Сабақтың түрі: Теориялық практикалық сабақ Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ жауап,баяндау



Дата30.09.2022
өлшемі143,78 Kb.
#151294
түріСабақ
Байланысты:
18, ОШ СОЧ Алгебра 11 класс ЕМН каз

Сабақтың тақырыбы: Туристік түйіндер туралы жалпы түсінік,байлау әдістері
Өтетін күні:
Мектебі:
Жетекші: Оспанова Бақытжамал
Мақсаты: Білімді қалыптастыру, оқушыларды біліммен хабардар етіп қана қоймай, олардың денсаулығын нығайту. Туризм саласы бойынша білімдерін қалыптастыру. Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы алған білімдерін бағалау.
Пәнаралық байланыс: жаратылыстану,дене шынықтыру
Сабақтың түрі: Теориялық – практикалық сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап,баяндау
Көрнекілігі: Презентация слайд, суреттер,қағаздар.
Сабақтың барысы:
1-ші 40 минут

  1. Окушылармен амандасу.

  2. Жұмыс орнынын сабакка дайындығын тексеру

  3. Миға шабуыл

2-ші 40 минутінде
Үйірме мүшелеріне жаңа тақырыпты толықтай меңгеруін қамтамасыз ету мақсатында сұрақтар қою;

  1. Туризмдегі дамылдау дегеніміз не?

  2. Туристік шатыр дегеніміз не?

  3. Бивуак дегеніміз не?

  4. Жеке құрал-жабдықтарды ата

  5. Топтық құрал жабдықтарды ата

Туристік түйін – бұл арқандарды, ленталарды және басқа да таңу материалдарын байлау немесе тоқу әдісі. Туризмде қолданылатын түйіндерге белгілі бір талаптар қойылады: олар есте сақтау үшін де, байлау әдісімен де қарапайым болуы керек, бірақ сонымен бірге сенімді және қажет болған жағдайда оңай шешілуі керек.Қолдану саласы . Түйіндер турист өмірінің ажырамас бөлігі болып табылады және оларды қолдану салалары өте алуан түрлі және ол келесі сапарға немесе сапарға шыққан кезде пайда болатын жағдайларға байланысты. Түйіндерді саяхатта қолдануға болатын тізім:

  • арқанды салу кезінде;

  • шатырды орнату кезінде;

  • су кедергілерін жеңу үшін;

  • заттарды бекіту үшін;

  • балық аулау үшін;

  • биіктіктен түсу үшін;

  • от жағу үшін отын немесе қылшық ағаш жинау кезінде;

  • топпен таулы жерде немесе әлсіз мұзда, батпақта қозғалу кезінде сақтандыру үшін.

Атаулары мен қолдану салалары бар ең негізгі түйіндер:
Б
ақылау торабы (бақылау) – барлық жерде қолданылатын белгілі бір түйін. Бір арқаннан ілмек жасалады, оған жүгіру ұшы енгізіледі. Содан кейін түйін қатайтылады.
Т
ікелей (РИФ) – ежелгі заманнан бері белгілі. Ежелгі Греция мен Ежелгі Римде «Геракл»деген атпен өмір сүрген. Бірдей диаметрі бар арқандарды тоқу үшін қолданылады. Бақылау түйіндері (басқару элементтері) қажет, өйткені оларсыз түйін оңай сырғып кетеді.
Қарапайым өткізгіш – арқанның Тіреу нүктесін ұйымдастыру үшін, сондай-ақ екі арқанды карбинамен байлау үшін қолданылады. Пайдаланғаннан кейін оны босату қиын, тек соңында тоқылған. Бұл түйінді өте оңай және бір қолмен де байлауға болады.
Б

улинь. Ол екі ұшты бірден бір шетінен байлау қажет болғанда қолданылады. Мысалы, жараланған адамды көтеру үшін оның аяқтарын ілмектерге бұрап, түбір ұшымен (тоқу кезінде олар кабельдердің жүгіретін ұштары деп аталады, ал айналасында жүгіретін ұштар тағылатын түбірлер тамыр деп аталады) қолтық астындағы кеудеге жартылай шыны тоқылған. Бұл жағдайда адам, тіпті ол ес-түссіз болса да, құлап кетпейді.

А
кадемиялық түйін — арқанды жалғауға арналған түйін. Бұл 2 жартылай торап, бір-бірінің үстіне әр түрлі бағытта байланған. Бұл хирургиялық түйіннің модификациясы, онда екінші цикл 2 бұрылыс жасайды; бұл екі циклде екі тоқылған күрделі параллель түйін. Бұл жағдайда сіз қоршаудың бағытын бақылауыңыз керек. Алдымен бір бағытта, содан кейін екінші бағытта. Егер арқан тартылса, академиялық түйінді байлау оңайырақ. Бұл түйін кез-келген серпімді тепе-теңдікті арқанмен байлау (немесе кию) қажет болған кезде ыңғайлы қолданылады, ал түйіннің бірінші жартысын арқанға байлап, ұштарын қолмен босатпай, тіземен басу керек.


Брам-шкот түйіні. Ең сенімді және алмастырылмайтын байламдардың бірі ‒ брамшкот түйіні ‒ желкенді кемелер жасалған кезден бастап пайда болды. Бұрын Брам-шкотовый торабы әртүрлі диаметрлі арқандарды сенімді байлау

Үшін альпинизмде қолданылған, бірақ қазір бұл түйін альпинизмде қолданылмайды. Эшли түйіндерінің кітабына сәйкес, Брам – бұл мылтық.


Тапсырма-1: «Кім жылдам?» ойыны (Түйіндерді уақытқа байлау)
Тапсырма-1: «Түйіндерді ата» (дәптермен жұмыс)
Тапсырма-3: «Біздің түйін» (Команда 5 минут ішінде өз түйінін ойлап табуы керек, оған атауын, қайда қолдануға болатынын ұсыну қажет)
Қорытынды бөлімі
Топ басшысының бағалау парағын толтыруы

Үй тапсырмасы: Өз беттерінше туристік түйіндерді уақытқа байлап үйрену. Сабақ барысында өткен түйіндер техникасын қайталау.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет