Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
|
Мектеп:
|
102
|
Мұғаліматы-жөні:
|
Г.Аязбаева
|
Сынып: 9
|
Қатыспағандар саны:
|
Қатысушылар саны:
|
Күні: 11.02.2020ж
|
Сабақтыңтақырыбы:
|
Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалаузаңдылықтары. Тұқымқуалаушылықты зерттеудің гибридологиялық әдісі
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары
|
Генетиканың дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Генетиканың дамуына үлесін қосқан Мендельдің жұмысына баға береді
|
Бағалаукритерийлері
|
Мендельдің еңбектерін қосымша ақпарат көздері көмегімен зерттейді.
Мендельдің еңбектері туралы плакат құрастырады.
Жұмыстарын топтатүсіндіреді, оқушылар өздерін және өзара бағалау жүргізеді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Мысалдардың көмегімен толық және толық емес басымдықты салыстыруды жазаалады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
|
Пәнаралық байланыс
|
|
Алдынғы білім
|
ДНҚ мен хромосомалардың құрылысы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланатын қызмет
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
0-2
|
Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Сабақ тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру.
|
|
Сабақортасы
3-7
8-18
19-21
21-29
29-36
|
(W) Оқушылар Мендель туралы видео қарайды
Видеоны қарау барысында Мендель заңдылықтары туралы дәптерде белгілеп отырады.
Оқушылар генетика атасы Мендель жұмысын зерттейді.
Ақпараттық парақпен жұмыс. Белгілеп оқу.
Дескрипторлар:
1. Мендель заңдылықтары жайлы негізгі ақпаратқа назар аудару.
2. Заңдылықтар атауларын белгілеп отыру
(G) Топтық жұмыс.
Топтарға уақыт қажеттілектері бойынша бөліну.
1 топ: «Мендель тәжірибелері»
Дескрипторлар:
Мендель жүргізген шағылыстырулар мысалдарын қамту;
Мендель зерттеулерінің кемшіліктері мен артықшылықтары.
2 топ: Буклет-брошюра «Мендель және оның еңбектері»
Дескрипторлар:
Мендель еңбектерінің атаулары
Басында оның жұмысының неліктен қабылданбағандығы және осы жаңалықтар оның идеясын растауға қанша уақыттан кейін көмектескендігі туралы түсініктер;
3 топ: Постер «Гибридологиялық әдіс»
Дескрипторлар:
Гибридологиялық әдісті сипаттау
Гибридологиялық әдіс шағылыстырудын мысалын келтіру
(G) Жұмыстарды таныстыру.
Дескрипторлар бойынша өзара бағалау.
Басқа топтардың әр мүшесіне стикер беріледі. Жұмыс дескриптор бойынша сәйкес орындалса 1 балл беріледі. 1 дескриптор – 1 балл. Қорғаудан кейін стикерлер жұмыс үстіне жабыстырылады.
|
Ноутбук, интернет-ресурстар.
А3 немесе
А4 парағы
Маркерлер
Ақпараттық парақтар
|
Сабақ соңы
37-40
|
Сабақ мақсаты мен критерийлеріне оралу.
Сұарақтарға жауап беру:
Грегор Мендель кім болған?
Генетиканың дамуына үлесін қосқан Мендельдің жұмыстарының атаулары
Мендельдің заңдылықтары нені дәлелдеді?
Мұғалімнің фронталды сұрау арқылы формативті бағалау.
Кері байланыс. Екі жұлдыз – бір тілек әдісі бойынша. Сабақты қорытындылау
|
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
|
ҚабілетіжоғарыоқушыларгенетиканыңдамуынаүлесінқосқанМендельдіңжұмысынабағабереалады.Қабілеті төмен оқушылар генетикалық есептерді шығара алады.
|
Өзара, жазбаша жұмыс арқылы мұғалімнің бағалауы
|
Оқушылардың сымбатын қадағалау
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
|
|
Жалпыбағалау
Сабақтыңқандайекіаспектісіжақсыөтті (сабақберуменоқытудықарастырыңыз)?
1:
2:
Қандайекімезетсабақтыжақсартаалареді (сабақберуменоқытудықарастырыңыз)?
1:
2:
Менсабақтантоппенжекелегенадамдартуралымағанкелесісабаққадайындалуғакөмекберетіндейнебілдім?
|