Сабақтың тақырыбы: Компьютердің архитектурасы. Компьютердің негізгі құрылғысы
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың педагогикалық мақсаты:
-
Ақпараттық технологияны қолдану арқылы білім берудің сапасын арттыру;
-
Интерактивті технология әдісі мен электронды оқулықты қолданудың маңыздылығын көрсету;
-
Студенттердің өз беттерінше іздену жұмыстары арқылы кәсіптік шеберліктерін жетілдіруге, ғылыми көзқарасын қалыптастыруға ықпал ету;
-
Интерактивті тақтаны қолдану арқылы оқушылардың белсенділігі мен қызығушылығын арттыру;
-
Ақпараттық ізденіс қабілетін дамыту;
-
Пәнаралық және пәнішілік байланысты тереңдету;
-
Мамандығына деген қызығушылығын ояту.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
-
Дербес компьютермен танысу;
-
Дербес компьютердің негізгі құрылғыларымен танысу;
-
Негізгі және қосымша құрылғылардың бір-бірінен айырмашылығын түсіндіру.
Дамытушылық:
-
Дербес компьютердің мүмкіншіліктерін тиімді пайдалана білуге үйрету;
-
Студенттердің ойлау, қиялдау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
-
Өздігінен іздену, жұмыс істеу қабілетін ұштау, пәнге деген қызығушылығын,
белсенділігін арттыру;
-
Өз ойын топ алдында ашық айта білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік:
-
Студенттерді компьютермен жұмыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақтауға үйрету;
-
Шапшаңдыққа, өз ойын айта білуге қалыптастыру;
-
Ұжымдық ауызбіршілікке баулып, шағын топта жұмыс істеуге үйрету;
-
Дүниетаным шеңберін кеңейтіп, өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру.
Студент білуі керек:
-
Дербес компьютердің мүмкіншілігін;
-
Дербес компьютердің құрылымын;
-
Жүйелік қораптың құрылымын;
-
Монитордың қызметін және түрлерін;
-
Пернетақта қызметін және бөліктерін;
-
Тінтуір қызметін және түрлерін.
Студент істей алуы керек:
-
Дербес компьютермен жұмыс істеуді;
-
Дербес компьютерді іске қосуды және өшіруді;
-
Негізгі құрылғыларын тиімді пайдалануды;
-
Пернетақтамен жұмыс істеуді;
-
Пернетақтаның бөліктерін тиімді пайдалануды
-
Тінтуірмен жұмыс істеуді.
Сабақ барысында қолданылатын педагогикалық технологиялар:
-
Ақпараттық технологиясы;
-
Дамыта оқыту технологиясы;
-
Модульдік оқыту технологиясы;
-
Интерактивті технологиясы;
-
Ойын технологиясы;
-
Түсіндіре басқарып – оза оқыту технологиясы.
Белгіленген технологияны іске асыру әдістері:
-
Жалпы топпен жұмыс;
-
Интерактивті тақтамен жұмыс;
-
Оқулықпен жұмыс жасау;
-
Кәсіби білімділікке баулу;
-
Көрнекілік құралдармен жұмыс;
-
Жаңа материалдарды меңгеру және пысықтау.
Пәнішілік байланыс:
-
Құзіреттілік аймағы А, Оқыту модулі А1 Электронды есептеуіш. ЭЕМ-нің даму тарихы;
-
Құзіреттілік аймағы А, Оқыту модулі А2 Есептеуіш техника кабинетінде қауіпсіздік ережесі;
-
Құзіреттілік аймағы А, Оқыту модулі А4 Ақпараттың өлшем бірліктері.
Пәндер аралық байланыс (қамтитын, қамтылатын пәндер)
Сабақтың жабдықталуы:
Көрнекті құралдар:
-
Слайдтар;
-
Бейне роликтер;
-
Электронды оқу құралы;
-
Нақыл сөздер.
Үлестірме материалдар:
-
Интерактивті тақтадан тапсырмалар;
-
Компьютерден тапсырмалар;
-
ASCII коды және екілік жүйеден он алтылық жүйеге ауыстыру кестесі;
-
Тесттер;
-
Карточкалар;
-
Әдістемелік нұсқаулар.
Техникалық оқу құралдары:
-
Компьютер;
-
Жүйелі қорап тораптарын қамтитын негізі құрылғылар;
-
Интерактивті тақта;
-
Проектор;
-
CD, DVD, USB дискілер.
Сабақ барысында қолданылатын оқу-әдістемелік құралдар:
-
Қазақстан Республикасының ақпараттық теңсіздікті төмендету бағдарламасы бойынша халақты компьютерлік сауаттылыққа оқыту жөніндегі оқу-әдістемелік құрал // К.Б. Есекеев, Г.Қ. Нұрғалиева Алматы, ҰАО АҚ, 2007 -136 б. //
Қолданылған негізгі әдебиеттер
-
Е.Қ. Балапанов, Б. Бөрібаев, А.Б. Даулетқұлов Информатика бойынша 30 сабақ.– Алматы-2002
-
А.С Инчин Дербес компьютерде жұмыс істеу. Екі бөлімді оқу құралы. - Алматы-2002
-
М.Қ.Байжұманов, Л.Қ.Жапсарбаева «Информатика» Астана – 2004
-
С.А Азаматов и др. Информатика негіздері. Алматы 1993
-
Б.Бөрібаев, Б.Нақысбеков, Г.Мадиярова «Информатика және есептеуіш техника негіздері» Алматы – 2005
-
Қараев Ж.А Есжанова А.Е.Информатика мен есептеуіш техника негіздері курсы бойынша есептер мен жаттығулар. Алматы 1993
Қосымша әдебиеттер
-
Н.М.Амосов «Физиологическая и медицинская информатика.» Киев, 1990 г
-
Симонович в.Б., и др. Информатика. Базовый курс
-
Н.В.Киселов Медицинская информатике и основы вычислительно техники., 1988 г
-
В.В.Александров В.С.Шнейдеров Обработка медико - биологически данных на ЭВМ, 1984
-
К.Б.Есекеева, Г.К.Нургалиевой «Учебно методическое пособие по обучению население компьютерной грамотности» Алматы 2007
WEB сайттар тізімі
1. google.kz
2. google.ru
3. ustaz.kz
4. sabaktar.kz
5. youtube.com
6. savefrom.net
Сабақтың барысы:
1 Ұйымдастыру кезеңі (1-2 минут) - Студенттерді түгелдеу, аудитория тазалығына, оқушылардың сырт келбетіне көңіл бөлу. Студенттерді сабақ өтуге ұйымдастыру.
2 Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау (2-3 мин) – Тақырыпқа мотивациялық, сипаттама беру, маңыздылығын түсіндіру. Студенттерді сабақтың жоспарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.
Сабақ жоспары мен хронокартасы
№
|
Мазмұны
|
Уақыты
|
1
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
1-2 мин
|
2
|
Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау
|
2-3 мин
|
3
|
Үй жұмысын тексеру, оқушылардың білімдерін бақылау
|
20 мин
|
4
|
Баға қою және түсінік беру
|
2-3 мин
|
5
|
Жаңа тақырыпқа мотивациялық сипаттама беріп, тақырыпты түсіндіру
|
30 мин
|
6
|
Жаңа тақырып бойынша оқушылардың білімін пысықтау
|
25 мин
|
7
|
Сабақты қортындылау
|
5 мин
|
8
|
Үйге тапсырма беру
|
2 мин
|
Бағалау критерийлері
№
|
Студенттің аты-жөні
|
Үй жұмысын орында
|
Дұрыс орында
|
Қоры
тынды баға
|
Есеп
|
Тест
|
Сәйкес
тігін белгіле
|
Сиқыр
лы пернелер
|
Электрон
ды оқулықпен жұмыс
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |