Сабақ барысы
Тұсау кесер
Үй тапсырмасы
Қызығушылықты ояту.
Негізгі бөлім
Оқулықпен жұмыс
Қорытынды
(топтық жұмыс)
Жеке жұмыс
Бекіту.
Үйге тапсырма
Бағалау.
Кері байланыс
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
Сәлемдесу.
Кезекші мәлімдемесі.
Журнал бойынша түгендеу.
Үйге берілген жаттығуды тексеремін. Кеспе қағаздарды үлестіріп жауап талап етемін.
Етістіктің шақтары нешеге бөлінеді?
Осы шақ нешеге бөлінеді?
Ауыспалы осы шақ қандай жұрнақтар арқылы жасалады?
Оқушылар мына етістіктер қандай мағынаны білдіріп тұрғанын айтыңдаршы.
келер,жазар көрінбес, оқыр.
Олай болса,бүгін біз етістіктің келер шағымен таныспақпыз.
Жаңа сабақты түсіндіру:
Келер шақ қимылдың, іс-әрекеттің сөйлеп тұрған сәттен кейін болатынын білдіреді. Келер шақ мағынасы мен жасалуына қарай үшке бөлінеді.
Келер шақ
Мақсатты келер шақ
Ауыспалы келер шақ
Болжалды келер шақ
Болжал
Болжалды келер шақ есімшенің –ар,-ер,-р болымсыз етістіктен кейін –с жұрнағы қосылу арқылы жасалады.
Жаттығулар орындау
І.Ойнамас, күлер, жазар етістіктерін жекеше,көпше түрде жіктеп жазыңдар.
ІІ.айт.жаз сөйле етістіктерін болжалды келер шаққа айналдыр.
ІІІ.Кел,қуан,тұр етістіктерін болжалды келер шаққа айналдыр.
Өлең шумақтары беріледі.Тапсырмаларын орындайды.
1.Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін,
Жоқ-барды,ертегінітермекүшін.Көкірегі сезімді, тілі орамды,Жаздым үлгі жастарға бермек үшін. Өлеңнен етістіктерді тауып,морф талдау жаса.
2.Сұр бұлт суық қаптайды аспан
Күз болып дымқыл туман жерді басқан
Білмеймін тойғалыма, тонғаны ма?
Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан.
3.Қараңғы түнде тау қалғып, Ұйқыға кетер балбырап. Даланы жым-жырт, дел-сал ғып, Түн басады салбырап. Қараңғы түнде тау қалғып,
Ұйқыға кетер балбырап.
Даланы жым-жырт, дел-сал ғып,
Түн басады салбырап. Т.б.
Сұарққа- жауап.
Болжалды келер шақты қатыстырып әңгіме жазыпкелу.
Орындаған тапсырмалары бойынша бағаланады.
Бағалау парағын топ басшысы толтырып,түсіндіреді.
|
Оқушының іс-әрекеті
Мұғаліммен амандасады.
Үй тапсырмасын дәптерлерінен оқиды.
Сұрақтарға жауап береді.
Келер шақтақ мағынаны білдіріп тұрғанын айтады.
Дәптерлеріне орындайды.
Жеке жұмыс берілген оқушылар тапсырмаларын өз бетерімен орындайды.
Барлық жаттығуларды дәптерлеріне орындайды.
Оқушылар бір-біріне сұрақ дайындайды.
Бүг.сабақ барысы туралы өз пікірлерін білдіреді.
|