Оқу мақсаттары
|
тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіру және түсіндіру;
денелер қозғалысының себебін анықтайды.
|
Сабақтыңмақсаттары
|
Оқушыларға қозғалыстың маңыздылығын, себебін түсінуге ықпал ету. Қаңқа түрлерін ажырату дағдысын қалыптастыру.
|
Бағалау критерийлері
|
Қозғалыстың маңызын біледі.
Қозғалыстың себебін түсіндіреді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: бұлшық еттер, жиырылу
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:
Біздің ағзамыздың негізгі мүшелерінің бірі – ........../бұлшық еттер/.
Бұлшық еттер жұп болып жұмыс істейді. Біреуі ....... /жиырылғанда/, екіншісі босайды.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өмір бойы оқу. Ашықтық. Ынтымақтастық.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану пәндерінің кейбір элементтері.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді тақтаны бейнебаян және презентация көру үшін пайдаланады.
|
Алдыңғыбілім
|
Қаңқа құпиясы не үшін қажет екенін түсінеді.
Қаңқа бөліктері мен атауларын біледі.
|
Сабақбарысы
|
Сабаққезеңдері
|
Жоспарланғаніс-шаралар
|
Оқытуресурстары
|
Сабақтың басы
3минут
|
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Аялы алақан».
Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.
Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстап жылы лебізін айтады. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. /Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды/
Оқушылар төрт түсті фигуралар арқылы топтарға бөлінеді. Көк түс – аспан белгісі, сары түс – күннің шуағы, қызыл түс – энергия белгісі.
|
|
3 минут
|
ІІ. Жаңа тақырыпқа шығу жолы.
Жаңа тақырыппен, оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру.
Бейнеақпарат көру (тірі ағзалардағы қозғалыс).
|
https://bilimland.kz/kk#lesson=13982
|
Сабақтың ортасы
13 мин.
|
Жұптық жұмыс.
Жеке жұмыстың мақсаты: Оқушы таратпада көрсетілген қозғалыстың себебін түсіндіруі қажет.Талқылай келе оқушылар әрбір дененің қозғалуына ауырлық күші себеп болатынын түсінуі қажет.
Оқушыларға таратпалар таратылады. Әр таратпада кез келген қозғалыс бейнелену немесе жазылуы тиіс, мысалы, доптың құлауы, шардын тегіс және бұдыр жерде қозғалысы, тығынның судың бетінде қалқуы және т.б.
Жұптық жұмысты бағалау критерийі:
Бағалау критерийі мен дағды
|
Дескриптор
|
Ұсыныс/пікір
|
Түсіну
Таратпаларға қарап дененің қозғалыс себебін түсінеді.
|
Суретке қарап қозғалыстың себебін түсіндіре алады.
|
| |