік өнер мұражайы” тақырыбына әңгіме құрау (саяхат сабақтан алған әсерім) 
Бағалау. Топ басшыларының сабақ бойы бағалаған нәтижесі тыңдалады. 
Мұғалім бағалайды. Оқушылар берілген сөйлемдерді аяқтайды. Өз ойларымен бөліседі. 
Өздері құрастырған сөйлемдерінің сабақтастың қай түріне жататынын айтады. 

Пайымдау. Сөйлемдерді аяқта 


* Сабақта Әбілхан Қастеев атындағы 
Мемлекеттік өнер мұражайына саяхат жасағандықтан, . . . 
* Мұражайдың ішін көзімізбен көріп, . . . 
* Сабағымыз жақсы өткені үшін, . . . 
Рефлексия. Сабақтан алған әсерің... 
Оқушылар өздері таңдаған көңіл-күй смайликтерін (екінші жағында мұражайдан естелік ретінде суретшінің туындысы берілген) алып кетеді. 

Саяхат сабақтан алған әсерлерін әңгіме түрінде жазып келу. 


Ереже жаттау. 

Мұғалім Балалар (хормен)


- Әрбір адам? – Туысым, досым, жұрағат.
- Әрбір сабақ? – Үйрену, ұғу, ұлағат.
- Әрбір ісің? – Тірлік, тірек, адамдық.
- Әрбір сөзің? – Шындық, бірлік, адалдық.

4 – кезең:

Сергіту сәті: Интербелсенді тақтадан суретші Ә.Қастеев туралы слайд шоу.

5 – кезең:

Қызығушылығын ояту кезеңі:

«Кім жылдам?» ойыны

1) Ә.Қастеев кім, қандай  суреттерін  білесің?

2) Ә.Қастеев  суретші  болуына  кімнің  әсері  тиді?

3) Суретші  қайда  оқыды?

4) Өзің  сурет  салуды  ұнатасың  ба?

5) Қандай  өлеңін  білесіңдер?



6 – кезең:

Дәптермен  жұмыс. Мақал - мәтелдер жазу



7 – кезең:

Оқушылардың  ізденуі  бойынша  әңгімелесу.

Балалар  сендердің  сурет салғанды ұнатасындарма?  Суретті  немен салуға болады?  Суретші болғыларын келеме?  

8 – кезең:

Сергіту сәті: Суретші атамыз туралы деректі фильмді қараймыз.

9 – кезең:

Қызығушылығын ояту кезеңі:

1) Әбілханның  қызы  кім? - Гүлнәзия

2) Еңбек  жолын қандай  темір  жол  құрылысында  жұмысшы  болып  бастады?      Түрксіб

3) Қандай  көрмелерге  қатысты? Көшпелі.

4) Итінің  аты? Жолбарыс

5) Қандай  суретші? Халық  суретшісі

6) Анасының  аты? Айғанша

7) Әбілхан  Қастеев 100 жылдық  мерей  тойы  қандай  көлемде  тойланды?

«ЮНЕСКО» көлемінде тойланды.

10 – кезең:

Сергіту сәті: Суретшінің мұражайы туралы деректі фильм.

11– кезең:

Ой толғаныс: Оқушылар бүгінгі сабақта тақырыпты қаншалықты меңгердіңдер?

Сабақ несімен қызықты болды?

Несімен қызықсыз болды?

Қандай әдіс – тәсілдер ұнады?



Сабақтан алған әсерлері (эссе)

Бағалау: Бағалау парағы арқылы бағалау.
Үйге  тапсырма: а) Ә.Қастеев туралы  суреттер  мағлұматтар  жинау.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет